/OTHER

10X ECOFRIENDLY Z DOMU!​

Soňa Čermáková

11.MAJ.2016

Odvšadiaľ počúvame, ako by sme si mali vážiť našu Zem, ako človek zneužíva jej dary a na oplátku nekoná nič dobré. Je nám z toho smutno, no povieme si, že jeden človek nič nezmôže. Opak je však pravdou. Jeden človek, to je presne ten potrebný počet, ktorý vždy niečo začal. Či už išlo o dobrú či zlú vec, vždy za ňou stál nápad jedného odvážneho človeka.

A pretože by každému z nás malo záležať na tom dobrom, hlavne čo sa týka správania sa v prírode a k prírode. Tu je niekoľko tipov, ako ju chrániť aj obyčajnými činnosťami, ktoré sú bežnou súčasťou nášho každodenného života.

1. SEPARUJTE!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aj malým pričinením v tomto veľkom kolobehu môžeme dokázať veľké veci! Medzi odpadkami, ktoré denne vyhadzujeme, sa nachádza mnoho takých, ktoré môžu byť opätovne využité a recyklované. Zabráňme triedením odpadu rozširovaniu zapáchajúcich skládok či výstavbe spaľovacích komínov. Je to pritom také jednoduché! Viac info nájdete TU.

 

2. Aj pri UMÝVANÍ ZUBOV môžeme ušetriť litre vody!

Pustiť vodu, namočiť kefku pridať pastu a čistenie môže začať. Minimálne dve minúty, tak to všetci odporúčajú, potom vypláchnuť ústa a otočiť kohútikom. Aj vaše umývanie zubov vyzerá podobne? Rozmýšľate čo robíte zle? Jedinú vec, a tým je plytvanie vody. Načo nechať pri celom procese túto vzácnu tekutinu unikať do kanála, keď ju stačí pustiť na začiatku a na konci pri vyplachovaní úst? Že vám to nenapadlo? Tak už na to nezabúdajte.

Dobrý pocit vám môže ešte narásť, ak použijete eko kefku napríklad bambusovú kefku Curanatura...

 

3. UMÝVANIE RIADU s ohľadom na pitnú vodu

Podobne ako s umývaním zubov, je to aj pri špinavom riade. A pritom stačí tak málo! Navlhčiť riad a hubku, vypnúť vodu a napenenou hubkou riad poriadne vdrhnúť. Keď je špina uvoľnená, stačí ju opláchnuť pod tečúcou vodou a vy ste počas niekoľkých minút ušetrili minimálne niekoľko litrov vody.

 

4. Stop ELEKTRONICKÉMU ODPADU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento druh odpadu akými sú staré mobily, baterky, či žiarovky, obsahuje toxické, trvalé chemikálie a ťažké kovy. Keďže boli tieto produkty vyrobené s použitím spomínaných látok, nie je možné ich bezpečne zlikvidovať alebo recyklovať. Každý rok sú státisíce starých počítačov a mobilných telefónov vyhadzované na skládky alebo spaľované v taviacich zariadeniach. Mnohé z nich sú vyvážané, často ilegálne, do Ázie, kde sú mnohokrát rozoberané deťmi, ktoré sú tak vystavované zmesiam toxických chemikálií a jedov. Dbajte na to, kam vyhadzujete použitú elektroniku!

 

5. ŽUVAČKY nepatria na zem!

Aj taká malá nevinná dobrota akou je žuvačka vie prírodu pekne potrápiť. Jej rozklad v prírode trvá až 5 rokov! Prečo ju teda nehodiť do koša?

 

6. TLAČ DOKUMENTOV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Či už poznámky do školy, alebo dokumenty v práci, prečo netlačiť obojstranne?

Tlačiareň robí šmuhy, alebo vytlačila niečo dvakrát? Prečo hodiť papier do koša? Radšej ho využi ako šmirák, keď budeš niečo potrebovať rýchlo zapísať.

 

7. SPRCHOVANIE vs. kúpanie

Či už ide o spotrebu vody, alebo o zdravotné hľadisko, zamyslite sa nad tým, či by ste si povaľovanie vo vani nevedeli odpustiť a dopriať si ho len občas a nie každý druhý deň. Nielen že tým trpí vaša pokožka, ktorá sa vysušuje, míňate aj stovky litrov vzácnej tekutiny...

 

8. Používanie PRÍRODNEJ KOZMETIKY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mnoho chemikálií, ktoré sa nachádzajú v šampónoch, prostriedkoch na umývanie a podobne, nakoniec spláchneme do morí. Skúsili ste si niekedy vyrobiť vlastné mydlo, zubnú pastu či šampón? Možno budete príjemne prekvapení.

 

9. SKLO vs pet fľaše

Plastové fľaše nie sú nebezpečné len pre životné prostredie, ale aj pre nás. Mnohé z nich uvoľňujú do svojho obsahu farbivá či škodlivé prímesi známe ako BPA. Všimli ste si, že aj drahá kozmetika oleje či vína sú predávané v sklenených nádobách?

Ak si však používanie PET fliaš neviete odpustiť, dávajte si aspoň pozor na ich označenie v trojuholníku 1-7.

Označenie 1 hovorí, že fľašu by sme nemali opätovne používať, kvôli možnosti bakteriálneho zanesenia. Z tých, čo sú označené číslo, 3,6,7 by sme nemali piť pre možné uvoľňovanie škodlivých látok. Najbezpečnejšie sú preto fľaše s číslami 2,4 a 5, pričom číslo 2 hovorí, že je fľaša plne recyklovateľná.

 

 

 

10. ŠÍRENIE POVEDOMIA

A v neposlednom rade tým, že budeme akceptovať a chrániť to, čo nám bolo dané, naučíme dobrým zvykom aj budúce generácie...