/ADVENTURE

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak idete lyžovať do Zakopaného

6.APR.2016

Poľsko. Krajina kroviek, trhov či bohatej histórie. Avšak zároveň aj krajina so skvelými lyžiarskymi podmienkami svahov Vysokých Tatier. A to všetko len kúsok za hranicami Oravy.

Ak rozmýšľate nad lyžovačkou u našich severných susedov, mestečko Zakopane je pre vás tou správnou voľbou. Perfektné podmienky ponúka napríklad Kasprowy wierch, kde si okrem dlhých zjazdoviek prídu na svoje aj milovníci toho pravého pow pow (prašanu). Už si balíte kufre a píšete kamarátom? Pred tým než vyrazíte nezabudnite na týchto 5 vecí, ktoré by vám možno ani nenapadli, no mali by ste o nich vedieť.

1. Skipasy kupujte cez internet

Ak sa chcete vyhnúť dlhým radom a čakaniu na kabínu, ktorá vyváža ako aj lyžiarov, tak aj turistov, kúpte si lístok cez internet. Ušetríte si tak nielen pár minút, niekedy možno aj hodín.

2. Zabudnite na parkovisko pri stredisku

Prísť autom až k svahu obuť si lyžiarky a ísť rovno na vlek? Možno na Slovensku. Na Kasprovom vrchu na to môžete rovno zabudnúť. Nepokúšajte šťastie ani policajtov, ktorí striehnu na parkovisku pod kabínou. Ušetríte si čas aj nervy, ak si nájdete parkovisko pri nejakom hotely, kde síce zaplatíte okolo 15 pln., no vyhnete sa pokute.

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

Čo poviete na tieto zábery z Dubaja, pripomínajúce skôr scény zo sci-fi filmu, než realitu? Atmosféru neutíchajúceho ruchu, svetiel a prúdu života zachytil Albert Dros. Viac z jeho tvorby môžete nájsť na jeho stránke alebo na facebooku.

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

Vojny zanechávajú za sebou mnohokrát nenapraviteľnú spúšť a zdevastované územia. Po prvej svetovej vojne uskutočnila na území Talianska výstavba vysokohorského opevneného systému..

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

Francúzsky fotograf, cestuje po svete a to, ako ho vidí, zachytáva na svojich snímkach. V jeho tvorbe nájdete zovšadiaľ niečo. Od sopiek v Indonézii, mongolských stepí až po ukryté krásy Európy.

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

Špeciálne vytvorený dron, ktorý môže pomôcť aj pri vyhľadávaní a záchrane v nebezpečných a ťažko prístupných podmienkach.

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

Na hranici medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou sa ako súčasť Polonín, poľských Bieščad a ukrajinského Užanského národného parku nachádza prastará oblasť hôr, lesov a lúk s názvom Vlčie hory.

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY!  TOMA

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY! TOMA

Neznáme aj známe nórske vody spoznáva z kajaku Tomasz Furmanek už 10 rokov. Umožňuje mu nachádzať miesta inak ťažko dostupné alebo nepreplnené turistami.

3. Skibus alebo taxík

Po zaparkovaní a nastrojení sa máte dve možnosti. Vlastne tri, jednou z nich je vyšliapať si to ku kabínke pešo, no ľahšou cestou bude, ak si vyhliadnete skibus alebo taxík, ktorý vás vyvezie priamo na parkovisko pri stredisku.

4. Radšej myslite na všetko vopred a dvakrát

Nekúpili ste si skipass? Chcete sa informovať lebo si niečím nie ste istí? Kvôli týmto chybám na vás môžu čakať aj dve hodiny státia v rade a to sa pri plánovanej lyžovačke znáša len ťažko.

5. Zakopané

Či už ide o romantickú prechádzku, zábavu s priateľmi, alebo núdzový stav zlomenej palice, to všetko zaručene nájdete v malom no príjemnom mestečku Zakopané.Bary, reštaurácie, grill hous, fastfoody či pouliční predavači oštiepkov. Obchody plné športových potrieb, bežného oblečenia alebo supermarket. Toto všetko a určite omnoho viac nájdete v tomto „alpskom“ mestečku v Poľsku.