/OTHER

7 SVEDECTIEV OTVÁRAJÚCICH OČI

25.OCT.2015

Podelili sa s príbehmi ubúdajúceho ľadu, potápajúcich sa krajín a ukázali daň, ktorú si berie za svoj komfort najmä človek.

 

Tento mesiac sa National Geographic zaoberá hlavne témami klimatických zmien našej planéty a ich vplyvom na nás. Oslovili preto 7 fotografov, so žiadosťou o uverejnenie svojich najvýstižnejších fotografií, ktoré či už jednoznačne, alebo skrytým príbehom znázorňujú dôležité zmeny. Niekedy sú možno ťažko postrehnuteľné, no napriek tomu významne zasahujú aj do ich práce.

Ľadovec Engabreen/ júl 2006/ Orsolya Haarberg

Je ťažké poukázať, aký vplyv majú klimatické zmeny na prírodu, hlavne v regiónoch Severného ľadového oceánu, pretože topenie prebieha neustále. Avšak napriek tomu, že ročný úbytok nie je taký zjavný, o to zarážajúcejšie pôsobí s odstupom väčšieho časového úseku. Táto fotografia bola nasnímaná v roku 2006 fotografkou Orsolyou Haarbeny. Keď sem prišla v roku 2012, nenašla po ľadovci ani zmienku. Ustúpil o viac než 150m.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Dedina Nuugatsiaq/ Grónsko/ apríl 2015/ Ciril Jazbec

Ciril Jazbec sa k otázke klimatických zmien postavil z iného konca. Zameral sa na zaznamenávanie osudov, ktoré sú písané priamo v oblastiach zmien. V apríli sa rozhodol navštíviť malú dedinku Nugatsiaq v Grónsku, ktorá je domovom približne 60 ľudí. Spomínaná dedinka leží na konci ľadovca Umiamako, najrýchlejšie ustupujúceho ľadovca vo fjorde Uummannaq. Žije tu aj rodina Larsenovcov. Deti chodia do miestnej školy, ktorú navštevuje len 7 žiakov. Vo voľnom čase hrajú na gitare či video hry. Mladí sa však neskôr ťahajú za životom v mestách a opúšťajú rodný kraj tak ako ho opúšťajú chladné jazyky ľadovca. Ani tu už život nie je taký ako pred tým.

Mount Everest / Nepál/Apríl 2014/ Renan Ozturk

6000m.n.m., aklimatizačný tábor pre výstup na Mont Everest, najvyššiu horu sveta. Renan Ozturk nastavuje fotoaparát a sníma pamätnú time lapse fotografiu. Bol to ten istý rok, keď sa zo svahov hory zosypalo 1400 ton ľadovej masy a pochovalo 16 nepálskych vodcov a nosičov. Je jasné, že pre tak zaľadnený región je otepľovanie fatálne a veľmi nebezpečné.  —Renan Ozturk

Miami Beach/ november 2014/ Kadir Van Lohuizen/Noor

Počas obrovského prílivu na Miami Beach sa voda dostala cez zle udržiavanú kanalizáciu na povrch ulíc. Na fotografii sú pracovníci, zisťujúci či nedošlo k jej upchatiu.  Je postavená na vápenci a preto sa predpokladá, že Miami Beach a celá oblasť zálivu bude musieť byť do roku 2060 evakuovaná. —Kadir Van Lohuizen

Ľadovec Columbia/ Ajlaška/ august 2009/ James Balog

Ľadovec Columbia/ Ajlaška/ jún 2015/ Matthew Kennedy

James Balog sa zaoberá sledovaním ubúdajúceho ľadovca na Aljaške už od roku 2005. Hlavná vetva ľadovca Columbia sa od roku 1980 zmenšila o neuveriteľných 21 kilometrov a v posledných rokoch ubudlo ďalších päť. Na obrázku je snímka z roku 2009 a druhá, na porovnanie, je vytvorená tento rok. Balog sa zároveň venuje projektu Extreme Ice Survey, v ktorom pomocou 43 kamier sleduje pohyb 24 ľadovcov od Arktídy po Antarktídu.

North Slope/ Aljaška/ 2005/ Joel Sartore

Hodiny postávať na horúcom slnku a len hľadieť na skupinku botanikov, ako so zvesenými hlavami skúmajú každý milimeter sietí na hmyz. Príležitosť na zhotovenie zaujímavej fotografie neprichádzala. Všetci boli zabratí do svojej práce, štúdia pre mňa zjavne tých najtriviálnejších vecí, v Arktickej tundre. Pravdupovediac, nudil som sa. Začínal som sa zmierovať s tým, že nič neodfotím, keď sa na mňa otočila jedna z vedkýň so slovami: „Viem, že to nevyzerá ohromujúco, no to, čo tu robíme môže zmeniť svet. Pod našimi nohami ležia tony uchovaných rastlín, ktoré sa nazhromažďovali celé veky. Keď sa z dôsledku otepľovania všetok ten permafrost roztopí, organický materiál uvoľní toľko metánu, že všetky umelo vytvorené emisie budú vyzerať triviálne a klíma planéty sa zmení zo dňa na deň. Už to znie o niečo urgentnejšie však?“ a bez ďalších slov sa vrátila k práci.

Zostal som stáť bez slov, hľadiac na môj fotoaparát, ktorý v mojich rukách odrazu oťažel. —Joel Sartore

Máj/ 2015/ Lynn Johnson

Springdale, Pennsylvania. Pre toto dievčatko už ani skákanie na trampolíne nie je také bezpečné. Zakaždým, keď vyskočí, vdychuje vzduch plný oxidu siričitého, oxidy dusíka a iné chemikálie spojené s astmatickými záchvatmi, ochoreniami pľúc, srdca a v neposlednom rade mozgu.

Jej susedom je totiž zdroj znečisťujúcich látok, uhoľná elektráreň. V krajine sú ich otravné emisie všadeprítomné, zároveň však takmer neviditeľné. Dym z takýchto elektrární je nasiaknutý chémiou, stávajúc sa tak výrazným činiteľom pri globálnom otepľovaní.

Štyria Pittsburghský fotografi, vrátane Lynn Johnson, sa pustili do dokumentácie a informovaniu „susedov“ v nádeji, že snímky by mohli verejnosť motivovať ku zmene. Projekt s nazýva „ In Air“ a je podporovaný nadáciou Heinz Foundation.

Viac fotografií môžete vidieť na Instagrame pod menom @everydayclimatechange.