/ADVENTURE

8 LEZECKÝCH STIEN, KTORÉ BY ROZHODNE NEMALI CHÝBAŤ NA VAŠOM BUCKET LISTE!

15.MAR.2016

Lezecké steny nemusia bezpodmienečne stáť vo vnútri nejakého športového areálu. Naopak, mnohokrát pre tieto účely slúžia skutočne nečakané a zvláštne miesta.

 

1) Excalibur, Holandsko

Toto je jednoznačne jedna z najúžasnejších voľne stojacich lezeckých stien sveta! Holandský Excalibur síce nie je najvyššou stenou, no so svojimi takmer 37m má k tomu skutočne blízko. Pre lepšiu predstavu, je to výška asi 11 poschodovej budovy.

Týchto 500 ton zaisťuje odolnosť voči aj takým poveternostným podmienkam, akými je hurikán!

 

2) Basecamp Outdoor Wall, Nevada, USA

Basecamp v Reno, Nevada. Najvyššia umelo vytvorená lezecká stena, ktorej lezecké cesty siahajú až do výšky takmer 50m! Tento skvost je pripevnený k vonkajšej stene Whitney Peak Hotel. Ak by ste nenašli tú správnu motiváciu vonku, môžete to skúsiť vo vnútri, tam sa totiž ukrýva miestnosť určená na bouldering. Znie to ako sen každého lezca čo poviete?

3) Priehrada Diga Di Luzzone, Švajčiarsko

Táto priehrada na prvý pohľad pravdepodobne nevyzerá ako lezecká stena, avšak pravdou je, že ukrýva dve najdlhšie človekom vytvorené lezecké cesty sveta.

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

Čo poviete na tieto zábery z Dubaja, pripomínajúce skôr scény zo sci-fi filmu, než realitu? Atmosféru neutíchajúceho ruchu, svetiel a prúdu života zachytil Albert Dros. Viac z jeho tvorby môžete nájsť na jeho stránke alebo na facebooku.

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

Vojny zanechávajú za sebou mnohokrát nenapraviteľnú spúšť a zdevastované územia. Po prvej svetovej vojne uskutočnila na území Talianska výstavba vysokohorského opevneného systému..

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

Francúzsky fotograf, cestuje po svete a to, ako ho vidí, zachytáva na svojich snímkach. V jeho tvorbe nájdete zovšadiaľ niečo. Od sopiek v Indonézii, mongolských stepí až po ukryté krásy Európy.

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

Špeciálne vytvorený dron, ktorý môže pomôcť aj pri vyhľadávaní a záchrane v nebezpečných a ťažko prístupných podmienkach.

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

Na hranici medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou sa ako súčasť Polonín, poľských Bieščad a ukrajinského Užanského národného parku nachádza prastará oblasť hôr, lesov a lúk s názvom Vlčie hory.

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY!  TOMA

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY! TOMA

Neznáme aj známe nórske vody spoznáva z kajaku Tomasz Furmanek už 10 rokov. Umožňuje mu nachádzať miesta inak ťažko dostupné alebo nepreplnené turistami.

Táto 165m dlhá cesta bola vytvorená v roku 1990. Máte možnosť začať na piatich miestach, ktoré postupujú mierne, až kým sa nedostanete do zvislej polohy a leziete až k samotnému okraju priehrady, kde na vás ako odmena čaká pohľad na vrcholy Álp. Ak by ste mali záujem pokoriť Diga Di Luzzone, pripravte si 20 švajčiarskych frankov/cca 18€

4) Manchester City Climbing Centre, Veľká Británia

Nepatrí síce k najvyšším, avšak svojou atmosférou a podmienkami predčí mnohé vyššie. Manchester City Climbing Centre, je postavené vo vnútri kostola z 19. Storočia. Pripravte sa na lezenie pod zložitým klenutým stropom popri farebných sklách okien na viac než 75 cestách, ktoré vás určite len tak neprestanú baviť.

5) Chladiaca veža vo Wunderland Kalkar, Nemecko

Pozemok jadrovej elektrárne, ktorý bol opustený skôr, než bola dokončená. Taký mal byť osud tohto miesta, keby ho nekúpil kreatívny podnikateľ, ktorý ho premenil na zábavný park Wunderland Kalkar.

 

A lezecká stena na vonkajšej strane chladiacej veže nie je zďaleka všetko! Vnútri sa nachádzajú obrovské hojdačky, bary či reštaurácie, v ktorých si po svojom lezení môžete oddýchnuť a zrelaxovať.

 

6) Edinburské medzinárodné lezecké centrum, Škótsko

Vedeli ste, že Edinburgh je domovom najväčšej indoorovej lezeckej arény v Európe?

 

Edinburgh International Climbing Centre je obrovský lom, ktorý bol premenený na lezecké centrum. Svojou širokou ponukou bouderingových a lezeckých trás je určite skvelým výberom či už ste začiatočník, alebo pokročilý.

 

7) AquaClimb Walls

Nejedná sa o konkrétne miesto, pretože AquaClimb je firma, ktorá sa špecializuje na výstavbu takýchto úžasných stien priamo nad bazénmi.

 

... A samozrejme nepotrebuje samo opaľovací krém, pretože to kde najradšej trávia čas, je príroda.

 

Ak sa vyberiete do Austrálie, môžete naraziť na stovky podobných. Môže ich vyskúšať ktokoľvek a výhodou je, že nepotrebujete nijaké postroje. Prečo? Lebo ak spadnete, bude to rovno do vody.

 

8) High Point Climbing, Tennessee, USA

 

Climbing Magazine nedávno nazval High Point Climbing v Tennessee najúžasnejšou americkou telocvičňou. Táto jedinečná moderná presklená konštrukcia vám dáva možnosť liezť nielen z jednej, ale rovno z dvoch strán stien budovy! Vo vnútri nájdete okrem širokej ponuky na lezenie aj mnoho iných zaujímavých možností ako napríklad štúdiá jogy a podobne.