/ADVENTURE

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI SVETA

5.OCT.2015

Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.

 

Slnečné okuliare a pláže so zlatým pieskom však pre tentokrát nechajte pohľadniciam a počítačovým wallpaperom. Pripravte sa na ostrý vietor, ľadovú vodu, ktorá po dotyku s kožou elektrizuje a surfovanie z úplne iného pohľadu, aký sa vám doteraz naskytol. 

V spolupráci so SMUGMUG FILMS production sa začiatkom marca minulého roku fotograf Chris Burkard, spolu s troma pro surfermi (Brett Barley, Chadd Konig, Patrick Millin), rozhodli  navštíviť  zátoku Lofotských ostrovov Unstad v Nórsku. 

JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
BROOKS STERLING
Dizajnér, fotograf a marketingový expert pochádzajúci zo San diega. Špecializuje sa na lifestyle, dizajn, fotografiu a aj trh samotný. Venuje sa skrátka tomu, čo je dnes v kurze a je v tom naozaj dobrý. Má rád veľkoleposť, fascinujú ho slová a frázy a zároveň je majstrom hrubých čiernych líniní, jednoduchosti a miluje 35mm film. Momentálne na voľnej nohe, no neustále v pohybe, konzultuje alebo sa podieľa na nejakom projekte. Zoznámte sa, Brooks Sterling.
Viac

Teploty v tomto období sú pri najlepšej predpovedi maximálne 5 °C, ale pravdepodobnejšie je, že ich hranica klesá hlboko pod nulu. Pre výber dátumu tejto neobyčajnú výpravy Chris objasnil, že  rozhodla najvyššia pravdepodobnosť zachytenia polárnej žiary, ktorá býva práve v tomto čase najjasnejšia.

Namiesto vytriasania piesku - odhadzovanie bohatej nádielky z auta a cesty. Zipsovanie neoprénov až na samý vrch a neisté pohľady von oknom, kde to vyzerá skôr na sánkovačku, ako jašenie sa vo vode. Táto skúška tela a ducha však stála za to. Momenty zachytávajúce drsnú krásu prírody, spolu s podmienkami na hranici ľudských možností, nezabudnuteľné zážitky a sebapoznanie. 

Snímky, ktoré máme šancu vidieť od  28 ročného kalifornského fotografa, sú plné energie, nádherných scenérií a dych vyrážajúcich výkonov. On sám ich nepovažuje za svoje najlepšie, no ako povedal, dal do nich kúsok seba, o to väčšiu hodnotu preňho majú. 

Pozrite sa, s akým odhodlaním a sebazaprením sa všetci doslova ponorili do tejto výzvy.

Show More