/TRAVEL

Holandsko v Karibiku

Andrea Žihlavníková

29.JUL.2017

V karibských vodách sa nachádza niekoľko zaujímavých krajiniek, no len jedna z nich má čo dočinenia s Holandskom. Len 15km Venezuele vzdialený maličký ostrov s rozlohou 179 km², a správou patriaci pod Holandské kráľovstvo, ostrov Aruba.

Aruba je zárukou krásneho počasia. Netradičná klíma tu totiž zabezpečuje teploty okolo 30°C, a to celoročne. K tomu patria samozrejme pláže, a to nie hocijaké ale jedny z najkrajších na svete. Niet divu, že práve túto destináciu si vyberajú zaľúbené páriky, ktoré sa „do toho“ chystajú už čoskoro skočiť.

Na Arube sa všetko točí okolo vody. Už vyššie spomínané pláže, to je jasné...ďalej prekrásne miesta na potápanie, nachádza sa tu dokonca niekoľko vrakov obrastených morskými rastlinami, ktoré vytvárajú krásny kontrast medzi človekom a prírodou. Vodné športy ani nehovoriac, ak ste adrenalínovým nadšencom, máte tu mimoriadne kvalitné podmienky. Jednu z najväčších prírodných zaujímavostí tvoria vzácne hniezda morských korytnačiek.

Jednou z atrakcii, ktorú môžete vidieť tiež len na Arube, sú plameniaky. Ale nie len nejaké obyčajné, tieto totiž nikam nemigrujú! Veľmi radi si s vami zaplávajú a taká svojka s  ružovým krásavcom to tiež nie je spomienka na zahodenie.

Okrem toho odporúčame na Arube navštíviť aj iné miesta, ktoré sa vám určite zapíšu do pamäte. Takým je napríklad jeden z odkazov na holandské korene hlavné mesto Aruby, Oranjestad, teda „oranžové mesto“. Autentické domčeky, ale aj promenády s butikmi svetoznámych módnych značiek či mnoho reštaurácií a barov. Ďalej je to pevnosť Fort Zoutman a zároveň najstaršia pamiatka v krajine, ktorá je v súčasnosti historické múzeum.

Voľný čas si môžete spríjemniť návštevou jaskyne Guadirikiri, Palmového ostrova, Národného parku Arikok, ktorý zaberá až 20% ostrova, továrne na Aloe vera, ktoré je mimochodom hlavným vývozným artiklom krajiny. Neobíďte ani motýliu farmu či veterný mlyn De Oude Molen, alebo si urobte celodenný výlet k prírodnému bazénu Conchi.

O Arube sa tiež hovorí, že je domovom všetkých ľudí. Postupne sa sem prisťahovali obyvatelia zo všetkých kútov sveta, a tak môžete uvidieť ako funguje multikulturalizmus bez nenávisti a sporov, ba dokonca v tak malej oblasti. Medzi „domácimi“ je v súčasnosti viac ako 90 rôznych svetový národností. To sa pozitívne odráža pri odbúravaní jazykovej bariéry, keďže sa dohovoríte v podstate v akejkoľvek reči.

< galéria >