/ART

Čarovné Ashtray Heart Tattoo

Petra Labodová

31.MAJ.2017

Mávaš taký pocit, driapajúci sa odniekiaľ zvnútra tela, akoby ti niečo hovorilo: „Urob to! Inak nebudeš kompletný?“. Potom vieš o čom hovorím, keď poviem, že som si potrebovala dať pokresliť telo. Tetovanie pre mňa nikdy nebolo módnou záležitosťou, ale niečím „nad“. Asi preto trval celý proces, od prvej myšlienky až po realizáciu, dokopy tak tri roky. Z toho zhruba dva roky, od úplného začiatku jej tatérskej tvorby, som poctivo stalkovala Wandu. Avšak nie len jej prácu, ale aj prácu viacerých starších, skúsenejších, veľmi dobrých tatérov. Feeling ma ale vždy vrátil naspäť k nej.

Chceš tetko od Wandy?

Ukážku Wandinej tvorby nájdeš na jej Facebooku alebo na Instagrame. Zistíš, že jej návrhy sú originálne umelecké diela, a že sa žiadneho realistického tetovania podľa predlohy nedočkáš. Ak s tebou jej tvorba rezonuje a rozhodneš sa dať mladou Brňáčkou pokresliť, napíšeš jej správu a ona ti rýchlo a ochotne odpovie, že si tak zo 5-6 mesiacov musíš počkať J. A oznámi ti termín najbližšieho bookingu. Prichádza tak skúška sily tvojho rozhodnutia, pri ktorej sa miešajú pochybnosť, nedočkavosť, nerv a eufória. Pred oficiálnym otvorením nového bookingu ti jedného dňa pristane v e-mailovej schránke správa s otázkou, či záujem o tetovanie pretrváva. Potom už pokračuje komunikácia prostredníctvom mailov, v ktorých ti Wanda prehľadne a podrobne objasní, ako pracuje, čo bude od teba potrebovať a dohodnete si termín. Prichádza časť práce, v ktorej je potrebná tvoja aktivita. Písomne sformuluješ to, čo má tetko vyjadrovať, ako si ho predstavuješ. Ak vieš, povedz čo najkonkrétnejšie, ak nevieš a necháš Wande voľnú ruku, spravíš jej riadnu radosť. Zhruba týždeň pred termínom ti pošle návrh, spracovaný na základe tvojich podkladov a prichádza vzájomná konzultácia, dialóg, prerábanie, dolaďovanie. Neboj sa jej povedať, čo sa ti páči, a čo ti naopak celkom nesedí. Wanda je otvorená a ústretová a uvedomuje si, aké je dôležité, aby návrh s tebou súznil, keďže s ním budete celý život.

Chcem tetko od Wandy!

Naše predstavy sa napríklad pri prvom návrhu úplne nestretli, no hneď na druhýkrát mi Wanda poslala motív, ktorý sme už len ľahko doladili priamo v ateliéri, a potom išiel rovno na kožu. Wanda je síce Slovenka zo Zvolena, no žije a tetuje v Brne. V pondelok ráno, na kedy sme si dohodli termín, mi po vystúpení z autobusu klasicky nefunguje internet, a tak jej hneď volám s prosbou o navigáciu. Zvrtne sa na päte a vráti sa po mňa - išli sme tým istým busom. Mám trochu obavy, lebo je vraj dosť asociál. Super, tak to sme dve. Debata bude isto búrlivá. Nakoniec sme s vyplazenými jazykmi od kecania úspešne vyšplhali kopec vedúci do jej súkromného ateliéru na kraji mesta. Cítila som sa tam ako na návšteve u kamarátky s dobrým vkusom. Útulný priestor s veľkou terasou a výhľadom na zeleň a oblohu priamo z tetovacieho stola. Prvú hodinu hovoríme o návrhu, upravujeme, dolaďujeme, hľadáme konsenzus medzi našimi predstavami. Baví ma to, akoby spoločne tvoriť. Nechcem, aby tetko bolo iba moje, chcem, aby v ňom bol čitateľný Wandin podpis.

Nakoniec sa zhodneme a môžeme začať. „Už ťa to bolí? Bude horšie..“ hovorí po prvom zaaukaní. Niet nad úprimnosť :) ! S Wandou sme strávili dokopy spolu asi 6 hodín, ktoré ubehli ako voda. Neviem sa rozhodnúť, či mi bol najsympatickejší osobný prístup, siahodlhý rozhovor alebo to, že Wanda pri práci používa veganské farby a prírodnú kozmetiku.

Asi najviac predsa len ale je, že som o výsledku jej práce na sebe ešte ani raz nezapochybovala. Potom ma Wanda zobrala na kávu a trochu sme sa rozprávali. O jej pohľade na tetovanie, o šťastí a cestovaní sa dočítate nabudúce...

< galéria >