/ADVENTURE

ČAS VYLETIEŤ Z HNIEZDA, JURAJ KOREŇ

19.JAN.2016

Po mnohé stáročia sa ľudia snažili priblížiť letu vtákov. Vrhali sa s akýmisi kópiami vtáčích krídel a mávaním rúk sa snažili napodobniť pohyb, ktorý by z nich spravil letcov. 

Túžba lietať ako vták a byť slobodný ľudí neopustila dodnes. Vďaka vynálezcom, špekulantom a v neposlednom rade nadšencom, sa tento sen stal skutočnosťou, a to, čo potrebujete, je vystúpiť na vhodnú terénnu nerovnosť, rozbaliť len 5 kg vážiaci kus látky, pripnúť sa do postroja a poslednou, nevynechateľnou ingredienciou je poriadny kus odvahy a odhodlania k prvému kroku.

MAGDALENA WOSINSKA a jej „EXPERIENCE
Zasnežené hory Californie ponúkli poľskej fotografke Magdalene Wosinskej a jej priateľkám Molly Steele a Lexi Stellwood odhodiť za hlavu nielen problémy, ale aj zábrany.
ÚDOLIE DADES
Najvyššie pohorie severnej Afriky, Atlas, sa tiahne takmer 2000 km naprieč Marokom až do Tuniska. Hlavný chrbát dlhý 740 km rozdeľuje Maroko na dve časti a svojimi vrcholmi vo výškach 4000 m, tak vzhliada na rozsiahlu Saharu.
NAICA, JASKYŇA KRYŠTÁLOVÝCH OBROV
Mexiko, štát Chihuahua, mesto Naica. V roku 2000 sa baníkom striebornej bane podarilo objaviť miesto dosiaľ nepoznaných úkazov. Miesto tak nebezpečné ako krásne. Jaskyňu plnú obrovských kryštálov, z ktorých najväčší má dĺžku neuveriteľných 11 metrov a váži 55 ton.
Viac

V priestore 360 stupňov sa okolo vás zrazu nachádza 100% dávka slobody, adrenalínu a šťastia, podávaná plnými dúškami s hvízdaním vetra v ušiach a krásnymi panorámami pred očami.

Takto z výšin pozná svet aj jeden z mála slovenských paraglajdistov Juraj Koreň. Vášeň pre tento šport ho drží už od šiestich rokov a precestoval, resp. preletel už hodný kus sveta.

V začiatkoch brázdil kopce v okolí Kremnice a trápil sa systémom pokus – omyl a ako sám vraví, s prvými letovými pokusmi potil krv. Dnes má na konte niekoľko zaujímavých súťaží ako napríklad Bornes to fly, ktorú organizuje každý rok klub vo francúzskom Annecy, či na Majstrovstvách Talianska. Lietal už aj v Keni, Alpách či v balkánskej časti Karpát.

Financovať takýto koníček nie je žiadna sranda. Jurajovu šikovnosť však dokazuje podpora od známych značiek akými sú Zajo, Skybean či česká firma Gradient, ktorá mu šije padáky na mieru.

 

Paraglajding sa teší čoraz väčšiemu úspechu a záujmu aj u nás. Dokazujú to aj súťaže XContest, Slovenský pohár, alebo Majstrovstvá Slovenska.

 

Spojením paraglidingu, turistiky a niekedy dokonca aj behu, dostáva dobrodružstvo nový rozmer a tí z fachu vedia, že fyzická kondícia nie je zďaleka rozhodujúcim faktorom. Pevné nervy, prekonávanie prahu bolesti či dokonalá orientácia v neznámom teréne a znalosť počasia. Dalo by sa povedať, že ten, kto sa chce tomuto adrenalínovému športu venovať naplno, má pred sebou dlhé roky driny a cibrenia akéhosi šiesteho zmyslu rosničky. Tak čo, odvážili by ste sa?

 

JURAJ KOREŇ

ROK NARODENIA:1992         

LIETA OD ROKU: 1998

HAJLAJTY:

BORNES TO FLY – francúzska súťaž kombinujúca paragliding s turistikou, bývanie v srdci prírody a 100-250km, ktoré vás delia od víťazstva

MAJSTROVSTVÁ TALIANSKA – preteky na vopred určenej trase, hromadný štart 120 pilotov, kde vyhráva ten najrýchlejší.

SPONZORI: Zajo, Gradient, Skybean