/ADVENTURE

CESTUJÚ PO SVETE A DENNE IM STAČÍ LEN 8$!

7.FEB.2016

Nemali peniaze na cestovanie, a tak založili blog, kúpili lacnú dodávku, stan a spacáky a odhodlane vykročili za dobrodružstvom na vlastnú päsť.

Mladý pár pochádzajúci z Poľska, počas svojho 6 ročného nekončiaceho tripu navštívili viac než 50 krajín sveta a na 5 kontinentoch najazdili vyše 150 000 km.

Nikdy neplatili za ubytovanie, pretože spávajú v stanoch alebo v dodávke a nemíňajú ani zbytočné peniaze na reštaurácie, veď navariť si vedia aj sami.

Asi hlavnou otázkou, ktorá vám vŕta v hlave je to, ako je možné vyžiť len z 8$ na deň. Ako vravia, najviac peňazí ide na palivo a s tým im väčšinou pomáhajú spolucestujúci, ktorých zvyknú viezť. Vďaka úspešnosti ich blogu taktiež dávajú svojim čitateľom možnosť byť akousi súčasťou ich tripu a za príspevok v hodnote jedného litra paliva im odošlú pohľadnicu z miesta, kde sa nachádzajú.

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

NEUTÍCHAJÚCI RUCH DUBAJA

Čo poviete na tieto zábery z Dubaja, pripomínajúce skôr scény zo sci-fi filmu, než realitu? Atmosféru neutíchajúceho ruchu, svetiel a prúdu života zachytil Albert Dros. Viac z jeho tvorby môžete nájsť na jeho stránke alebo na facebooku.

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

BUNKRE Z 1. SVETOVEJ VOJNY SA MENIA

Vojny zanechávajú za sebou mnohokrát nenapraviteľnú spúšť a zdevastované územia. Po prvej svetovej vojne uskutočnila na území Talianska výstavba vysokohorského opevneného systému..

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

SÉBASTIEN BLOND – SLOVINSKO

Francúzsky fotograf, cestuje po svete a to, ako ho vidí, zachytáva na svojich snímkach. V jeho tvorbe nájdete zovšadiaľ niečo. Od sopiek v Indonézii, mongolských stepí až po ukryté krásy Európy.

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

TECHNIKA PRE DOBRÚ VEC

Špeciálne vytvorený dron, ktorý môže pomôcť aj pri vyhľadávaní a záchrane v nebezpečných a ťažko prístupných podmienkach.

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SV

Na hranici medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou sa ako súčasť Polonín, poľských Bieščad a ukrajinského Užanského národného parku nachádza prastará oblasť hôr, lesov a lúk s názvom Vlčie hory.

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY!  TOMA

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY! TOMA

Neznáme aj známe nórske vody spoznáva z kajaku Tomasz Furmanek už 10 rokov. Umožňuje mu nachádzať miesta inak ťažko dostupné alebo nepreplnené turistami.

Taktiež sa nikam neponáhľajú. Cestujú ležérnym tempom a na jednom mieste mnohokrát zostávajú aj viac dní, tým pádom opäť ušetria na ceste.

Neplatia za ubytovanie, pretože spia v stane alebo v dodávke a to rovno pod holým nebom, na pláži, pri útesoch, či v horách. Niekedy sa taktiež stáva, že stretnú prívetivých ľudí a tí ich pozvú k sebe, pretože sú zaujatí ich zaujímavým príbehom.

 

Nakupujú v supermarketoch, čo je efektívne, rýchle a lacné. Stravujú sa bežným miestnym jedlom, ako napríklad v Austráli, kde jedli bežne stake z kengury, pretože ich mäso bolo najlacnejšie.

 

Ak sa vyskytne porucha auta, opravia si ho sami. Naučili sa to časom a prečo platiť za niečo, čo si vieš urobiť sám?

 

Určite sa pýtate a čo sprcha?

Na streche si so sebou vezú 150 litrovú nádrž, takže aj v tomto smere šetria. Samozrejme, ako správni dobrodruhovia, nepohrdnú ani jazerom alebo riekou, veď ako sa vraví - čistota pol života.

 

Ako je však možné, že sa dostali už na 5 kontinentov?

Auto jednoducho prevezú loďou. Táto záležitosť je síce veľmi nákladná, no ako najčítanejší poľskí blogeri, nezostali bez povedomia sponzorov, ktorí mnohokrát zabezpečia výdavky tohto charakteru.

 

V podstate všetky základné otázky boli zrejme zodpovedané, avšak odkiaľ vezmú aj tých pár drobných? Predsa svojim blogom! Ku svojej práci potrebujú jediné a tým notebook a internet. Taktiež vydali dve knihy, rôznym spoločnostiam natáčajú videá v exotických lokalitách alebo ponúkajú služby grafických dizajnérov či IT špecialistov.