ÚDOLIE DADES

/TRAVEL

6.OCT.2015

Najvyššie pohorie severnej Afriky, Atlas, sa tiahne takmer 2000km naprieč Marokom až do Tuniska. Hlavný chrbát dlhý 740km rozdeľuje Maroko na dve časti a svojimi vrcholmi vo výškach 4000m, tak vzhliada na rozsiahlu Saharu.

Vo svahoch, kde sneh neustupuje ani v lete, pramení rieka Dades. Pod silným vplyvom púšte v lete takmer vysychá, no počas zimy sa mení na dravú rieku. Je až k neuvereniu, že plytká riečka Dades si dokázala nájsť cestu cez skalného obra, akým je Atlas.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Klimatické podmienky Afriky však boli v minulosti úplne iné. Kedysi Európa ležala pod ľadom a Sahara sa zelenala. Rieky bujneli a nič im nezabránilo v nájdení si cesty. Najmohutnejšie prúdy riek boli práve počas medziľadových dôb, keď dochádzalo k topeniu ľadovcov. Tie formovali rôzne útvary, ktoré dnes nachádzame v tejto oblasti. Pripomínajú veže, pyramídy či ľudské postavy. Obľúbeným miestom návštevníkov sú napríklad takzvané "monkey fingers". Skala nápadne sa ponášajúca sa na opičie prsty.

Miestami až 500m hlboký kaňon ukrýva nebezpečnú cestičku pre odvážlivcov, ktorí sa prídu pozrieť bližšie. Kaňon s kolmými stenami v tieni a chlade pôsobí pochmúrne, no keď do neho preniknú lúče slnka, je zaliaty škálou teplých farieb.