/OTHER

DAMNATION

6.OCT.2015

Keď sa pred rokmi mladý režisér Matt Stoecker stal svedkom neúspešnej migrácie pstruha amerického, kvôli hrádzi Standfordskej univerzity v zátoke San Francisca, uvedomil si deštrukčný dopad len jedinej priehrady. Rozhodol sa konať.

Stal sa biológom, ktorý sa zasluhuje na odstránení množstva bariér zabraňujúcich prirodzenému procesu prírody.

 

Po stretnutí s Yvon Chouinard, majiteľom Patagonia production a ľuďmi z Felt Soul Media, vznikla organizácia Damnation, ktorá sa postarala o film šíriaci sa svetom.

Počnúc Amerikou, poukazuje na zmeny vodných tokov v závislosti s výstavbou hrádzí. Upozorňuje na našu budúcosť, ktorá je úzko spojená práve s vyváženým a neznečisteným prostredím vôd okolitých riek. 

Momentálne sa v Amerike nachádza približne 80 000 vodných bariér, z toho 2 540 je využívaných na výrobu elektriny. Bol vytvorený zoznam desiatich najohrozenejších riek, čo síce neprináša dôvod na oslavu, ale spôsob  privedenia pozornosti na nenápadný, no závažný problém.

 

Čo spôsobuje prehradenie riek?

 

  • narúša prirodzený tok a tým zabraňuje prúdeniu nevyhnutných živín a sedimentov

  • znižuje kvalitu vody

  • zabraňuje rozvoju fauny a flóry

  • dochádza k otepľovaniu vody

  • znemožňuje rekreáciu

 

Čo sa stane po odstánení priehrady?

  • toky sa vracajú do normálu

  • prichádza do nich život

  • možnosti migrácie a množenia lososov, či iných rýb

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Prvá fotka po kompletnom odstránení hrádze Elwha. Delta rieky a okolité močaristé prostredie sa rozšírilo o viac ako 40hektárov. 

Ocenenia :

 

SXSW 2014 Audience Choice - Documentary Spotlight
Environmental Film Festival in the Nation's Capital 2014 Environmental Advocacy Award
International Wildlife Film Festival 2014 Best Conservation Film
Environmental Film Festival at Yale 2014 Grand Jury Prize
Environmental Film Festival at Yale 2014 Audience Choice
5Point Film Festival 2014 Best of Festival
DOXA Nigel Moore Award
Green Film Festival in Seoul 2014 Peoples Choice
Green Film Festival in Seoul 2014 Best Feature Film
MountainFILM 2014 Audience Award
San Francisco Green Film Festival 2014 Best Feature Award

Show More