/TRAVEL

Dobrodružstvo menom Gruzínsko

Dana Krnáčová

7.SEP.2016

Prečo vôbec zamieriť do tejto turisticky menej známej krajiny? Týchto osem rád a typov vás zaručene presvedčí, že Gruzínsko je krajinou plnou dobrodružstva, zážitkov a prekvapení.

Turizmus v Gruzínsku sa od revolúcie ruží (2003) a príchodu slávneho Saakašviliho rozvíja každým dňom. Domáci si postupne zvykajú na nároky, potreby a hlavne na deňgy od turistov. Milovníci autentických zážitkov sa preto občas môžu cítiť sklamaní, avšak stále tu panuje nálada postsocialistickej divočiny spojenej s krásou nedotknutej prírody. Táto tvár krajiny sa však pomaly mení a nebude trvať večne.

Preto šup šup do Gruzínska, aby ste ho ešte stihli...

1/Stop (for a while)

Gruzínsko je ideálna krajina na stopovanie. Či to bude v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút, odvoz je zaručený. Často stopujú aj domáci, pretože je to úplne bežná záležitosť. Pri troche šťastia zakúsite ich pohostinnosť aj niekoľkokrát za sebou. Po slovách „oneminute“ viete, že nasleduje prestávka napríklad pri najbližšom obchodíku, kde sa dostane nápoja celej posádke. Hosť je pre nich dar od Boha a stopár nie je nik iný.

2/Dajte šancu mašrutkárom

Stopovanie je dobrodružstvo, ale dajte šancu mašrutkárom, ktorých profesionalita spočíva najmä v jazdení slalomu medzi dobytkom a ostatnými autami. Po vzrušujúcom zážitku zo skalnatých zaprášených ciest, ktoré občas križuje vodopád, si človek nedovolí nadávať na tie naše, slovenské. Všeobecne pre dopravu platia nasledujúce pravidlá: obiehanie z ľubovoľnej strany, neobmedzená rýchlosť, plné čiary len ako vizuálne spestrenie cesty, počet jazdných pruhov podľa potreby a prednosť má šikovnejší jedinec. Stále málo? Sú tu predsa klaksóny! Trúbi sa neustále a len domáci vedia či je to v danej chvíli pozdrav, poďakovanie, upozornenie, alebo len spestrenie dlhej chvíle.

 

3/Ste nadšenci turistiky, hôr a všetkého, čo k tomu patrí?

Potom je pre vás trek po opustených horách, zasnežené vrcholy Kaukazu, spanie v stane, ranné brodenie rieky a zobúdzanie sa s kravami jasnou voľbou. Medzi ideálne regióny pre tieto činnosti patria Svaneti, Kazbegi a Tusheti, kde nájdete napríklad Tusheti highway, ktorú BBC zaradilo do zoznamu najnebezpečnejších ciest sveta. Ak ste skôr vyznávačmi urban turistiky, nevynechajte freetour guide v hlavnom meste Tbilisi. Zaujme vás taktiež novovybudované prímorské centrum Batumi so svojimi uletenými architektonickými kúskami.

4/Cestujete low cost?

Na dlhšie treky po rozľahlých horách si nezabudnite pribaliť tradičnú paštiku, či nejakú inú „na horšie časy“ trvanlivú dobrotu. Pozor, prvotný výsmech nabalených konzerv vášho spolucestujúceho sa môže zmeniť na záchranu jeho života. Nestalo by sa prvýkrát, že spotení a vyhladovaní dorazíte po celodennej túre do vytúženej dediny s desiatimi polorozpadnutými domami a miestny kartel vás odsúdi na hladovku potom, čo si odmietnete zaplatiť večeru za značnú nad sádzku. Ak sa spoliehate na obchod, aj ten má zrejme vypredané a zostali len pivo a cigarety...

5/Gruzínska kuchyňa je mňam!

Pripravte sa na to, že naberiete pár kíl, ktoré ale však nebudete ľutovať. Ochutnávajte kým vládzete. Najtradičnejšie je chačapuri na rôzne spôsoby (závisí od regiónu), chinkali (plnené knedlíčky), lobio (fazuľová zmes), adžapsandali (zeleninový guľáš) alebo tkemali (sladkokyslá omáčka z plodov podobných našim slivkám) a mnohé iné lahôdky. Čerstvý domáci chlieb, syr a víno sú všade samozrejmosťou. Aj vďaka sladkému domácemu červenému vínu sa vám nebude chcieť ísť domov.

HAVANA, KUBA

HAVANA, KUBA

Pre mnoho ľudí je Kuba veľmi tajommým miestom. Je to krajina kde zastal čas.

SICK MINDED CULT

SICK MINDED CULT

je čerstvou novinkou medzi značkami a zároveň zaujímavou kombináciou nevšedných prvkov. Pre lepšiu predstavu, kto sú, čo robia a aké majú plány sa vám bližšie predstavia vlastnými slovami...

Objav 8 najkrajších pláží Európy!

Objav 8 najkrajších pláží Európy!

Nielen Karibik či tropická Ázia láka dovolenkových nadšencov. Kde sa nachádzajú najkrajšie pláže Európy a aké možnosti ponúkajú?

PONORTE SA DO NAJČISTEJŠEJ VODY SVET

PONORTE SA DO NAJČISTEJŠEJ VODY SVET

Ak patríte k ľuďom, čo nepovedia nie nijakému dobrodružstvu a chystáte sa na Island, toto miesto by ste si rozhodne nemali nechať odplávať!

Double Expo Andreasa Lie

Double Expo Andreasa Lie

25 ročný nórsky umelec z Bergenu s neobyčajným talentom, ktorý je rozpoznateľným podpisom v každom z jeho diel.

Mount Everest ako svetový cintorín

Mount Everest ako svetový cintorín

Mount Everest je nielen najvyššou horou sveta, ale aj najvyššie položeným cintorínom posiatym obeťami...

10X ECOFRIENDLY Z DOMU!

10X ECOFRIENDLY Z DOMU!

Odvšadiaľ počúvame, ako by sme si mali vážiť našu Zem, ako človek zneužíva jej dary a na oplátku nekoná nič dobré. Je nám z toho smutno, no povieme si, že jeden človek nič nezmôže.

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Dni sa predlžujú a počasie je stále teplejšie. To značí len jediné, je najvyšší čas plánovať si letné dobrodružstvo!

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

Miluješ prírodu až tak, že si kúsok z nej nosíš stále so sebou? Alebo ešte len hľadáš inšpiráciu? Možno práve jedno z týchto nežných tetovaní padne do oka aj tebe...

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

Poľsko. Krajina kroviek, trhov či bohatej histórie. Avšak zároveň aj krajina so skvelými lyžiarskymi podmienkami svahov Vysokých Tatier.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

Z OSTROVA NA OSTROV

Z OSTROVA NA OSTROV

Plavecká súťaž ÖTILLÖ by sa dala v jednoduchosti charakterizovať ako presun z jedného ostrova na druhý.

6/Výhodné ceny

Ceny sú pre našinca pomerne priaznivé. V bežných potravinách nakúpite lacnejšie ako u nás. Výnimkou môžu byť niektoré turistické oblasti, kde chýbajú cenovky a pokiaľ obchodník zacíti závan turistu zo západu, ceny dynamicky mení do vyšších cifier. Avšak v hlavnom meste Tbilisi sa stále môžete v  prejesť a opiť za smiešnych 10 lari (4 €) na hlavu. Nocľah v hostely môže vyjsť na cca 20-40 lari, avšak stanovať na dvore s prístupom k sprche je možné aj za 5 lari (2 €). Zlaté Gruzínsko.

7/Informácií nikdy nie je dosť!

Nezabudnite si so sebou pribaliť Lonelyplanet, aby ste si pri vašich potulkách čítali o  bohatej histórii a kultúre Gruzínska. Šťastlivcom, čo vedia po rusky domáci s radosťou vyrozprávajú o svojom ťažko skúšanom národe. Sú to milí, srdeční a silne veriaci ľudia. Nebráňte sa priateľstvám, veď kto by nechcel spoznať milých ľudí v prekrásnej krajine medzi čiernym morom a Kaukazom?

8/Pripravte si pľúca

Posledná rada znie: ak ste nefajčiar alebo neznášate dym z cigariet, radšej si pripravte poriadnu dávku tolerancie. Fajčí sa totiž všade, fajčí každý, fajčí sa nonstop. V aute, v mašrutke, v autobuse, doma, na ulici, v reštaurácii.

chinkali_a_chačapuri