/TRAVEL

Krajina ohňa a ľadu, Island

Andrea Žihlavníková

24.APR.2017

WOOW...toto slovíčko budete počas návštevy Islandu používať veľmi často. Táto nádherná krajina totiž toho ponúka neskutočne veľa, od gejzírov, sopiek, ľadovcov, lagún, či ohňa a to všetko na jednom mieste. Na Island sa skrátka chodí po zážitky...

Island je malý ostrovný štát ležiaci na hranici Atlantického a Severného ľadového oceánu. Nachádza sa tu viac ako 800 geotermálnych oblastí a približne 7000 termálnych prameňov. Najznámejší islandský gejzír je Stokkur. (Inak slovo „gejzír“ vzniklo práve na Islande – neuveriteľné.) Stokkur uvidíte už z diaľky aj vďaka početnej skupine turistov, ktorá ho obklopuje s pripravenými fotoaparátmi. Toho, žeby ste niečo nestihli sa nemusíte báť, gejzír vystrekuje cca každých 10 minút a do výšky až 25 metrov. Určite je to zážitok vidieť.    

Krajina plná prírody, čistého vzduchu, ale aj nevyspytateľného počasia. To všetko je Island. Podobne ako premenlivé počasie, aj jednotlivé časti ostrova sú úplne odlišné. Raz prechádzate údoliami plnými kopcov až s gýčovo zelenými lúkami, na ktorých sa pasú stovky huňatých ovečiek a o pár kilometrov ďalej sa dostávate do krajiny, kde na každom kroku medzi skalami nájdete úžasné vodopády.

Za výlet určite stojí prírodný bazén Seljalandsfoss. Voda z rieky Seljalandsá doňho padá z výšky 60 metrov, a áno dostanete sa aj pešo za vodnú clonu tohto nádherného vodopádu. Nie nadarmo sa Islandu hovorí krajina ohňa a ľadu. Známy Mælifell je 200 metrový sopečný kužeľ vystupujúci na okraji ľadovca a zároveň aj jedným z najfotogenickejších úkazov ostrova.  Zaujímavosťou je aj to, že priemerne každé 4 roky tu vybuchne sopka.

Opačný živel - ľad zas odkrýva fascinujúcu krásu sveta nad aj pod zemou. Ľadovec Vatnajökull je najväčším na celom ostrove. Jeden z top zážitkov je bezpochyby plavba po jeho ľadovcovej lagúne, kde sa budete plaviť v blízkosti ľadovcových krýh a veľká pravdepodobnosť je, že na nich uvidíte aj tulene. V najväčšom ľadovci nájdete jedinečný zamrznutý skvost, ktorý láka tisíce turistov, jaskyňu. Táto jaskyňa je plná svetla a modrého ľadu, ktorý sa pomerne rýchlo topí, tzn., je určená skutočne len pre odvážlivcov.

A samozrejme, čo treba na Islande sledovať najviac? ... no predsa polárnu žiaru..

Hlavným mestom je Reykjavík, je to zároveň nejsevernejšie hlavné mesto na svete. Okrem toho sa jedná o veľmi čisté a ekologické mesto, kde žije až 60% obyvateľov. Samotný názov mesta v islandčine znamená „dymová zátoka“, je totiž odvoedený od odparov z termálnych prameňov a gejzírov, ktoré sa nachádzajú všade vôkol.

Aj druhé najväčšie mesto Islandu Akureyri je obľúbeným cieľom turistov. Podnikajú sa odtiaľ cca trojhodinové výlety za pozorovaním veľrýb. V okolí Islandu je totiž veľa druhov týchto cicavcov a i keď ich mäso patrí k tradičným jedlám domácej stravy, na ich lov sa dôsledne dozerá.

Na záver jedna z najobľúbenejších atrakcii Islandu – modrá lagúna. Jedná sa o kúpele až s neskutočne modrou vodou. Fungujú vďaka elektrárni hneď vedľa, ktorá má toto sfarbenie na svedomí. Priamo pri kúpaní môžete vyskúšať aj silicu, akési biele blato, ktorým sa určite radi ponatierate.

Island je jednoducho kúsok zo sveta, kde si každý nájde niečo svoje, pri čom ostane stáť s otvorenými ústami. Skrátka zvláštne krásna krajinka.  :)

< galéria >