/TRAVEL

Ktoré miesto Južnej Ameriky je pre vás ako stvorené?

Soňa Čermáková

15.FEB.2017

Je snom nejedného svetobežníka, no čo o nej vlastne viete? Miesto obrovskej biodiverzity, možností na cestovanie pre akýkoľvek typ budgetu a zároveň spĺňa požiadavky aj toho najnáročnejšieho. Milujete prírodu? Potom kupujte letenky do Bolívie. Chceli by ste zažiť nákazlivú atmosféru a pulz rušného veľkomesta? Karneval a Rio de Janeiro nie sú jedinými miestami, kam by ste mali zamieriť...

Výhľady, ktoré zastavia tlkot vášho srdca nájdete vo Venezuele

Počuli ste už o venezuelskom národnom parku Canaima? Ešte nie? Ak ste doteraz neplánovali cestu do Južnej Ameriky, toto miesto zaručene zmení váš pohľad a budete sa sem chcieť vydať hneď zajtra. Dve miliardy rokov staré stolové hory nazvané tiež tepuis zaraďujeme medzi najstaršie na svete. Najdostupnejším miestom pre turistov je hora Roraima, pýšiaca sa množstvom druhov rastlín a živočíchov žijúcich na svojom vrchole, ktorý je považovaný za jedno z najvlhších miest sveta.

Čakajú tu na vás najzvláštnejšie druhy obojživelníkov, hmyzu či mäsožravé rastliny, aké nájdete snáď len v botanickej záhrade. Verte či nie, ešte ani zďaleka sme nevyčerpali možnosti tohto miesta. Čo tak navštíviť najvyšší vodopád sveta Angel Falls? Voda Anjelských vodopádov musí prekonať výšku 979 metrov, kým sa dotkne hladiny a môže prúdiť ďalej.

Za kultúrou do Buenos Aires v Argentíne

Hneď niekoľko juhoamerických metropol môže svojou eleganciou a kultúrnym dedičstvom súperiť o vašu pozornosť. Avšak Buenos Aires a jeho európska architektúra divadla Teatro Colón, Palacio de las Aguas Corrientes či korene najslávnejšieho argentínskeho tanca tanga, sálajúceho z každej milongy - tanečnej sály v mestských štvrtiach, vašu krv rozprúdia do varu. No a v prípade, že budete chcieť vidieť aj kúsok, vlastne poriadny kusisko, rozmanitej prírody, vyberte sa k vodopádom Iguazu falls.

Pre tých, čo túžia po adrenalíne čaká Patagónia

Ak chceme hovoriť o dobrodružstve, je len málo miest Južnej Ameriky môže konkurovať Patagónii. Státisíce kilometrov štvorcových stepi a z nich do výšin sa tiahnuce vrcholy zubatých Ánd. Táto nádhera sa väčšinou svojho územia rozprestiera v Argentíne, zvyšok patrí Chile. Milujete lezenie? Počuli ste už o štíte Fitzroy s jedným z najťažším výstupov na svete? A čo tak navštíviť pre zmenu rastúci ľadovec Perito Moreno v národnom parku Los Glaciales? Stále málo? V tom prípade určite nenechajte odplávať možnosti na kajakovanie, ktoré ponúka Beagle Channel či Cape Horn. Viac o divokej Patagónii nájdete TU.

Za hlasom divočiny sa vyberte do Bolívie

Ak sa chcete vydať do srdca džungle národného parku Madidi či po kalných vodách riek, pripravte sa na vyčerpávajúcu 18 hodinovú cestu autobusom alebo len 30 minútový, no o to horší let z administratívneho centra Bolívie, La Paz do malého mestečka Rurrenabaque. Táto strastiplná cesta však rozhodne stojí za to! V  neskrotenej exotike pralesa bude na vás z výšky pozerať pestrofarebné vtáctvo, z vody číhať oči hladného kajmana a vzduchom sa budú niesť hlasy vrešťanov...

Zažite nezabudnuteľný roadtrip pobrežím Uruguaja

Najčastejšími návštevníkmi Uruguaja sú turisti z Buenos Aires. So svojím krásnym pobrežím si však zaslúži ďaleko viac pozornosti ako len návštevu hlavného mesta Montevideo. Pobrežná cesta známa tiež ako Ruta 10 vás na úseku 300km prevedie plážovými mestečkami, popri peniacej sa vode osamelých pláží. Počas svojej cesty nevynechajte rezort Punta del Este, ktoré je miestom luxusu a bohatstva. Keď sa budete chcieť opäť vrátiť do pokojnejších vôd, privíta vás neďaleká pláž La Pedrera či Cabo Polonio.

Za stratenou históriou Inkov zamierte do Peru

Len málo návštevníkov Južnej Ameriky odolá pokušeniu navštíviť snáď asi najznámejší symbol tohto kontinentu, legendárne mesto Inkov, Machu Picchu. Ak by ste predsa len odolali, ideálnou alternatívou tohto výstupu je niekoľkodňový trek Salkantay či Lares trek. Vyhnete sa húfom turistov a odmenou za vašu snahu bude široké objatie horských priesmykov stúpajúce do výšky 4600 metrov. Ďalšou alternatívou je taktiež Choquequirao, dvojdňový výlet, na ktorého konci nájdete systém terás Inkov, z ktorých bolo dodnes odkrytých len 40%. A to všetko v neuveriteľnej atmosfére prevaľujúcich sa oblakov, nikdy nespiacej džungle a svetom ako na dlani.

Pre milovníkov vína je ako stvorené údolie Colchagua v Chile

Síce sa svojou vinárskou povesťou pýši Argentína, no ani Chile nezostáva pozadu. Vďaka oceňovanému Carménère, čilskému typickému vínu, sa oblasť len tri hodiny Santiaga stáva regiónom perfektným pre ochutnávku vín. Do slnka ponorené stráne a ďaleko tiahnuci sa vinič – ideálna romantika.

< galéria >