/TRAVEL

KANÁRSKE OSTROVY – ALE, KTORÝ SI VYBRAŤ?

Andrea Žihlavníková

12.MAR.2017

Kanárske ostrovy, známe aj ako „ostrovy šťastia“ alebo ostrovy „večnej jari“. Legenda hovorí, že ostrovy strážili veľké psy, z čoho vznikol aj ich názov z latinčiny – Islas Canaria, teda nie je odvodený od kanárikov, ale psov...

Celé územie tvorí 13 ostrovov, z toho 5 je stále neobývaných a zvyšné sú známe ako Tenerife, Gran Canaria, Feurteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma a El Hierro. Ročne ostrovy navštívi 10 miliónov turistov, keďže subtropické podnebné pásmo je ideálne na dovolenkovanie aj v zimných mesiacoch a teplota sa pohybuje v prieme medzi 20 a 30 C. Nájdete tu všetko – krásne pláže, faunu, flóru, nočný život.

... ale, ktorý ostrov si vybrať a kvôli čomu? Poďme si teda rozobrať tie naj!

TENERIFE – NAJVAČŠÍ S NAJVYŠŠOU HOROU

Najväčší z Kanárskych ostrovov ponúka návštevníkom z každého rožku trošku. Ak sa rozhodnete požičať si auto alebo vyrazíte na niektorý z fakultatívnych výletov zistíte, že cestovanie po Tenerife je omnoho viac ako len relax pri mori. Na svoje si prídu tí, ktorí radi kombinujú relax na pláži s pešou turistikou či cyklisti na horských bicykloch.

Najvyšším vrcholom ostrova rovnako ako celého Španielska je Pico del Teide (3718 m), ktorý sa stal aj symbolom ostrova. Výlet na tento vrch určite nebudete ľutovať. Okrem meniacej sa flóry kvôli nadmorskej výške, uvidíte aj nezasypanú vyvretú lávu a snehovú čapicu na vrchole. Pre tých, ktorí si túto výzvu nechcú skúsiť pešo, je tu lanovka, ktorá vás vyvezie až 200m pod vrchol.

Asi najslávnejšou atrakciou sa stala botanicko-zoologická záhrada Loro Parque. Nachádza sa tu najväčší výbeh pre tučniakov na svete, obrovské akvária plné podmorských zvierat a rastlín a obľúbené sú aj vystúpenia s cvičenými zvieratami.

Nenechajte si ujsť ani najstarší tisícročný dračí strom či tenerifský karneval a samozrejme pláže, ktoré sú tu naozaj krásne a jedna z nich spojená s kúpaliskom, plná paliem Lago Martianez.

FUERTEVENTURA – RAJ PRE SURFEROV

Ostrov Fuerteventura je od Maroka vzdialený 115 km, a preto je najsuchší a najteplejší. Ostrov sa odporúča hlavne odvážnejším dovolenkárom, pretože okrem krásnych pláži, tu nenájdete skoro žiadnu občiansku vybavenosť. Život na ostrove je ťažký a bez turistov by bolo Bohom zabudnutých miest na ostrove ešte viac.

Fuerteventura ponúka turistom tie najkrajšie pláže z celého Kanárskeho súostrovia. Zlatobiely piesok tvoriaci niekoľko kilometrové pláže obmýva priezračné more tyrkysovej farby. Zbožňujete vodné športy? Tak Playa de Jandia je pre vás správnou voľbou. Mekkou windsurfistov sa stala pláž Sotavento, ležiaca vo východnej časti polostrova Jandia, kde fúka takmer neustále. Najlepšie podmienky pre wind a kitesurfing sú od apríla do konca septembra, surfovanie hlási ideálne vlny celoročne. Ak túžite po kurze v miestnom surfcentre, siahnete však hlboko do vrecka.

Aj sever ostrova má čo ponúknuť. Rozkladá sa tu chránená prírodá oblasť El Jable, kde sa rozkladajú piesočné duny, medzi ktorými sa pri prechádzke budete cítiť ako na naozajstnej pušti. Chránenou oblasťou je tiež malý ostorvček Los Lobos, kde si dobijte baterky pri prechádzkach po krásnych plážach. V neposlednom rade spomenieme aj Oasis park alebo inak exotickú ZOO, kde okrem šou papagájov, plazov, či uškatcov si môžete zajazdiť na ťavách, pohladkať aligátora alebo kŕmiť žirafy. Pre dokonalé unavenie je vhodný aquapark Baku v oblasti Corralejo. Vyblázniť sa môžete do sýtosti na umelých vlnách, tobogánoch alebo sa len tak nechať unášať prúdom na nafukovačke.

Rada na záver: na pohodlné pohybovanie po ostrove sa určite oplatí požičať si auto.

GRAN CANARIA – MINIATÚRNY KONTINENT

Tretí najväčší a zároveň najrozmanitejší ostrov Kanárskeho súostrovia je Gran Canaria. Často sa o ňom hovorí ako o miniatúrnom kontinente, pretože tu môžete nájsť spojenie až troch kontinentov: pieskové duny (Afrika), rokliny a kaňony (Amerika) a sladkovodné nádrže (Európa).

Turistov láka najmä svojimi rozprávkovými plážami, ktorých je okolo 160. K tým najobľúbenejším patrí Maspalomas a Playa del Inglés. Tieto niekoľko kilometrov dlhé piesočnaté pláže sú lemované hotelmi, reštauráciami a klubmi. Práve preto, že tento ostrov je pre rozvoj cestovného ruchu ako stvorený, nájdete tu mnoho zaujímavostí a atrakcií.

Čo sa teplôt týka, v letných mesiacoch sa pochybujú medzi 26 – 28 C. Všeobecne však platí, že sever ostrova je chladnejší a juh o niečo teplejší a suchší. Kvôli chladnému prúdu od Mexického zálivu je teplota mora o trochu nižšia, než je v tejto geografickej oblasti obvyklé.  

Hlavným mesto ostrova je Las Palmas, v ktorom sa týčia moderné budovy a nákupné strediská. Mesto sa vyznačuje bujarým nočným, ale aj denným životom. Pri potulkách ostrovom určite nevynechajte ani mesto Arucas, ktoré je známe vďaka prekrásnej katedrále San Juan Bautista, alebo dedinku Firgas, ktorej klenotom sa stal kaskádový vodopád lemovaný malebnými domčekmi, chodník s erbmi významných miest ostrova, či miniatúrne modely všetkých Kanárskych ostrovov.

LANZAROTE - AKO NA MARSE

Ostrov Lanzarote pôsobí veľmi mysticky. Predovšetkým tajuplná príroda, ktorá nezaprie stopy vulkanickej činnosti. Rovnako ako ostatné ostrovy i Lanzarote je sopečného pôvodu, čo je na ňom patrične poznať. Nachádza sa tu okolo 300 kráterov a 100 sopiek, z toho 27 stále činných. Pretože prostredie najviac pripomína planétu Mars, natáčal sa tu aj legendárny film Planéta opíc.

Ostrov Lanzarote poskytuje turistom okolo 87 pláží. Navzdory neobvyklej a sopečnej krajine, sa tu nachádza niekoľko prekrásnych pláží s bielym pieskom, ako napr. Playa Blanca alebo Papagayo. Vstupy do krištáľovo čistej vody sú pozvoľné a samozrejme aj tu nájdete pestrú ponuku vodných športov ako je surfovanie alebo potápanie.

Hlavým mestom je Arrecife, avšak pôvodné hlavné mesto Teguisse vás iste okúzli romantickými uličkami a námestiami. Navštíviť určite nezabudnite ani národný park Timanfay. Okrem mesačnej krajiny, tu nájdete niekoľko druhov rastlín, ktoré nikde inde neuvidíte. Po parku sa z bezpečnostných dôvodov nie je povolené voľne  pohybovať, preto vás prevezie autobus alebo sprievodca. Jednou zo zaujímavých možností, je zaplatiť si prechádzku po parku na ťavách.

Výsledok nespútanej prírodnej tvorivosti môžete vidieť takmer na každom kroku, napr. pri sopke Monte Corona, kde divoké erupcie zanechali ohromujúce lávové útvary. Úplne opačné účinky mala sopečná činnosť v Jameos del Aqua, kde vyhĺbila labyrint vulkanických jaskýň. Krásne jaskyne sú tiež Los Verdes, ktorých návštevu by nemal vynechať žiadny dobrodruh. Ak sa stane, že vás omrzia pešie výlety a prechádzky na ťavách, môžete si dopriať trochu adrenalínovej zábavy a obletieť celý ostrov vrtuľníkom.

V ďalšom článku vám predstavíme ostrov, ktorý ponúka najlepšie podmienky na svete pre pozorovanie hviezd, ostrov s ideálnymi vyhliadkami pre potápanie či ten, kde si na svoje prídu hlavne milovníci prírody.

 

Nezabudnite nás sledovať :)

< galéria >