/TRAVEL

Kanárske ostrovy – ak ste si ešte nevybrali!

Andrea Žihlavníková

16.MAR.2017

V prvom článku sme vám predstavili Tenerife, Fuerteventuru, Gran Canariu a Lanzarote, no Kanárske ostrovy toho ponúkajú ešte oveľa viac! Presvedčte sa sami... ​

LA PALMA – KEĎ POZOROVAŤ HVIEZDY, TAK TU!

La Palma síce nepatrí k veľmi turisticky navštevovaným lokalitám, z dôvodu menšieho počtu pláží, na druhú stranu existuje niekoľko dôvodov, prečo je práve La Palma označovaná ako La Isla Bonita, teda „krásny ostrov“. La Palma je síce veľká len 706 km2, no jej najvyšší vrchol Roque de los Muchachos má 2426m, čo predstavuje najvyššie prevýšenie na svete.

Pokiaľ ste obdivovatelia divokej prírody a krásnych scenérií, La Palma vás určite nadchne. Nájdete tu veľa turistických trás rôznej náročnosti a vďaka strmému terénu si to užijú aj cyklisti. Nedotknutú prírodu máte možnosť vidieť v Parque Nacionál de la Caldera de Taburiente. Okrem sopky Tenequia a jaskyne Cueva Bonita uvidíte bujnú zeleň, mnoho prameňov a riečok. Zážitkom bude nahliadnutie do najväčšieho vulkanického krátera na svete Caldera de la Taburiente, ktorý je 9 km široký a 770 m hlboký. 

Milovníci nočnej oblohy iste ocenia fakt, že podľa astronómov sú na najvyššom mieste La Palmy najvhodnejšie podmienky na pozorovanie hviezd na svete. Preto sa tu samozrejme nachádza aj observatórium. Krásna obloha sa dá pozorovať aj z pláží. Najväčšia sa nachádza na juhozápade ostrova, a ako väčšina v tejto oblasti, aj táto má piesok s čiernym nádychom. Po pláži vedie promenáda s kokosovými palmami a všetkým, čo potrebujete na trávenie komfortnej dovolenky.   

Za návštevu stojí aj hlavné mesto ostrova Santa Cruz de la Palma, ktoré vás uchváti malebnými uličkami, zákutiami, verandami, či balkónmi. Zaujímavé je aj námornícko-historické múzeum, ktoré je umiestnené v plachetnici.

LA GOMERA - NIEČO PRE MILOVNÍKOV PRÍRODY

La Gomera je druhým najmenším ostrovom Kanárskeho súostrovia, no pôvodne bol dvakrát väčší. Dôvodom zmenšenia bola erózia. Celý ostrov tvorí jeden horský masív Alto del Garjonay. Vulkanické útesy, rokliny, skalné útvary a bujná vegetácia dodávajú ostrovu ojedinelú atmosféru, čo vo vás pri jeho návšteve vyvolá kľud a pohodu.

Určite si nenechajte ujsť návštevu národného parku Garajonay, plného vavrínov, lišajníkov, machov a ďalších vyše 450 druhov rastlín. Tam, kam sa cez nepriepustné koruny stromov dostane slniečko, kvitnú rastliny neuveriteľných farieb.

Hlavné mesto San Sebastian, ležiace na východnom pobreží La Gomery, je známe ako posledný prístav, kde sa zastavil Krištof Kolumbus než opustil doposiaľ známy svet a vydal sa hľadať novú zem. Zaujímavosťou je aj to, že o obyvateľoch La Gomery kolujú medzi kanárčanmi vtipy ako u nás o blondínkach a policajtoch.

Čo sa týka samotných pláží, tie sú väčšinou piesočnaté. Najväčším turistickým centrom ostrova je bezpochyby Valle Gran Rey, čo je komplex niekoľkých dediniek.

EL HIERRO – NAJKRAJŠIE POTÁPANIE V EURÓPE

Tento najmenší z Kanárskych ostrovov bol v dávnych časoch považovaný za koniec sveta. Na rozdiel od svojich väčších súrodencov sa El Hierro nestal turistickým lákadlom. Tento fakt však prospieva prírode ostrova, ktorá je veľmi rozmanitá. Nájdete tu prírodné bazéniky, v ktorých sa môžete osviežiť, banánové plantáže, vinice, či píniové lesy.

Ani El Hierro nezaprie svoj sopečný pôvod, takže určite narazíte na lávové potoky a mohutné skaly, ktoré sú pozostatkom sopečného kráteru. Ostrov si obľúbili predovšetkým peší turisti, ale tiež množstvo potápačov, pre ktorých je tu najkrajšia potápačská lokalita v Európe. Ak vás viac ako podmorský svet láka spoznávanie histórie, ostrov vám ponúka archeologické nálezy na El Tagoro. Za zmienku stoja obľúbené kúpele Sabinosa a vyhliadka Mirador de la Peňa, ktorá prevyšuje všetko ostatné a je z nej nádherný výhľad.

< galéria >