/TRAVEL

KARAVANTRIP, vysnívaná dovolenka?

Soňa Čermáková

1.AUG.2016

Čo vám príde na um, keď sa povie karavan? Výlet s priateľmi, dovolenka, spoznávanie nového a hlavne nikdy nekončiaca zábava. Aká je však skutočnosť, keď prekročíte hranicu medzi nápadom a rozhodnete sa pre realizáciu? Prečítajte si o osem dňovom tripe piatich chalanov naprieč ôsmimi krajinami Európy ich vlastnými slovami a dozviete sa, či bola skutočnosť taká ružová ako si vysnívali.

Ísť dnes na dovolenku nie je nijaký problém. Prečo ste sa rozhodli práve pre karavan?

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Ako malý som mal to šťastie prejsť s rodičmi kus Európy a teraz, keď som už viac-menej sebestačný, som rád, že sa nám podarila takáto akcia a vyskúšali sme si „divočinu“ cestného kempovania na vlastnej koži.

 

Celá akcia niesla názov 8Countries 8Days, čiže sme za 8 dní prešli piatich chalani v pojazdnej obývačke 8 krajín na prelome júna/júla.

 

Matej a.k.a MAŤO!

Už niekoľko rokov sme sa na takúto dovolenku chystali, no nakoniec nás k tomu skutočne ju zrealizovať dokopalo až to, že sme zložili zálohu za karavan. Prešli sme Rakúsko, Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko, Monako a samozrejme Slovensko.

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Ako Maťo správne spomína, tak to možno vzniklo v našich hlavách ešte pred niekoľkými rokmi, keď sme sedeli s priateľkami na polnočnej večeri a sme vymýšľali, čo s letom a možno to bolo tým „americkým“ prostredím čo nás osvietilo a chceli sme roadtrip. A pretože sme blázni, tak sme si povedali, že keď už tak vo veľkom a karavan už bol jasnou voľbou.

Od tohto momentu bola každý rok na stole otázka tohto počinu, dokonca v takom štádiu, že sme mali naťukané číslo na karavan v mobile a stačilo zavolať a na druhý deň by sme šli. Ale potom sme vytriezveli a zistili, že karavany sa požičiavajú za prísnejších podmienok ako auto (25 rokov – my sme mali šťastie na 21 rokov + 1000€ kaucia), takže sme to dokázali až teraz.

Každý mal na tom kus zásluhy, nebol nikto, kto by to mal celé pod palcom, ak niečo bolo treba vybaviť, ten, čo mal čas, vybavil.

 

Andrej a.k.a. Anďo

Karavan sa nám zdal ako super nápad na lacnú dovolenku plnú neskutočných zážitkov, no všetky tieto naše pocity pramenili z našej neskúsenosti...

 

Matej a.k.a MAŤO

Pre tento spôsob vyhodenia peňazí do luftu sme sa rozhodli, lebo to v nejakom momente nášho života asi znelo ako najšialenejšia možnosť dovolenky...nakoniec aj bola.

Ako vyzerá plánovanie takéhoto tripu?

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Trasu sme si vypľuli z rukáva niekedy koncom februára vo Viedni, kedy sa rozhodlo o celom tripe. Vtedy 400-450km denne vyzeralo veľmi sľubne a naložili sme si 3000km za 8 dní. Keď sa to blížil odchod niektorí z nás už mali o tomto cieli pochybnosti, ale nakoniec sme to dali s výnimkou jedného miesta (ale 3000km sme dali aj tak). Ak to bude pre niekoho inšpirácia, určite si treba naplánovať menej, lebo 9 hodín na ceste nie je vončo ani s liehovinami.

 

Adam a.k.a. Strendž

Bola to večnosť !!! Ale len prvé 4 dni potom to bolo v pohode

 

Andrej a.k.a. Anďo

Prešli sme všetky najdrahšie krajiny Európy, teda okrem Škandinávie no to je asi tak všetko zaujímavé, čo by som o tom vedel povedať, nakoľko nič pamätihodné sme nevideli. Celý trip trval 8 dní a vzhľadom nato, že to bola dovolenka, dni trvali až príliš dlho.

 

Ktorá krajina (mesto) sa vám páčila najviac ?

 

Dávid a.k.a. Dabl G

Najviac sa mi páčilo Švajčiarsko, kvôli prírode, Monako, lebo mi prišlo ako zaujímavé a inšpiratívne miesto na cestovanie, Taliansko kvôli milým ľuďom a vychillovanej kultúre národa.

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Krajina určite Švajčiarsko, to je pre mňa země zaslíbená, niet o čom. Samozrejme aj Lichtenštajn s Vadúzom boli pekné, ale to je vlastne Švajc.

Najviac sa mi páčila taká malá dedinka nad Luganom pri vyhliadke, čo je možno aj časť Lugana – bolo to takmer až provensálske, domy, uličky (teplota)... Na Švajčiarsku je skvelé to, že je rozmanité, všade je niečo iné a nové.

Adam a.k.a. Strendž

Vaduz- najlepšie počasie, najkrajšie ženy, super infraštruktúra...

 

Matej a.k.a MAŤO!

Mne osobne sa najviac páčilo asi mesto Lugano na Švajčiarskych hraniciach s Talianskom. Je naň krásny výhľad z Monte Brè.

Na čo budete určite spomínať?

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Asi najväčším zážitkom bolo, keď si Dabl a Anďo chceli zaplávať večer v Mondsee, na ktorom asi len pred týždňom pred našim príchodom ukončili korčuliasku sezónu a voda dosahovala krásnych 10 stupňov. Záver bol taký, že chalani v šľapkách, plavkách a uteráku šli do mekáča, kde domáci mali na sebe mikiny a čiapky :D

Kúpanie v Attersee bolo tiež fajn. To bol prvý bod našej cesty a pre mňa to bolo zadosťučinenie, že sa nám plní detský sen.

 

Adam a.k.a. Strendž

V polovici tripu sme zistili ,že na splnenie nášho plánu potrebujeme aspoň tri týždne a nie tri dni to hovorí asi za všetko :D

 

Andrej a.k.a. Anďo

Najlepší zážitok bol jednoznačne keď Strendžo skoro odtrhol strechu v Lugane!

 

Matej a.k.a MAŤO!

Najkrajší zážitok som mal asi z kúpania sa v troch rôznych častiach Stredozemného mora za 24 hodín, a to pri Savone, v Monaku a potom ešte aj na pláži v Lignane.

 

A raz večer sme na chvíľu po ceste zastavili pri talianskom jazere Lagodi Garda. Náhodou to bolo práve vedľa naplneného baru počas futbalového zápasu medzi Talianskom a Nemeckom tá atmosféra počas posledných desiatich minút by sa dala krájať.

Dávid a.k.a. Dabl G

Na veľa vecí ale asi hlavne na sklamanie z cestovania v karavane, čo sa rovná pohyblivá fínska sauna so sedením spôsobujúcim trombózu, po ktorom je každých par krokov na pevnine vykúpením

 

Čo vás na tomto type dovolenky prekvapilo?

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

S jedlom boli dosť problém, keďže sme museli veľa cestovať, tak na nákupy nebol mnohokrát čas, a tak sme neraz obedovali pivo s čipsami, alebo len papriku, ktorej sme mali našťastie dostatok.V Taliansku sme šupli aj pizzu a iné špecialitky tamojšej kuchyne.

Na karavan nemôžem povedať jedlo zlé slovo, všetko fungovalo ako malo, kuchynka, postele, sedačky, markíza, bol som spokojný. Niečo nové bolo, keď sme museli dávať pozor na výšku pri nejakých mostoch a podobne, keďže karavan mal 3,2m na výšku, tak sa nám neraz stalo, že chýbali centimetre a mali by sme prvý karavan - kabriolet.

Čo bolo zarážajúce a dosť nám to zdvihlo cenu celého tripu bol fakt, že v každej krajine stála nafta minimálne 1,5€ v Taliansku dokonca niekde až 2€. To bolo naozaj šialené. Čo malo za následok aj situáciu, kedy sme do 70l nádrže natankovali 72l nafty.

Ak by som mal spomenúť kempy, mimoriadne zlé to bolo v jednom v Taliansku, tuším v Savone, kde nás teta šupla na príjazdovú cestu do kempu, kadiaľ všetci chodili von, na WC, do baru, prosto všetky cesty viedli cez naše „miesto“ a to stálo krásnych 50€, čo bolo naozaj na smiech. Ale našťastie Dabl vedel po taliansky ,tak svojím šarmom zjednal aspoň 5€ zľavu.

Adam a.k.a. Strendž

Prekvapili nás úzke cesty talianskeho pobrežia. S trojtonovým karavanom to miestami nebola úplná zábava a neochota tamojších obyvateľov či správanie talianskych vodičov na cestách. No a jedli sme len každý druhý deň, nakoľko peniaze nám došli už v utorok :D

 

Andrej a.k.a. Anďo

Prekvapilo nás hlavne koľko to nakoniec celé stálo, a koľko ten karavan žral :D

Po všetkých zážitkoch a skúsenostiach, chystáte sa aj o rok?

 

Andrej a.k.a. Samuel Forgáč

Asi určite nie. Najbližších päť rokov mi to ani nenapadne, možno o desať zabudneme na to, aké to bolo a dáme tomu ďalšiu šancu, ktovie. Uzavrel by som to tým, že sme si nechali priestor na zlepšovanie.

 

Andrej a.k.a. Anďo

Nie nechytáme sa o rok, o dva ani o tri, prosto nikdy!

 

Dávid a.k.a. Dabl G

Po tomto tripe som totálne uzavrel kapitolu karavan a pochopil, že je to skôr rodinný typ výletu. Postupne však človek prehodnocuje a ja sa ešte karavanu určite v budúcnosti chytím, už plánujem trip okolo Islandu na kempingovom vane, ale skôr z dôvodov nedostatku hotelov a prístupu k miestam. Myslím, že party karavan je u mňa momentálne vylúčený a chcel by som to skôr posunúť na nejaký jachtový level...