/TRAVEL

Trick tips - keď mierite do Porta

Soňa Čermáková

7.MAJ.2017

Romana je mladá Zvolenčanka, ktorá sa rozhodla vďaka možnostiam Erasmu rozvíriť Portugalské vody. Keďže je táto destinácia čoraz viac žiadaná a  ja sama som mala šancu stať sa pred pár týždňami jej hosťom, rozhodla som sa spísať pár dobrých rád a tipov pre tých z vás, ktorí sa sem chystáte. Romča je už skoro tri mesiace v Porte a keďže sem šla ako inak – sama, snažili sme sa nájsť tie najzákladnejšie veci, ktoré vám určite uľahčia minimálne prvé momenty strávené v tomto čarovnom meste. Tak poďme na to!

Keď mierite do Porta, prilietate na letisko Francisco Sa Carneiro Airport. Asi prvou a logickou otázkou je preto...

1. Ako sa dostanem z letiska do centra?

R: Nakoľko som si pozrela možnosti prepravy ešte doma, zistila som, že najjednoduchšia a  cenovo najdostupnejšia bude pre mňa cesta metrom.Priznám sa, prvý moment ma prepadol mierny stres, pretože som nevedela ani len nájsť zastávku. Ale,kto sa veľa pýta veľa sa dozvie. Na letisku bolo veľa milých ľudí, ktorí mi pomohli sa zorientovať, takže to nakoniec nebol vôbec problém. Zo všetkého najskôr bolo potrebné zakúpiť si tzv. „Andante“ kartu. Automaty, kde si ju môžete zadovážiť, sa nachádzajú na každej zastávke. Sú na prvý pohľad troška nezrozumiteľné, ale takmer pri každom z nich stojí pracovník metra, ktorý vám s radosťou predvedie, čo a ako treba urobiť. Počas vášho pobytu bude potrebná len jedna karta, pri každej ceste ju stačí len dobiť. Jedna cesta stojí 1,20 € a počas jednej hodiny sa môžete za túto cenu presúvať kamkoľvek. Trasy metra sú rozdelené do šiestich „colorlines“ od A po E. Na každej stanici je veľká mapa, ktorá vám v orientácií trás pomôže. Ak sa chceme dostať do centra pôjdeme teda po trase E až na hlavnú stanicu Trindade. Pred nástupom do metra je tiež potrebné lístok si potvrdiť, čo je možné na žltých automatoch, ktoré sú taktiež na každej zastávke! Ak budete aj po tomto mojom návode stále stratení stačí sa niekoho spýtať.

2. Čo odporúčaš pri orientácii v meste? Máš nejakú vychytanú appku?

Čo sa týka orientácie v meste, začiatky boli trošku ťažšie, ale ak som už raz niekde bola, vedela som sa tam bez problémov znova vrátiť. Google Maps bol mojím veľkým pomocníkom, jediná nevýhoda pre turistov, ktorí nemajú mobilný internet je, že nefunguje offline. Avšak existuje množstvo appiek, ktoré sa dajú použiť aj bez internetu alebo im zostáva už len stará dobrá mapa. Veľa turistov využíva práve túto možnosť.

3. Aká je najvýhodnejšia forma prepravy?

Z mojej skúsenosti je najpohodlnejšia a v podstate aj najrýchlejšia cesta metrom. Pomocou metra sa môžete dostať takmer všade. V celom Porte je asi 80 zastávok v rôznych častiach mesta. Nevýhodou je však to, že metro v noci nejazdí, takže ak sa budete vracať z párty medzi jednou a šiestou ráno, lepšou alternatívou ako ísť pešo je práve autobusová doprava. Autobusy z hlavného námestia Praça da Liberdade, známeho aj ako Aliados chodia každú hodinu. Pre tých, ktorí z brutálnej portugalskej párty prišli na zastávku okolo pol piateja nechcú čakať, ďalšou možnosťou môže byť Uber. Pomerne rozšírená preprava už naozaj takmer všade a určite lacnejšia možnosť ako portugalské taxi.

4. Už sme zorientovaní a chceme ísť niekam von. Predpokladajme, že nemáme na Porto celý týždeň, kam by sme mali rozhodne zamieriť?

Za tú dobu, čo som už tu mám pár obľúbených miest, na ktoré sa pravidelne rada vraciam. Niežeby by som tu nechcela objavovať aj dosiaľ nepoznané, ale niektoré veci prosto človek musí vidieť znova. Na začiatok teda... ak pôjdeme metrom a vystúpime na stanici Aliados, ako prvé uvidíme nádherné námestie Praça da Liberdade. Z neho sa presunieme nie veľmi ďaleko na vlakovú stanicu Sao Bento, ktorá minimálne pre mňa bola najkrajšia, akú som kedy videla. Steny stanice sú zdobené typickými portugalskými modro bielymi kachličkami, ktoré dostanú každého.

O pár metrov ďalej sa nachádza Porto Cathedral alebo portugalsky - Se do Porto, do ktorej sa určite oplatí nakuknúť. Naviac spred katedrály sa vám naskytne očarujúci pohľad na malinké portugalské domčeky. Ďalším mojím obľúbeným miestom je most Ponte Dom Luis, z ktorého je nádherný výhľad na celé mesto

...je to presne ten most, ktorý môžete vidieť na každej fotke Porta :)

No a mojím top spotom, čo sa výhľadu týka, je práve miesto nazývané Mosteiro da Serra do Pilar v mestskej časti Gaia. Pod týmto názvom sa skrýva zaujímavý kostol kruhového dizajnu a jeden z najvyšších výhľadov v Porte. Odporúčam navštíviť hlavne večer, lebo nie je nič krajšie ako vidieť vysvietené Porto...

Ak zídeme z výšin troška nižšie, dostaneme sa na menšie námestíčko Ribeira. Sem chodímveľmi rada, pretože vždy je tu vidieť veľké množstvo turistov. Krásny výhľad na rieku, veľa preplnených kaviarní, malé krivé uličky a typické portugalské domy, to je miesto, ktoré človek jednoducho musí milovať.

5. A čo v prípade, že máme na Porto viac času? Nebudeme sa nudiť?

Podľa môjho názoru sa v Porte naozaj nedá nudiť. Ak ste milovníkom športu určite odporúčam hodinu surfovania. Vlny sú tu božské, počasie na pláž ako stvorené. Inštruktori sú naozaj veľmi milí a určite vás nenechajú utopiť sa v oceáne, dokonca aj keď nepatríte práve medzi ukážkových plavcov.

Ďalšou obľúbenou činnosťou turistov aj neturistov je tu bicyklovanie. Na viacerých miestach v meste je možné požičať si bicykel väčšinou na deň. Cena za požičanie sa pohybuje od 6 do 10 €. Z centra mesta vedie nenáročná cyklotrasa plná krásnych výhľadov až na pláž. Pre tých ktorí obľubujú radšej pobyt v prírode je Porto miestom množstva nádherných parkov a záhrad. Mne osobne po niekoľkých týždňoch príroda a les začali naozaj chýbať, preto ma až zahrialo pri srdci, keď som našla Parque Da Cidade, čo je v Porte najväčší mestský park. Nachádza sa blízko pláže, takže až vás omrzí celodenný pobyt na slniečku, tak oddych v tieni medzi stromami vám určite spraví dobre.

 

Za zmienku určite stojí aj záhrada Jardins do Palácio de Cristal. Nádherné miesto plné zelene, paliem, kvetov s výhľadom na mesto grátis. V priebehu roka sa tu uskutočňuje množstvo akcií, podujatí a letných festivalov...

Keďže Portugalsko je z väčšej časti obmývané Atlantikom a,vďaka Bohu, Porto takisto, máme možnosť užívať si pláž a typický „beachlife“. Najbližšia pláž Matosinhos je ideálna na opaľovanie, surfovanie alebo len na obyčajné šantenie so psíkmi. Každý si tam určite nájde to svoje. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že Matosinhos je fajn, pretože za slnením sa nemusím z domu dlho cestovať.

Ale rozhodne krajšia pláž sa nachádza v malom mestečku Miramar, vzdialenom asi 30 minút cesty vlakom z centra mesta. Táto pláž je relatívne pokojnou lokalitou s neskutočnými vlnami a malou kaplnkou situovanou priamo na vrchole skalnatého brala (veľká romantika pri západe slnka  :)

6. Čo by návštevník Portugalska nemal určite vynechať? Vieš odporučiť nejaké miestne špeciality?

Určite pre mňa ako človeka, ktorý zbožňuje pečivo a asi všetky pekárenské výrobky od výmyslu sveta to sú hlavne koláče, buchtičky, sladké pečivo. Je tu množstvo kaviarničiek, v ktorých hneď pred výkladom necháte svoj zrak na všetkých tých dobrotách. Určite najväčšia dobrota a vec, ktorú by som tu mohla zjesť na tony je Pastel de nata . Malinký košíček väčšinou z lístkového cesta naplnený pudingom (nebol si v Portugalsku, ak si pastel neokúsil).

Porto ako oblasť prímorská je známa najmä rybacími špecialitkami. V ktorejkoľvek reštaurácií v meste máte veľký výber jedál z rýb alebo iných morských potvoriek. Avšak hneď po príchode ako som saprechádzala ulicami plných reštaurácií, ktorých stolovanie a celý gastronomický zážitok prebieha väčšinou vonku na terasách, všimla som si, že mnoho ľudí si objednáva rovnaké jedlo. Nedalo mi, preto nezistiť, čo to vlastne je, pretože to vyzeralo naozaj chutne. Výsledok pátrania – táto špeci, dobre vyzerajúca pochúťka sa volá Francesinha, je to sendvič plný mäsa, šunky, pokrytý paradajkovou omáčkou a roztaveným syrom. Priznám sa, vyzerá to na pohľad skvelo, ale so skúsenosti ľudí viem, že to je mastné, mokré a väčšine to vôbec nechutilo. Preto som ešte nenašla v sebe toľko odhodlania ochutnať, ale nebojte sa, bez toho aby som to skúsila určite neodídem. :)

Najlepšie som si ale nechala nakoniec!

 

Na toto ste všetci čakali, áno,portské víno, presne. Ak sa chystáte navštíviť Porto, víno prosto musíte skúsiť. V časti Ribeira môžete nájsť skryté pivničky, kde vám s veľkou radosťou vinári spravia rozsiahlu ochutnávku tých najlepších portských vín. Väčšina z nich má, okolo 19% takže s mierou, haha. Ak vás zaujíma cena, víno je tu naozaj lacné a nie len to portské. Ak si zakúpite tak kľudne aj to za dve eurá, nebudete ľutovať. My ako študenti, ktorí chcú ušetriť na alkohole za každú cenu, s tým máme bohaté skúsenosti. :)

Keď som už pri študentoch. Miest a akcií vrámci celého týždňa je tu mnoho. Verte mi,študentský život tu asi nemôže byť lepší. Ktorýkoľvek deň na párty si vyberiete, v centre je nespočetne veľa barov a klubov, ktoré vám splnia vaše najtajnejšie párty želania. Napríklad kluby ako Plano B, Villa, Porto Tonico, Escada a mnoho ďalších. Na „pred-party“ ako to tu zvyčajne označujeme odporúčam navštíviť miesto zvané Adega. Zľavy na alkohol vrámci celého týždňa a takmer cele námestie a park okolo tohto baru vždy plný študentov ochotných zoznámiť sa. Čo viac si môže študent priať? My sme si tam s dievčatami veľmi obľúbili sangriu, vrelo odporúčam.

7. A ak nemám budget na stravovanie v reštauráciách, aká je iná alternatíva? Pri porovnaní cien u nás a doma siahaš hlboko do vrecka?

Ja osobne si varím doma. Ceny potravín sú tu porovnateľne so Slovenskom, no pri niektorých produktoch, ktoré poznám z domu vidím rozdiel, ale len zanedbateľný. Akurát, možno len môj pocit,že výber sortimentu tu nie je taký veľký ako u nás. Ďalšou možnosťou, ktorú využíva veľa študentov, čo sa týka stravovania je školská jedáleň. Zo skúsenosti známych viem, že na školách tu varia veľmi dobre.

 

8. Vieme teda kam ísť, čo si dať na obed alebo večeru, kde sa zbaviť. Na čo by si mal však dať návštevník Porta dať pozor?

Tri veci. Prvá, na portugalské slnko, pretože ja som bola prvýkrát spálená už asi začiatkom apríla, takže ak náhodou uvažujete či vziať, alebo nevziať opaľovací krém, určite vezmite! Druhá, na revízorov v metre a v autobusoch. Ak radi jazdíte načierno a máte veľa odvahy a kondície pri behu ,prípadne, ak vám nevadí, že vás pri úteku z metra môžu privrieť dvere, tak prosím. Ale revízorov je tu naozaj všade plno, ja sama som sa s nimi stretla mnohokrát, dokonca ma skontrolovali aj pri mojej úplne prvej ceste v Porte. A pokuty nie sú najmenšie. A posledná vec, nezabudnite odísť, lebo tá okúzľujúca atmosféra v tomto nádhernom meste vás určite dostane. :)

< galéria >