/OTHER

KIRUNA

Soňa Čermáková

6.DEC.2015

150 kilometrov od polárneho kruhu a priemerná zimná teplota siahajúca pod -15 °C.  Avšak motivácia na život práve v týchto viac než nehostinných podmienkach je vysoká.

Kiruna je totiž miestom, kde sa ťaží až 90% železnej rudy Európy. Pre priblíženie je to množstvo, ktoré by umožnilo výstavbu 6 Eiffelových veží denne. A dopyt stále rastie. V roku 2004 však spoločnosť Luossavaara-Kiirunavaara mining company (LK), ťažiaca v spomínanej bani oznámila, že je nevyhnutné aby sa celé mesto aj so svojimi 24 000 obyvateľmi presťahovalo, lebo by mohlo dôjsť k nešťastiu. Mohlo by sa totiž prepadnúť. Samozrejme, táto správa sa nestretla s dobrými ohlasmi, no museli byť podnikuté kroky. Bol vytvorený plán, podľa ktorého bude mesto presunuté o pár kilometrov východnejšie. 

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

S názvom „najdemokratickejší presun histórie“ bolo ťažobnou spoločnosťou projektu pridelených £320mil. Na výstavbu nových zariadení vrátanie vysokej školy, knižnice, hasičskej stanice či plavárne. Kompletný presun by mal byť uskutočnený do roku 2033 aj s dvadsiatimi kľúčovými budovami mesta. Budú rozobraté a znovu postavené ako skladačka z Ikey. Presunutý by mal byť aj hrdzavočervený drevený kostol, ktorý bol raz dokonca  zvolený za najkrajšiu budovu Švédska.

Vo vzduchu však visí otázka, ktorá trápi nejedného obyvateľa. Ľudia sú zvyknutí na veľmi nízke ceny nájmov, čo by sa malo v budúcnosti zmeniť v niektorých prípadoch o viac než 25%. Ťažobná spoločnosť LK síce súhlasila s kompenzáciou nákladov vo výške ich súčasného majetku +25%, obyvatelia však tvrdia, že to nestačí na výstavbu nových domovov.