/TRAVEL

Nikde inde len na Havaji

Monika Šeniglová

2.MAR.2017

Keď sa povie Havaj, všetci si predstavia piesočnaté pláže, palmy a koktail v ruke. Čo sa týka prírody, ponúka však Aloha štát návštevníkom miesta, ktoré nenájdete nikde na svete.

 

Havajské ostrovy sú jedny z najizolovanejších ostrovov na svete a doletieť tam trvá zovšadiaľ minimálne 5 hodín. Každý z 8 hlavných ostrovov však v sebe skrýva rozmanitú prírodu po všetkých stránkach. Navyše si ju vďaka celoštátnemu zákazu bilbordov užijete naozaj v plnej kráse.

Havaj je štát, ktorý sa ako posledný stal súčasťou Spojených štátov amerických a každý z jeho 8 hlavných ostrovov ponúka iný zážitok. Celé súostrovie vzniklo sopečnou činnosťou a doteraz sa pod ním v hĺbke 52 kilometrov nachádza tzv. horúca škvrna. Tá celé roky ovplyvňovala vývoj ostrovov a pomáhala vytvoriť naozaj jedinečné miesta.

Na severozápadnom ostrove Kauai je týchto miest hneď niekoľko Ak túžite po netradičnom zážitku, sadnite na kajak a preskúmajte so sprievodcom jaskyne vytvorené pozdĺž pobrežia Na Pali.

Sklenená pláž nie je spomínaná vo všetkých turistických sprievodcoch a nevedú k nej ani žiadne priame značky. Oplatí sa ju však pohľadať. Vyhodené rozbité fľaše, staré okná a autosklá sa tu s pomocou oceánu zmenili na nádherné kamienky rôznych farieb a pokryli celú pláž.

Na susednom ostrove Oahu objavíte na prvý pohľad raj surferov -  Banzai Pipeline. Vysoké vlny sa lámu a vytvárajú skvelé podmienky pre tube ride. Jedna z najznámejších surferských pláží je však tiež jedna z najnebezpečnejších. Na tomto mieste zomrelo alebo sa vážne zranilo viac surferov ako kdekoľvek inde.

Na Oahu nájdete tiež schody do neba. Oficiálny názov pre 3 922 schodov lemujúcich hrebeň pohoria Koolau je Haiku. Aby ste však vyrazili na túto túru, musíte ignorovať fakt, že vstup je pre verejnosť zakázaný.

Exotický ostrov Maui je celkovo nezabudnuteľný zážitok. Vodopád Honokohau je len jedným z niekoľkých must-see miest. Padá z výšky 341 m a objavil sa tiež vo filme Jurský park. Bohužiaľ, uvidíte ho len z helikoptéry.

Road to Hana je skvelý spôsob precestovať Maui. Tu platí, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. O to viac, že táto trasa pozdĺž pobrežia ponúka nádherné scenérie, vodopády a tú najzelenšiu prírodu.

Sedem posvätných bazénikov - tiež známe ako Oheoo Gulch, je rozhodne miesto, ktoré nechcete vynechať. Horský prameň počas svojej cesty do oceánu vytvoril veľké množstvo prírodných bazénikov a vodopádov. Kúpanie je dovolené, ale samozrejme s rešpektom k prírode.

Neoficiálnym rajom na ostrove Maui je Bambusový les v Haleakala Národnom Parku. Ponúka oveľa viac ako len prechádzku cez tunel vytvorený z vysokých bambusov. Ste predsa na Maui, a tam nemôžu chýbať vodopády na každom kroku.

Hlavný ostrov Havaj, nazývaný tiež Big Island, je najnavštevovanejší zo súostrovia. Nezostávajte len na krásnej piesočnatej pláži, odskočte si k sopke Kilauea a pohľadajte miesto kde sa horúca láva vlieva do oceánu.

Láva sa vyhrala aj o kúsok ďalej v Havajskom Sopečnom Národnom Parku . Krátka túra vás prevedie cez lávový tunel Thurston Lava Tube, ktorý pred 400 rokmi vytvorila tečúca magma.

Nech sa vyberiete na ktorýkoľvek z týchto ostrov, nebudete mať núdzu o výlety, nádherné scenérie a koniec koncov ani o oddych na plážach. Keď už teda prekonáte tú cestu na havajské ostrovy, na ktoré je to ďaleko zo všadiaľ, využite svoj čas naplno.

< galéria >