/ADVENTURE

MATTHIAS GIRAUD

8.OCT.2015

Base-jumper, lyžiar súťažiaci s lavínou, či skáčuci nemysliteľné previsy s padákom na chrbte... Presne taký je Matthias Giraud. 

Malé francúzske mestečko Megeve v Alpách sa stalo, paradoxne, doslova odrazovým mostíkom pre jedného z najodvážnejších lyžiarov sveta. Počas štyroch rokov sa miestni lyžiarski nadšenci kochali a žasli pri pohľade na jeden zo zasnežených alpských svahov.

Keby výška previsu nebola taká veľká, bola by to geniálna jazda v tom pravom "pow pow", s poriadnou dávkou adrenalínu. Kto by bol však taký šialený a pomyslel si, že stačí zobrať padák a zábava môže začať, a to na oveľa  vyššom leveli.

 

Presne jeden taký sa našiel a volá sa Matthias Giraud. Keď v roku 2011 túto odvážnu jazdu podstúpil, pričom sa mu za chrbtom valila lavína, jeho video za krátku dobu získalo skoro 7 miliónov vzhliadnutí. Padák sa stal súčasťou jeho lyžiarskej výstroje, a tak zdoláva terény, ku  ktorým by sa bežný lyžiar nedostal ani vo sne.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

No a nezostal len pri tom! Majestátny švajčiarsky Matterhorn, či oregonský Mt. Hood, zdolal base jumpom, samozrejme, s lyžami na nohách. Tridsaťjedenročný Giraud začínal ako pretekár vo svojom rodnom Francúzsku, avšak veľmi rýchlo presedlal na vzrušujúcejší base jumping. Aby toho nemal málo, rozumie si aj s horolezectvom, pričom svoje lyže verne nosí so sebou a keď práve nerobí jednu z týchto netradičných aktivít, vyvetrá si hlavu pri wingsuit lete, paraglidingu, alebo na surfe. 

Top momenty Giraudovej kariéry:

 

  • 2008 prvý base jump na lyžiach z Mount Hood.

  • 2011 prvý človek, ktorý skočil base jump na lyžiach zo švajčiarskeho Matterhornu.

  • 2011 predbieha valiacu sa lavínu v domácom Megeve, skáče z útesu a hladko pristáva pomocou padáku, samozrejme, s lyžami na nohách.

  • 2012 len rok po erupcii islandskej sopky Eyafjallajokul, podstupuje prvý wingsuit let ponad jej kráter.