/TRAVEL

Miesta sveta, ktoré nikdy nenavštíviš

Andrea Žihlavníková

15.OKT.2017

Na svete existuje veľa zaujímavých miest, ktoré sa nám podarí či už ľahšie alebo ťažšie navštíviť.. ale podarí. No svet ukrýva aj mnohé tajomstvá. Miesta, ktoré priťahujú obrovský záujem zo strany turistov či dobrodruhov sú páve tie, čo zostávajú nedostupné. V každom prípade, tieto miesta majú nato svoje dôvody.

Mount Weather, Virgínia

Mount Weather Emergency Center, je tajný úkryt pre americkú vládu. Nachádza sa v horách Blue Ridge a pozostáva z dvoch častí, nadzemného komplexu FEMA a podzemného strediska s rozlohou až 600 000m². Z tohto centra je možné riadiť celú krajinu v prípade katastrofy alebo núdzových situácii.

Mount Weather má vlastných vodcov, vlastné policajné a protipožiarne zariadenia a dokonca aj vlastné zákony. Vstup „zvonku“ je prísne zakázaný, do podzemného komplexu nikto nikdy nemal povolenú prehliadku. Dovnútra sa dostanú len vysokopostavení činitelia s potrebnou previerkou.

Svalbardská genetická bunka, Nórsko

Nórsky ostrov Spitsbergen, tunel v hĺbke 120m, konštantná teplota -18C. Reč je o Svalbardskom Globálnom úložisku semien, ktoré nás má chrániť pred vyhynutím v prípade katastrofy. Tieto kontajnery so semienkami majú za úlohu zachovať poľnohospodárske dedičstvo zo všetkých krajín sveta.

Ako sme už spomínali, táto pevnosť slúži na uchovanie zdrojov potrebných k znovuzrodeniu planéty v prípade katastrofy, a preto je tu vlhkosť udržiavaná na minime a mikroklíma je regulovaná automatizovaným systémom. Napriek tomu však podľahla sile prírody, a to teplotným rekordom v tejto oblasti, čo viedlo k topeniu ľadu a hustým dažďom. To spôsobilo, že napriek tomu, že táto „životná poistka“ sa nachádza hlboko v zamrznutej hore, roztopený ľad a sneh zasiahli vstup do pevnosti a zamrzli. Banka, ktorá sa mala spravovať sama, bez pomoci ľudí, je momentálne sledovaná 24 hodín denne, kvôli rapídne sa meniacej klíme.

Magnetický ostrov Es Vedrá, Ibiza

Ani nie tak ďaleko...jeden z Baleárskych ostrovov, pri pobreží Španielska sa nachádza obklopený aurou tajomstva skalnatý ostrov Es Vedrá. Rozprávame sa o mieste s tretím najsilnejším stupňom geomagnetickej sily na Zemi. (Pre porovnanie na prvom mieste sa nachádza Bermudský trojuholník a na druhom Severný pól).

Ostrov je vytvorený výhradne z vulkanickej horniny, žiadne kovové usadeniny tu nenájdete. Napriek tomu tu všetky technológie zlyhávajú, napr. šípka na kompase sa doslova zblázni, začne sa pohybovať po všetkých svetových stranách. Navigačné prístroje prestávajú v blízkosti ostrova fungovať. Aj preto španielska vláda zakázala akékoľvek návštevy ostrova. Miestny obyvatelia ale občas organizujú nelegálne výlety na ostrov, samozrejme na vlastné riziko. 

Rezervácia Vale do Javari, Brazília

Už mnohé storočia obývajú džungle Brazílie domorodé kmene. Letecké zábery nám potvrdzujú existenciu takých, ktoré sú ešte stále nedotknuté vyspelým svetom. Domovom približne 14 domorodých kmeňov je aj rezervácia Vale do Javari.

Život v týchto domorodých kmeňoch je zameraný len na poľnohospodárstvo. Odhadom vedci súdia, že celkový počet týchto obyvateľov je okolo 2000 ľudí. Aj preto a hlavne kvôli ich bezpečnosti a zachovaniu ich spôsobu života, úrady rozhodli o zákaze vstupu ľudí do vymedzených priestorov amazonského pralesa.

Klub 33, New Orleans

V roku 1967 založil Walt Disney klub, ktorý zhromažďoval významné osobnosti, politikov a slávnych investorov pod jednou strechou. Nikto ale nevie presný počet členov. Možno budete sklamaní, ale pozvaní do tohto klubu určite nikdy nebudete. Pre tých, ktorí horia zvedavosťou klub navštíviť, je tu ale šanca, počkať približne 14 rokov a zaplatiť počiatočnú sumu cez 10 000 dolárov ako fyzická osoba a niečo cez 27 000 právnická osoba.

S platením sme v Klube ešte ale neskončili, okrem toho každý rok musia členovia zaplatiť cez 3000 dolárov, respektíve 6000, aby si členstvo udržali. Pýtate sa ktoré slávne osobnosti tu asi môžu byť členmi? No je to napríklad Tom Hanks, Elton John, Christina Aguilera či Elizabeth Taylor.

Area 51, Nevada

Medzi najtajnejšie miesta na Zemi nesporne patrí vojenská základňa na juhu Nevady -  Area 51. Bola založená v roku 1957 a jej existencia sa popierala až do roku 1994. Toto územie vlastní vláda USA a údajne sa jedná o jadrovú základňu určenú na vývoj a testovanie prototypov vojenských lietadiel a zbraní.

Vláda neustále odmieta zodpovedať všetky otázky týkajúce sa tohto miesta. Oblasť 51 je naschvál umiestnená medzi vysokými pohoriami a nie je možné miesto odnikiaľ vidieť. Cesty, ktoré sem vedú sú stále prísne strážené. V okolí základne sú dokonca rozmiestnené míny, kamery a bariéry z ostnatého drôtu. Cez vzdušný priestor je prísne zakázané lietať akýmkoľvek lietadlom okrem vojenského. Area 51 sa často stáva predmetom konšpiračných teórii, ktoré tvrdia, že tu vláda skúma mimozemské bytosti a technológie. V skutočnosti ale nikto presne nevie, čo sa na tomto mieste naozaj deje.

Metro 2, Moskva

Tajné linky metra vraj existujú v každej väčšej metropole. Tá najväčšia sa ale nachádza v Rusku. Táto tajná sieť podzemného metra sa nachádza hlbšie pod tou verejnou. Vytvorená mala byť v časoch socializmu na vojenské a evakuačné účely. Tento tajný dopravný systém zahrňuje 4 linky, ktoré spájajú najdôležitejšie Moskovské časti.

Ruské metro 2 má jednu veľkú výhodu, a to, že vagóny brázdia v omnoho väčšej hĺbke než je bežné. Okrem toho má každé hlavný vstup v podobe opancierovaných dverí, ktoré by nemal povoliť ani výbuch. Táto tajná linka poslúži ako výborný úkryt v prípade vypuknutia nukleárnej vojny, ale pozor, len pre politickú elitu, špičkových vedcov a ďalšie významné osobnosti.

< galéria >