/ADVENTURE

Ako trail runnig zmenil jej život, Mira Rai

12.DEC.2016

„Prečo je šport pre nepálske ženy taký dôležitý? Samozrejme okrem zdravia preto, že sú obmedzované neustálymi povinnosťami, starostlivosťou o domácnosť a nemajú ani chvíľu na odreagovanie sa, zábavu a v neposlednom rade nemajú sebavedomie robiť veci, po ktorých túžia. Mne dal šport vieru v seba samú. Nielenže vypĺňa voľný čas, rúca každodennú rutinu a robí život zaujímavým a skvelým...“

Double Expo Andreasa Lie

Double Expo Andreasa Lie

25 ročný nórsky umelec z Bergenu s neobyčajným talentom, ktorý je rozpoznateľným podpisom v každom z jeho diel.

HAVANA, KUBA

HAVANA, KUBA

Pre mnoho ľudí je Kuba veľmi tajommým miestom. Je to krajina kde zastal čas.

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

KEĎ SA POVIE SIERRA QUITIQUIT

KEĎ SA POVIE SIERRA QUITIQUIT

LYŽIARKA. MODELKA. SURFERKA. Táto charakteristika najlepšie vystihuje to, čomu sa Sierra venuje, s doplnením o cvičenie jogy, užívanie si života a šírenie nesmiernej energie.

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY!  TOM

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY! TOM

Neznáme aj známe nórske vody spoznáva z kajaku Tomasz Furmanek už 10 rokov. Umožňuje mu nachádzať miesta inak ťažko dostupné alebo nepreplnené turistami.

To pravé slovenské BAJKENDO

To pravé slovenské BAJKENDO

Keď sa stretne dobrá partia, stačí jeden nápad a svet sa otvára novému dobrodružstvu...

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

Dobrodružstvo je o otvorení náruče neznámemu a vykročení zo svojej zóny pohodlia...

LIZ CARLSON – MLADÁ DOBRODRUŽKA

LIZ CARLSON – MLADÁ DOBRODRUŽKA

Mnohí berú dovolenku ako odmenu za prácu, chvíľkový únik z reality. Čas, kedy na týždeň - dva vypadnú z domu vypnú mobil a snažia sa nemyslieť na to čo príde potom.

TO NAJVÄČŠIE DOBRODRUŽSTVO!  GODZONE

TO NAJVÄČŠIE DOBRODRUŽSTVO! GODZONE

Unikátna viac denná súťaž expedičného štýlu plná dobrodružstva a zážitkov, ktorá vás donúti prekonávať svoje hranice a dotýkať sa mét zdanlivo nemožných.

Keď sa pred dvoma rokmi Nepálčanka Mira Rai vybrala zabehať si do Shivapuri Nagarjun National Park, na svojej trase stretla niekoľko ďalších bežcov. Slovo dalo slovo a v priebehu krátkej debaty jej navrhli, nech príde opäť za pár dní. To, čo považovala za pozvanie na tréning, bolo v skutočnosti pozvanie na súťaž Kathmandu West Valley Rim 50km. Mira sa nikdy podobnej súťaže nezúčastnila. Žila so svojou rodinou v horách Bhojpuru, kde chodila pásť ovce, zbierala drevo na oheň, nosila ťažké vrecia s ryžou a merala neľahké trasy, aby priniesla vodu. Tu snívala o lepšom živote, ktorý bol v krajine pod Himalájami pre dievča takmer nemožný.

„Vo všeobecnosti tu žiadne možnosti nie sú,“ hovorí Rai, ktorá opustila školu, keď mala 12 rokov. „Dievčatám nie je umožnené ďalej študovať. Jednoducho na to nie je čas.“

Keď mala 14 a jej dedinou prechádzali Maoisti, pridala sa k nim a dva roky strávila výcvikom a trénovaním v horách Nepálu. Keď sa vrátila späť, necítila potrebu usadiť sa, a tak sa presťahovala do Kathmandu, hlavného mesta Nepálu s predsavzatím nájsť si prácu. Mala šťastie a vďaka náhode sa zúčastnila svojej prvej veľkej súťaže.

Na rozdiel od ostatných bežcov, Rai nemala jedlo, vodu ani špeciálnu výbavu. Po zvládnutí 50km za nepriaznivého počasia, zakalených mlák a šmykľavých cestičiek plných blata, bola ďalej než kedykoľvek predtým. Ešte nikdy predtým nebola tak unavená, no napriek tomu bola jedinou ženou, ktorá dokončila súťaž. Vďaka tomuto úspechu sa jej začali otvárať jedny dvere za druhými. Všimol si ju napríklad zakladateľ súťaže, Brit Richard Bull, ktorý jej pomohol s vybavovaním víz, ubytovania, jedlom a prihlasovaním na ďalšie súťaže. Nasledujúci rok táto mladá žena, pochádzajúca z krajiny, kde slová žena a šport k sebe nepatria, všetkých prekvapila. Dosiahla úspech v Austrálii či Európe, ba dokonca sa umiestnila na druhom mieste na svetovej súťaži Skyrunning World Championships.

V roku 2016 mala Mira zranenie kolena, no ani to ju nezastavilo a rozhodla sa motivovať iných, a tak vo svojej rodnej dedine po prvýkrát zorganizovala súťaž. Zabezpečila 90 párov bežeckých tenisiek pre deti, ktoré žiadne nemali, oslovila množstvo sponzorov, ktorí dopomohli tomuto nápadu k úspešnému finišu. V strede októbra sa tohto preteku zúčastnilo viac než 100 usmievavých ľudí vo veku od 15 – 35.

„Ukázala svetu, čo je možné tou najlepšou cestou. Aj napriek nepriazňam osudu, svojím odhodlaním a húževnatosťou spojila ľudí, aby dala šancu druhým. A toto je presne spôsob, akým chce tieto šance rozdávať.“ (Niraj Karki, priateľka a dvojnásobná majsterka Nepálu v lezení)

 

Pozrite si film, ktorý je pre každého. Bežca či nie...