/TRAVEL

Nenápadná exotika - Mongolsko

Monika Šeniglová

19.MAR.2017

Jedna z najzvláštnejších a tiež najzaujímavejších krajín sveta sa nenachádza ani v amazonskom pralese ani v stratenej Oceánii. Leží medzi dvomi svetovými veľmocami a predsa je od všetkého ďaleko. Jedna návšteva Mongolska vám prinesie zážitky, ktoré vystačia do konca života.

Ak túžite utiecť od všetkého a všetkých a zažiť nekonečnosť, druhý najväčší vnútrozemský štát s najmenšou hustotou obyvateľstva je na to ideálny. Predstavte si pustatinu s rozlohou 1 564 116 km2 a 3,2 milióna obyvateľov, z ktorých sa 40 % zdržiava v hlavnom meste Ulánbátar.

Mongolsko zaujalo svojou jedinečnosťou aj austrálskeho fotografa Johna Feelyho, ktorý sa chcel vcítiť do života v mongolskej stepi so všetkým, čo k tomu patrí. Kvôli autentickosti tak strávil 6 mesiacov medzi kočovnými pastiermi a vďaka tomu vznikli nádherné zábery.  

Kočovný život je pre väčšinu ľudí žijúcich mimo veľkých miest v podstate nevyhnutnosť. Oblasť, ktorá je jedno obdobie plná života a ideálna pre dobytok je počas zimy zasypaná snehom.

Kvôli svojej špecifickej klíme je Mongolsko považované za jedno z najnehostinnejších miest na zemi. Priemerná ročná teplota hlavného mesta je “až” 0°. A keď sa v zime ocitnete mimo mesta na rozľahlom priestranstve bez stromov, môže teplota v noci klesnúť aj pod -40°.

Možno vás prekvapí, že Mongolsko je druhá najbohatšia krajina vo svete, čo sa týka nerastných surovín. Tie však zatiaľ zostávajú pod zemou a základom obživy je stále kočovné pastierstvo. Do miest sa sťahujú len pastieri, ktorých dobytok neprežil extrémnu zimu. To, že kone hrajú v živote Mongolov dôležitú úlohu zistíte už len z toho, že pre ne majú viac ako 300 pomenovaní.

Napriek tomu, že je krajina chladná a nehostinná, ľudia v nej sú presným opakom svojho prostredia. Alebo možno práve preto. Keďže je celé územie prakticky ľudoprázdne, pastieri a ich rodiny sú pohostinní a radi vás prichýlia vo svojom domove - presnejšie v prenosnej skladacej jurte a ponúknu kobylím mliekom.

V súčasnosti je návšteva Mongolska jednoznačnej exotickejšia ako dovolenka na Bali.

< galéria >