/OTHER

Mount Everest ako svetový cintorín

Soňa Čermáková

7.JUN.2016

Mount Everest je nielen najvyššou horou sveta, ale aj najvyššie položeným cintorínom posiatym obeťami...

Nepál, Himaláje, 8848m. Ľudia sú bytosti, ktoré nie sú uspôsobené na pohyb v takýchto nadmorských výškach. Realitou teda je, že je naozaj veľmi málo vecí, ktoré môžete v tejto výške urobiť. Vzduch je tak riedky, že každú minútu, ktorú strávite nad hranicou 8000 metrov, známou tiež ako zóna smrti, v podstate umierate. Ľudský mozog prestáva správne fungovať, človek je dezorientovaný a každý krok vyžaduje obrovské úsilie.

Na tomto úchvatnom, zároveň však desivom mieste, leží okolo 200 nehybných tiel, ktoré patrili odvážnym horolezcom so snom zdolať Mount Everest. Extrémne podmienky zabezpečujú ich až pozoruhodné uchovanie na miestach, kde bol spečatený ich osud. Stali sa akýmisi strašidelnými pamätníkmi či pripomenutím toho, čo sa môže stať každému pri zdolávaní vrcholu.

Asi najznámejšie z tiel na Evereste, pomenované prezývkou green boots/ zelené topánky, patrí nehybnému telu Tsewangovi Paljorovi, ktorý bol členom indického tímu, ktorý zahynul spolu s dvoma svojimi kolegami v roku 1996.

Traja zo šesťčlenného indo- tibetského tímu sa rozhodli pre nepriaznivé podmienky vrátiť späť, avšak Tsewang Samanla, Dorje Morup a Paljor nedbali na upozornenia a pokračovali v ceste. 

Ani jedného z nich už nevideli živého...

Japonský tím, ktorý sa vracal z vrcholu sa stretol s troma neznámymi horolezcami, predpokladá sa ,že nimi boli práve Samanla , Morup a Paljor, na svojej ceste nahor. Neskôr indickí horolezci zahliadli svetlo, ktoré považovali za čelovku, ktorá mohla patriť jednému z nich, pravdepodobne pri zostupe, avšak ani jedného už viac nik neuvidel živého.


Telo Green boots sa stalo akýmsi medzníkom, okolo ktorého prechádza každý človek, čo sa pokúša o výstup po North East Ridge.

Obzvlášť dojemný je príbeh Francys Arsentiev. Na rozdiel od Fischera alebo Paljora, bola Francys nažive, keď ju našla pomoc. 22mája 1998 sa stala prvou americkou ženou, ktorá zdolala vrchol bez pomocného kyslíka. Pri zostupe sa však oddelila od svojho lezeckého partnera a manžela Sergeia. Keď sa Sergei vrátil do tábora a svoju manželku tam nenašiel, obrátil sa späť a vydal sa ju hľadať. Počas svojho opätovného výstupu minul tím uzbekystantských horolezcov, ktorí sa Francys pokúšali pomôcť, avšak museli sa vzdať a opustiť ju, pretože sa im vyčerpal kyslík.

„Neopúšťajte ma,“ šepkala Francys...

Toho dňa sa však ani Sergeiovi nepodarilo dostať Francys spať do tábora. Nasledujúce ráno našli horolezci Ian Woodall, Cathy O'Dowd spolu so svojím tímom, na prekvapenie všetkých, Francys nažive. „Neopúšťajte ma,“ šepkala Francys členke záchranného tímu Cathy O’Dowd.

Avšak nebola schopná pohybu a neustále upadala do bezvedomia. Bolo nemožné zachrániť ju. Po tom, čo pri nej Woodall a O'Dowd strávili takmer hodinu pri teplotách pod -30°C, boli nútení Francys opustiť. O'Dowd vo svojej knihe Just for the Love of It píše: " Nikdy som sa s ničím podobným nestretla. Prechádzala som popri telách, mnoho mojich priateľov sa nevrátilo spať, avšak nikdy som nevidela človeka umierať. Nikdy som nečelila rozhodnutiu či niekoho opustiť a nechať ho zomrieť.“


Sergej zomrel pri záchrane svojej ženy. Telo Francys, rovnako ako green boots, leží už roky priamo na trase North Col, kadiaľ prechádzajú stovky horolezcov pri výstupe na, alebo zostupe z Everestu. V roku 2007 sa Woodall vrátil k jej nehybnému telu, aby ho ukryl pred pohľadmi ľudí pod americkú vlajku a odovzdal Francys posledný odkaz od jej rodiny.

Rovnako ako Francys a Sergej, sa aj David Sharp vydal na výstup bez podporného tímu či fliaš s kyslíkom. Predpokladá sa, že 14 mája 2006 sa mu to podarilo, avšak pri ceste nadol bol vyčerpaný a zmätený, takže sa rozhodol oddýchnuť si namieste známom ako green boots cave/ jaskyňa zelených topánok.

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Dni sa predlžujú a počasie je stále teplejšie. To značí len jediné, je najvyšší čas plánovať si letné dobrodružstvo!

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

HIKEMALAYA, začíname

HIKEMALAYA, začíname

Tatry, Alpy, Karpaty, Stará Planina...Pekné to špice...čo tak posunúť svoje hranice?

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

Miluješ prírodu až tak, že si kúsok z nej nosíš stále so sebou? Alebo ešte len hľadáš inšpiráciu? Možno práve jedno z týchto nežných tetovaní padne do oka aj tebe...

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

Poľsko. Krajina kroviek, trhov či bohatej histórie. Avšak zároveň aj krajina so skvelými lyžiarskymi podmienkami svahov Vysokých Tatier.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

Z OSTROVA NA OSTROV

Z OSTROVA NA OSTROV

Plavecká súťaž ÖTILLÖ by sa dala v jednoduchosti charakterizovať ako presun z jedného ostrova na druhý.

AMANDA LEIGH SMITH

AMANDA LEIGH SMITH

29 ročná Amanda, ktorá sa narodila na Cypre o sebe tvrdí, že pochádza z mnohých krajín, vrátania Texasu, Portlandu či Oregonu, kde práve žije.

Jeden z NÁS: Lukáš Balciar

Jeden z NÁS: Lukáš Balciar

account manager MERCHYOU/ Bratislava

Sandra Chevrier

Sandra Chevrier

Kanadská umelkyňa Sandra Chevrier žije ako slobodná mama na plný úväzok v Montreale. Vo svojej sérii ‘’Super heros Cages’’

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

Dobrodružstvo je o otvorení náruče neznámemu a vykročení zo svojej zóny pohodlia...

Jeden z NÁS: Michal Nichta,33

Jeden z NÁS: Michal Nichta,33

Pracovník Karanténnej stanice Zvolen

POSLEDNÍ AFRICKÍ NOMÁDI

POSLEDNÍ AFRICKÍ NOMÁDI

Dokumentárny fotograf Mario Gerth, sa vďaka svojej práci dostal už do viac než 80 krajín sveta. Dva roky strávil cestovaním po Afrike, po svete úplne inom, než ho poznáme my. Počas týchto ciest dokumentoval a zachytával portréty nomádov žijúcich v odľahlých regiónoch.

CESTUJÚ PO SVETE A DENNE IM STAČÍ LE

CESTUJÚ PO SVETE A DENNE IM STAČÍ LE

Nemali peniaze na cestovanie, a tak založili blog, kúpili lacnú dodávku, stan a spacáky a odhodlane vykročili za dobrodružstvom na vlastnú päsť.

Približne 40 horolezcov z niekoľkých rôznych expedícií bez záujmu minulo unaveného Sharpa. Keď ho Mark Inglis so svojou skupinou míňali, nepokúsili sa mu pomôcť. Až pri zostupe, niekoľko hodín neskôr, sa pri ňom opäť pristavili. Kým nedosiahli vrchol, nikto sa ani len nepokúsil pomôcť tomuto horolezcovi v ťažkostiach.

 

„Nestarajú sa o nikoho iného, len o seba.“

Sharp umrzol v sede s rukami okolo svojich kolien. Mnohí horolezci tvrdili, že nevyzeral, že potrebuje pomoc. Sir Edmund Hillary však sám kritizoval svojho kolegu Marka Inglisa pre New Zealand Herald slovami: "Ak je niekto v núdzi a vy máte stále dostatok energie a síl, je vašou skutočnou povinnosťou pomôcť mu dostať sa späť. Dosiahnutie vrcholu sa dostáva na vedľajšiu koľaj. Celý postoj ľudí k dosiahnutiu Mt Everestu sa stal priam strašidelným. Ľudia len túžia dostať sa hore. Nestarajú sa o nikoho iného, len o seba, aj keby naozaj potreboval pomoc. Neprekvapuje ma, že nechali niekoho umierať.“

 

Pravdepodobne jedno za najstarších tiel obetí bolo objavené až v roku 1999, takmer 75 rokov po smrti. George Leigh Mallory bol najslávnejší horolezec svojho času - a pravdepodobne všetkých čias.

Dosiaľ nikto nevie či sa jemu a jeho partnerovi Andrew Irvinovi podarilo 8. júna 1924 dosiahnuť vrchol hory. Ich oblečenie bolo z tvídu a v porovnaní s dnešným vybavením, v rátane nedokonalých kyslíkových fliaš, bolo to ich neuveriteľne primitívne. Poslednýkrát, keď boli videní, nachádzali sa len pár metrov k dosiahnutiu vrcholu. Ani jeden z mužov sa však už nevrátil späť, a tak zostáva veľkou záhadou či sa im to podarilo.

 

V roku 1999 sa vydala expedícia hľadať Malloryho telo a vyriešiť ju. Napriek tomu, že našli zachované Malloryho telo, podarilo sa zistiť len veľmi málo. Zdá sa, že príčinou smrti bol pád. Okolo jeho pása našli zranenia z lana, z čoho odvodili, že on a Irvine boli o seba stále naviazaní. Tento nepriamy dôkaz naznačuje, že sa pokúšali o zostup po dosiahnutí vrcholu. Taktiež bol Mallory nájdený so slnečnými okuliarmi vo svojom vrecku. Dal si ich dole aby lepšie videl, lebo slnko už zašlo? Taktiež si so sebou niesol fotku svojej ženy Ruth, ktorej sľúbil, že ju nechá na vrchole. Napriek pozornému preskúmaniu peňaženky, sa fotografia nenašla.

1924 britská expedícia. Zadný rad zľava: Andrew Irvine, George Mallory, Edward Norton, Noel Odell, a John Macdonald.

Keď sa ho raz opýtali, prečo chce na Everest vystúpiť, jeho odpoveď bola prekvapivo jednoduchá: „Pretože tam je.“ Jeho kroky a kroky iných od vtedy nasledovalo mnoho horolezcov, a mnohých z nich postretol podobný neľútostný osud...