/TRAVEL

NAICA, JASKYŇA KRYŠTÁLOVÝCH OBROV

7.OCT.2015

Mexiko, štát Chihuahua, mesto Naica. V roku 2000 sa baníkom striebornej bane podarilo objaviť miesto dosiaľ nepoznaných úkazov. Miesto tak nebezpečné ako krásne. Jaskyňu plnú obrovských kryštálov, z ktorých najväčší má dĺžku neuveriteľných 11 metrov a váži 55 ton.

Extrémne podmienky jaskyne vytvoril magmatický kotol nachádzajúci sa v jej blízkosti, spolu s prítomnosťou podzemnej vody nasýtenej minerálmi. Ohriatím na vysokú teplotu, boli vytvorené ideálne podmienky pre pol milióna rokov trvajúci rast týchto obrov pripomínajúcich meče.

Pri vstupe do jaskyne je kvôli 50 stupňovej teplote a 90% vlhkosti vzduchu nevyhnutný ochranný skafander, regulujúci teplotu tela a respiračný prístroj na chrbte, umožňujúci dýchanie. Len 15 minút strávených na tomto mieste bez ochrany môže mať pre človeka fatálne následky. 

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Toto nehostinné miesto, pripomínaúce zábery zo sci-fi filmu, však skrýva oveľa viac, než sa zdá. V roku 2008 sa tímu výskumníkov podarilo objaviť v miniatúrnych štrbinách kryštálov mikroskopické náznaky života.

Po ďalšom výskume prišli na to, že ide o rôzne baktérie a vírusy. Počas jediného odoberania vzoriek z vody tak objavili až 200 rôznych vírusov. 

Najzaujímavejšie na tom nebolo práve množstvo, ale ich podobnosť s objavenými mikroorganizmami v iných častiach sveta. Dosiaľ nebola vyjasnená otázka príbuzenstva spolu s nálezmi napríklad v Južnej Afrike či Austrálii.

Show More