/ART

Pandy Afriky

Soňa Čermáková

11JAN.2017

Čo by sa stalo, keby sa najväčší potenciálny kupec slonoviny pozrel na svoje rozhodnutia z perspektívy, ktorá sa ho priamo týka? Čo ak by Čína, veľmoc, ktorej stredná trieda vytvára najväčší dopyt po tejto krvavej komodite, zrazu uvidela celý proces v inom svetle?

Chráňte pandy Afriky – slony. Keď sa zastaví obchod, zastaví sa aj zabíjanie.

Umelkyňa Asher Jay sa svojim umením práve takýmto spôsobom snaží ovplyvniť rozhodnutia a názory tých, ktorí si neuvedomujú svoju účasť na vytváraní ťažko riešiteľných otázok svetového charakteru. Svoje diela, ktorými sú rôzne sochy, inštalácie, obrazy či kampane používa ako výstrahu a upozornenie na najrôznejšie problémy. Zameriava sa najmä na najohrozenejšie zvieratá sveta, ktoré sa do svojej situácie dostali zavinením človeka.

„Niektorí ľudia si myslia, že slonie kly jednoducho odpadnú a niekto chodí a zbiera ich... Je nevyhnutné ľudí vzdelávať.“

Jedna z jej najznámejších kampaní sa venuje nezákonnému obchodovaniu so slonovinou, s cieľom vyvolať tlak verejnosti na ochranu afrických slonov. Na Times Square v New Yorku bol umiestnený animovaný billboard, ktorý videlo približne 1,5 milióna osôb.

Taktiež sa obrátila priamo na rastúcu strednú triedu Číny, ktorá vytvára neustály dopyt po slonovine. Ako? Vytvorila obraz slona, ktorý bol sfarbený ako panda a k nemu umiestnila výzvu: „Chráňte pandy Afriky – slony.“ V tej istej tematike zobrazila aj nosorožca, ktorý je medzi druhmi na pokraji vyhynutia, a to práve kvôli pytliakom,

„Chceli by ste krvavý roh z nosorožca? Keď sa zastaví obchod, zastaví sa aj zabíjanie.“

Možno práve toto je cesta, ako upozorniť a povzbudiť ľudí k tomu, aby rozmýšľali nad svojimi činmi, a tak zabránili každodenným nezmyselným stratám, čo myslíte?

 

                          Viac o tvorbe a myšlienkach Asher Jay nájdete v tomto videu: