PATAGÓNIA

/TRAVEL

4.NOV.2015

Medzi Tichým a Atlantickým oceánom, na území Argentíny a Chile a o rozlohe viac ako 787 000km², sa nachádza jedno z posledných miest sveta, ktoré môžeme bez zábran zaradiť medzi posledné miesta sveta. Patagónia.

Krajina bujného pralesa, zasnežených vrcholcov zubatých Ánd, pustých plání či obrovských ľadovcov Ohňovej zeme.

 

Toto nehostinné, no krásne miesto dostalo meno po svojom objavení Fernandom Magalaensom. Portugalského moreplavca, slúžiaceho španielskej korune, pri vylodení prekvapil veľký vzrast domácich a tak dal kraju názov po obľúbenom hrdinovi z príbehov, Patagonovi – veľkej labe. Avšak špecifikom tejto krajiny extrémov nie sú proporcie obyvateľstva, ale rozmarné počasie v sprievode neutíchajúceho vetra.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac
Ľadová spúšť jazera Lago Argentino

Medzi miesta, ktoré stoja za návštevu patria určite národné parky. Tých je v celej Patagónii až 31. Za zmienku istotne stojí Los Glaciales. Nielen že je jednou z najväčších zásobární pitnej vody, nachádza sa tu aj horolezcami vyhľadávaný, no ťažko dostupný horský štít Cerro Fitzroy, vysoký 3 375 m. Špecifikom tohto národného parku sú však hlavne ľadovce. Jedným z deviatich je Perito Moreno. Je výnimočný nielen pre svoju nádhernú modrú farbu, ale na rozdiel od ostatných sa netopí, naopak, rastie. Svojou expanzoiu až 1000m ročne postupne prehradzuje jazero Lago Argentino, až kým nevytvorí ľadovcovú priehradu vysokú 30 až 40 metrov. Tlak vody  napokon premôže mohutnú stenu a tá sa za obrovského burácania, ktoré počuť až do vzdialenosti 16km, zrúti do jazera. Ľadové kryhy veľkosti domu padajú do vody a vo vzduchu sa víri ľadová triešť.

Torres Del Paine

Scenéria týčiaca v podobe zasnežených hôr a minerálmi sfarbené azúrové jazerá, to je národný park Torres del Paine. Zvláštne 2545 m vysoké vrchy sú označované ako Paineské rohy a sú súčasťou masívu Cerro del Paine. Tieto „rohy“ však nie sú jedinými nezvyčajnými vrcholmi. Neďaleko od nich sa týčia aj strmé svahy Torre del Paine, známe tiež ako Paineské veže.

Západnú časť chilskej Patagónie tvorí nekonečný labyrint fjordov. Exkurzie, výlety na motorových člnoch, vrátane viacdňových plávb po okolí. Toto všetko ponúka napríklad mesto Puerto Natales. Spoločnosť pri týchto plavbách robia nie len sprievodcovia, pridať sa zvyknú aj uškatce, kosatky, vráskavce, či čierne delfíny.

Južnejšie ako na juhu, alebo začiatok konca sveta:

 

Najjužnejšiu časť Ameriky a zároveň Patagónie, tvorí súostrovie Ohňová zem (Tierra del Fuego) s rozlohou približne 71 500 km². Tretina územia patrí Argentíne, zvyšok je Čílsky. „Extremo sur” alebo (najjužnejší juh) oddeľuje od pevniny Magalhaensov a Drakov prieliv.

 

Napriek svojmu hrejivému názvu, ktorý vznikol kvôli indiánskym ohňom tlejúcich po pobrežiach pri Magalhaensových objavných plavbách, teplo v týchto končinách je asi posledným, čo sa dá čakať. Súostrovie Ohňová Zem je od Antarktídy vzdialené 1000km, odkiaľ neustále fúka ľadový vietor a hlavne v zime sužujú celú oblasť snehové búrky.