/OTHER

Po štyroch rokoch späť!

Soňa Čermáková

28.JUL.2016

Už sme viackrát zdieľali príspevky Slovenského Skateboardového pohára, avšak čo všetko sa skrýva za touto parádou, ktorá sa organizuje až po dlhých štyroch rokoch? Prečítajte si rozhovor s jedným z jeho organizátorov Marekom „Mičom“ Lovásom.

Pre nás neznalých, o čo vlastne ide v SSP?

V prvom rade ide o skateboarding ako taký. SSP je séria súťaží, ktoré sa konajú v štyroch slovenských mestách /Košice, Šurany, Liptovský Mikuláš a Zvolen/. Na každej z nich jazdci získavajú body a na poslednej z nich je po sčítaní bodov určený jeden víťaz. Avšak na konci každého z kôl je veľa cien, ktoré vyhrávajú prví štyria a samozrejme nejaké špeciálne za best trick. Je tu však jeden veľký rozdiel, pretože pre tých najlepších sú vo finále pripravené prize money, čo znie ako celkom dobrá motivácia.

Prečo ste sa rozhodli organizovať SSP?

Ked som začínal skejtovať a myslím, že môžem hovoriť aj za ostatných, v podstate sme vyrastali na pohári. Vždy tam prišlo strašne veľa ľudí, bola to akcia roka, chalani sa brutal hecovali, tešili a hlavne, šlo tam o viac ako o tričko. Ľuďom síce nejde až tak o výhru, ale vidno veľký rozdiel v jazdení. Padajú omnoho lepšie triky a má to inú úroveň.

Čo sa zmenilo v porovnaní s ostatnými rokmi?

Pred štyrmi rokmi bol iný systém. V každom meste si domáci zorganizovali súťaž a nakoniec sa to spojilo dokopy. Tento systém prestal fungovať a prestal sa organizovať aj pohár. My sme sa rozhodli, že do toho ideme pretože to chýba. Hlavnou zmenou je, že to robíme centrálne pod hlavičkou Low Cost a samozrejme, s pomocou asi milióna ochotných ľudí akými je Robo Olšiak, Matej Uhler, Dodo Filkus, Hofi, jednoducho celá LowCost banda, bez ktorej by to nešlo. My sa prioritne staráme o organizáciu, sponzorov, ale keď ideme do konkrétneho mesta, ceny a pomoc s vybavovaním na meste a podobne poskytnú hlavne domáci a snažia sa to zastrešiť najlepšie ako vedia.

Organizácia takejto akcie znie celkom náročne. Prebehlo prvé kolo podľa vašich predstáv?

Prvé kolo bolo v Košiciach s názvom Tlakers Skate Cup, podľa košickej značky TLAKERS. Už v piatok bola poriadna otváracia session, v sobotu sa zaregistrovalo až 50 jazdcov, čo sme naozaj nečakali. Bol krásny deň a parádne jazdenie. Všetko sa to konalo v športovom areáli, kde bol bufet, takže sa dalo najesť, čapovalo sa pivo a v parku padali dobré triky. Prvé kolo vyhral Jiří Houka z Čiech.

Takže sa poháru môžu zúčastniť aj zahraniční jazdci a dajme tomu vyhrať ho?

Áno pred tým sa to aj stalo. Ide len o to, že je to na Slovensku, nie je to vyhradené pre slovenských jazdcov.

Po tomto všetkom sa konala super afterka v Coloseu s hudbou, pitím a všetkým, čo k tomu patrí.

Na čo sa teda môžeme tešiť v nasledujúcich kolách?

V Šuranoch nás čaká pravdepodobne najzvláštnejší závod, BONBON skatecup, pretože ide o bazénový skatepark. Na Slovensku sa takéto veci veľmi nejazdia, čo je škoda, lebo vo svete je to celkom obľúbené, ale aspoň to bude výzva. Ako sponzora máme Excellent, čiže bude opäť dobré pivo, bude sa tu predávať aj nejaký merch, čiže veci od Low Costu, alebo z dielne Igora Hanečáka. Čo sa týka jazdenia okrem klasickej súťaže bude určite aj nejaký dead race, kedy sa všetci jazdci pustia naraz do bazéna a kto „prežije“ bude odmenený nielen životom.

Ďalšou zaujímavosťou, na ktorú sa môžete tešiť je to , že afterpárty nebude klasicky v krytom bare. Na okraji Šurian je jazero, bufety, pódium a všetko sa odohrá vonku pod holým nebom, kde sa dá zadarmo stanovať.

Lipťák prebehne na klasický spôsob s pomocou Chill skateboards. Mikuláš je známy svojimi legendárnymi afterkami, na čo sa tešíme a spoliehame, že nesklame.

No a vo Zvolene sa prebehne veľké finále. Na záverečné Picnic kolo, prídu aj českí susedia z picnic tímu. Vo zvolene nastane menšia zmena, lebo sa môžete tešiť na dvojdňovku. Prvý deň pôjde o best tricky, ollie contest a podobne. Na druhý deň je naplánovaný závod. Afterparty bude prekvapením, ale čakajte ju opäť niekde vonku. Nemôže chýbať grilovanie, pivo, Jägermeister, možno aj nejaké kapely. Ako to všetko vypáli sa nechajme ešte radšej prekvapiť.

Pozrite si video z prvého kola SSP 2016 Košice – TLAKERS skate cup