/OTHER

POD OBLAKMI RUWENZORI

22.OCT.2015

Východná Afrika, hranica Ugandy a Konga. V obklopení jazier sa tu nachádza rovníkové pohorie, málokedy vychádzajúce zo svojho hustého závoja oblakov, známe tiež ako Mesačné vrchy.

Vytvára val široký 112 km a dlhý približne 50 km. Je zároveň jediným pohorím východu, ktoré nebolo vytvorené sopečnou činnosťou. Severozápadné úbočie Ruwenzori sa vo výške 3690m týči nad prepadlinou Semliky. Najvyšším je však mohutný štít Margherita so svojimi 5106 metrami, ktorého vrchol je celoročne pokrytý ľadom.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Vo svojich chrbtoch zachytávajú hory množstvo vlhkých vzdušných prúdov, čo znamená pre celú oblasť neustály prísun zrážok či už v podobe snehu, alebo mrholenia. To využíva bohatá vegetácia, miestami dorastajúca do bizarných rozmerov. Môžeme tu nájsť lobelky trojnásobne vyššie ako je človek, kaktus známy ako starček v rozmeroch siahajúcich do výšky telegrafných stĺpov, alebo dvanásť metrov vysoké vresy.

Pôda ovplyvnená bohatou vegetáciou je plná humusu a pomáha udržiavať kolobeh. Je živiteľom nielen rastlín, ale aj meter dlhých dážďoviek, či rôzneho hmyzu. Tak, ako môžu prekvapiť nezvyčajné rozmery rastlín, tak je to aj s obyvateľmi. Žije tu trojrohý chameleón, ktorý miestnym obyvateľom pripomína čerta a tak sa mu nikto neodváži ublížiť, nektárovka, ktorá svojím zahnutým zobákom zbiera šťavu z kvetov, alebo opice guerézy.

Ďalším čudesným tvorom je daman stromový. Svojím vzhľadom môže pripomínať svišťa, zvukmi morča, no najväčším prekvapením je, že najbližším príbuzným je slon.

Tento nadprirodzený svet je plný prekvapení a záhad. Jedno z posledných miest sveta, kde môžeme vidieť ľadovec v rovníkovej oblasti. Avšak to, dokedy tomu tak bude, je záhadou, pretože v priebehu posledného storočia z neho vymizlo až neuveriteľných 80%.