Search
  • heroinmag

Korytnačí ostrov, Galapágy

Vo východnej časti Tichého oceánu, západne od Ekvádoru, presne tam sa nachádza stále nepoškvrnená časť Zeme - Galapágy, alebo inak – korytnačie ostrovy.

Vitajte v najväčšom evolučnom laboratóriu na Zemi.

Nie je náhoda, že práve Galapágy inšpirovali Daniela Defoe k napísaniu románu pod názvom Robinson Crusoe a Charles Darvin tu pracoval na svojej evolučnej teórii. Je to miesto bádateľov a dobrodruhov, miesto, kde vládnu vzácne živočíchy a človek je len v úlohe pozorovateľa.

Okrem toho, že „galápago“ zo španielčiny korytnačka, podľa ktorej dostal ostrov svoje meno, tak aj každý z ostrovov má vlastný druh korytnačiek, z toho najväčšia a najvzácnejšia korytnačka obrovská alebo slonia.

Exotické divo žijúce zvieratá Vás nechajú prísť do tesnej blízkosti, keďže po stáročia sa nemali dôvod ľudí báť. Kormorán nelietavý, jediný, ktorý stratil schopnosť lietať, tučniak galapágsky, jediný, ktorý žije v trópoch či leguán morský, jediný z jašterov, čo si hľadá v dospelosti potravu výlučne pod morskou hladinou. Svet, ktorý sa vyvíjal akoby na inej planéte.. kde máte pocit, že tu zastal čas.

A to stále nie je všetko! Opäť ďalšie naj ako miesto s najväčším výskytom rôznych druhov žralokov. Bežne tu môžete vidieť tiež delfíny, tulene, raje... Jednoducho ponory na Galapágoch sú neskutočným zážitkom a snom azda všetkých potápačov.

Božský pokoj tejto čarovnej prírody narúšajú azda len činné sopky, nakoľko sa celé súostrovie skladá z niekoľkých sopečných ostrovov. Ostrovy sa pohybujú na horúcej škvrne – magme, kým je sopka nad touto škvrnou, je aktívna, keď ju ale minie, ostrov „umrie“ a postupne sa potopí. To je však dúfame ďaleká budúcnosť.