/TRAVEL

POTOPENÝ LES V JAZERE KAINDY

8.NOV.2015

Pred očami sa naskytá dych vyrážajúci úkaz ako z rozprávky. Ponorené kmene ihličnanov v prenikavo modrej vode vykúkajú spopod pokojnej hladiny. Avšak práve tie dokazujú, že nie vždy tu bolo jazero. Čo sa tu teda odohralo?

Dedinka Saty, oblasť stredoázijskej horskej sústavy Ťanšan, Kazachstan. Len sotva  400m dlhé jazero, miestami hlboké až 30m, je výsledkom masívneho zemetrasenia v roku 1911. Počas obrovského zosuvu bola prirodzene vytvorená hrádza, ktorá vydržala dodnes. Ako hladina stúpala, zaplavila množstvo stromov a vytvorila tento prírodný unikát.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

To, čo môžeme vidieť nad hladinou sú len mohutné kmene, avšak nižšie sa odohráva iný príbeh. Nachádzame sa 2000m pod hranicou mora a voda je taká ľadová, že úspešne zakonzervovala takmer všetky konáre. Práve tu sa rozprestiera nezvyčajný les, les hore nohami.

A nielen to udivuje návštevníkov jazera Kaindy. Zaujímavou je aj jeho nezvyčajná farba, ktorú prirovnávajú ku kryptonitu. Toto podivné sfarbenie má na svedomí vápenec a mnohé iné nerastné suroviny a minerály presakujúce do vody už vyše storočia. Zblízka je však voda priezračne čistá a s troškou šťastia môžete vidieť pstruhy, ktoré boli do jazera nasadené v roku 1930.

Toto miesto je pre svoju krásu a jedinečnosť pochopiteľne veľmi populárne, a to hlavne pre potápačov, ktorí sú ochotní vydržať mrazivú vodu len aby si mohli zaplávať medzi vetvami stromov. Napriek tejto ľadovej skúške, ľudia odchádzajú spokojní a hovoria, že to stojí za to.

Show More