/OTHER

Kúpil si raj na zemi (?)

5.OCT.2015

Globálne problémy sa týkajú každéo z nás. Či už ide o klímu, vymieranie druhov, alebo nedostatok pitnej vody. Vieme, že treba podniknúť kroky, no málokto sa podujme na túto neľahkú úlohu. Väčšinou čakáme, že to urobí niekto za nás.

 

To však nie je prípad  Charlieho Hamiltona Jamesa, fotografa, ktorý neváhal a rozhodol sa konať. Po telefóne kúpil 100 akrov dažďového pralesa v peruánskych Andách a zaumienil si týmto spôsobom ochrániť aspoň zlomok z neho. Urobil však základnú chybu kupujúceho. Neskontroloval „tovar“ pred zaplatením.

Pôvodným plánom bolo stráviť prvý rok fotením prírody, hmyzu a zveri. Jednoducho dokumentácia. Následne chcel vybudovať centrum proti výrube pralesov.

Realita však prišla s prvou návštevou zasnúbeného raja. 

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Nečakanou súčasťou zelenej džungle bola napríklad ilegálna baňa na zlato, či plantáže koky. Sen o záchrane sa začínal podobať na scenár seriálu Breaking Bad a nie na rozprávkový happy ending.

Charlie sa rozhodol o svojom rozhodovaní a celej situácii oboznámiť svet. So svojou manželkou sa špecializujú na tvorbu prírodopisov, a tak v spolupráci s National Geographic a BBC vznikol trojdielny cyklus s názvom „I bought my own rainforest“, v ktorom sa stretáva s jedovatými hadmi, šamanskými rituálmi až po choroby, ktoré rozožierajú ľudské mäso.

Počas svojho objavovania zistí, že boj proti ľuďom je náročnejší osamote a rozhodne sa spolupracovať s domácimi. Je otázkou, či na konci bude svoje rohodnutie hrdo zastávať, alebo ľutovať.