/OTHER

Raj surferov, Gaia Surf House

Soňa Čermáková

25.SEP.2016

Takto vyzerá život ľudí, ktorí milujú svoju krajinu, možnosti, ktoré ponúka a ich záľuby sa premenili na živobytie...

Portugalsko, krajina ideálna pre surfing či iné vodné športy vďaka svojej perfektnej polohe so západným pobrežím obmývaným Atlantickým oceánom. Práve za účelom vychutnať si zážitok z týchto športov sem každoročne cestuje mnoho ľudí vyhľadávajúcich tú pravú, nenapodobiteľnú atmosféru.

Jedným z takýchto miest, kde sa vaše tajné sny o živote surferov môžu pretaviť do reality aspoň na pár dní je Porto. Mesto s pulzujúcou energiou domácej horúcej krvi riedenej tým pravým portským vínom zrejúcim pod teplými lúčmi slnka.

 

Ideálne miesto pre dovolenku, snáď aj pre život, minimálne pre ľudí túžiacich na chvíľu vypadnúť z reality a prejsť sa miestami pripomínajúcimi zhmotnené fotografie časopisov cestovných kancelárií.

Ak patríte medzi ľudí vyhľadávajúcich nielen krásy či domácu kuchyňu zahraničnej krajiny a pri zmienke Portugalska vám začnú v hlave víriť myšlienky o surfovaní, je otázka plánovania a ubytovania inou kávou. Ponúka sa vám viacero surf housov s dobrými recenziami, výhodnými službami zaručujúcimi spokojnosť, avšak, ktorý vám priblíži životný štýl surferov tak autenticky ako si to prajete?

Double Expo Andreasa Lie

Double Expo Andreasa Lie

25 ročný nórsky umelec z Bergenu s neobyčajným talentom, ktorý je rozpoznateľným podpisom v každom z jeho diel.

HAVANA, KUBA

HAVANA, KUBA

Pre mnoho ľudí je Kuba veľmi tajommým miestom. Je to krajina kde zastal čas.

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

Štvrť Gaia patriaca k Portu je jedným z miest, kde nájdete presne to, čo hľadáte. Gaia Surf House je ubytovanie, ktoré bolo vytvorené s ambíciou ukázať to najlepšie z najlepšieho, práve spojením dlhoročných skúseností profesionálnych surferov. Dvojica kamarátov ( André da Silva, Jorge Campota) prišla pred niečo vyše dvoma rokmi s nápadom vybudovať reprezentatívne miesto pre hostí, ktoré združí prvky pohodlnosti, estetickosti a funkčnosti do jedného celku a stane sa tak full time jobom a zároveň záľubou, ktorá ich uživí. Vlastnými rukami vybudovali ubytovací komplex spojený so záhradou plnou možností oddychu, zábavy či možnosťami spoznávať ostatných hostí.

Pri vstupe má človek pocit, že vchádza k niekomu domov do dvora. Po záhrade sa tmolia dva ufunené buldogy, pred domov sedia ľudia vo veselej debate ako doma. Dom je zariadený prakticky a vkusne s nenápadnými všadeprítomnými doplnkami pripomínajúcimi lásku k moru a surfingu. Mušle pod zrkadlom v kúpeľni s rôznych kútov sveta, stena v obývačke zdobená trofejami a fotografiami zo súťaží... Dve maličké izby s trojposchodovými posteľami pre hostí, ktoré vám zaručia nerušený oddych...

„Chceme aby ľudia v izbách trávili čo najmenej času. Sú miestom na spanie, preto nemusia byť veľké. Na mnohých súťažiach sme boli ubytovaní v priestranných izbách s gaučom a televíziou. Výsledkom bolo, že človek, ktorý si chcel oddýchnuť bol neustále rušený prechádzajúcimi ľuďmi či elektronikou...“ (Andréda Silva, jeden z majiteľov)

Ubytovaním a príjemným prístupom domácich benefity Gaia surf house nekončia. Chcete spoznávať okolie na vlastnú päsť? Požičajte si bicykel alebo longboard! Chcete relaxovať? Využite pohodlné sedacie vaky, hojdačku, altánok alebo si pripravte chutnú večeru na grile. Nápaditosť a zanietenie sa prejavuje aj v rozpracovaných projektoch, akými je napríklad bowl pre skaterov a takmer dokončené mini kino v garáži.

Pýtate, ako sa dá z takéhoto „biznisu“ vyžiť, keď záujem turistov o takéto bývanie znie ako sezónna záležitosť počas pár mesiacov v roku? Odpoveďou je, že dobré meno a skúsenosti každoročne predlžujú dopyt po tomto nápaditom ubytovaní.

Ak teda plánujete trip do Portugalska a rozhodujete sa, či aspoň jeden deň venovať surfingu, odpoveď znie ÁNO!