/TRAVEL

Rieka z dúhy

Soňa Čermáková

28.APR.2017

Je to už nejaký ten rok, čo Kolumbia prírodné bohatstvo oblasti Meta na svojom území odstrihla od pohľadov verejnosti. Ide konkrétne o Parque Nacional Natural (PNN), ktorý ukrýva prírodný úkaz Sierra de La Macarena, známy aj ako Caño Cristales.

Táto oblasť je zatvorená oficiálne od roku 1989 dodnes, avšak niektoré priekopnícke agentúry dokázali získať povolenie na vstup aj pre návštevníkov, samozrejme, s podmienkou starostlivého naplánovania vstupu a so zárukou nepoškodenia chráneného územia.

Caño Cristales nachádzajúci sa v Macarena Mountains má mnoho mien či prezývok. Od Rieky piatich farieb po Tekutú dúhu... Väčšinu roka by ste pri návšteve tohto úkazu asi nerozumeli, prečo má vo svojich názvoch toľko okázalosti, no v období medzi júnom a novembrom sú podmienky rieky ideálne pre biologický fenomén, kedy sa spustí enormný rast riasy Macarenia clavigera.

Táto riasa vytvorí jasnočervené koberce, ktoré vďaka čistej a priezračnej vode vynikajú ako čerstvo namaľované plátno maliara. V spojení so žltkastým pieskom a inými zelenými riasami vznikne doslova pohľad ako z vymysleného príbehu pre deti. A to nie je všetko, ďaleko sa tiahnuci úkaz je ešte krajší vďaka prírodným jazierkam vytvoreným popri rieke, drobnými vodopádmi a mnohým miestam, ktoré sú vhodné aj na plávanie.

Ako už vyššie spomíname, Caño Cristales nemôžete navštíviť sami, musíte využiť služby niektorej z agentúr, kde si zaplatíte nemalý poplatok. Avšak možnosť navštíviť miesto, aké nie je nikde inde na Zemi by mohlo zavážiť na rozhodovaní čo poviete. :)

Námet na tento článok sme našli na www.lonelyplanet.com

< galéria >