/TRAVEL

SAREK NATIONAL PARK

8.OCT.2015

Národný park  Sarek sa nachádza na severe Švédska, v Laponskej oblasti. Susedí zároveň s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy, ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.

Údolie Rapadalen, hlavná tepna Sareku

Rieka Rapaätno, ktorá parkom preteká, vo svojom divokom prúde odvádza priezračnú zelenú vodu z tridsiatich ľadovcov. Odnáša so sebou množstvo okolitej vegetácie v podobe brezových, či vŕbových prútov a rôznych rastlín.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
BROOKS STERLING
Dizajnér, fotograf a marketingový expert pochádzajúci zo San diega. Špecializuje sa na lifestyle, dizajn, fotografiu a aj trh samotný. Venuje sa skrátka tomu, čo je dnes v kurze a je v tom naozaj dobrý. Má rád veľkoleposť, fascinujú ho slová a frázy a zároveň je majstrom hrubých čiernych líniní, jednoduchosti a miluje 35mm film. Momentálne na voľnej nohe, no neustále v pohybe, konzultuje alebo sa podieľa na nejakom projekte. Zoznámte sa, Brooks Sterling.
Viac

Napriek striedmej flóre je prekvapivá hojnosť zástupcov živočíšnej  ríše. Príkladom sú medvede, rosomáky, rysy či obrovské losy.

Nič pre padavky

Sarek však nie je pre každého. Začiatočníci by mali zvážiť, či sa vyberú do jeho drsných podmienok, pretože nutnou výbavou každého návštevníka sú skúsenosti dlhšieho pobytu v prírode a vhodná výstroj do extrémne neprístupného prostredia. 

Jeho charakteristikou je viac než 200 ostrých vrcholov siahajúcich do výšky 1800m, približne 100 ľadovcov rôznych veľkostí a tvarov, úzke kľukaté údolia a bohatá fauna. Zocelenie všetkých týchto jedinečných prvkov, vytvára krásnu a nevšednú vysokohorskú scenériu.