/TRAVEL

SLOBODNÁ CHRISTIANIA

23.NOV.2015

Na východe Dánska, v srdci samotnej Kodane, leží Freetown Christiania. Je to časť mesta, ktorá sa vďaka svojej jedinečnosti a odhodlaniu obyvateľov, stala druhým najnavštevovanejším miestom štátu. Vládnu tu osobité zákony, ba dokonca aj mena – Løn. Pod vlastnou vlajkou tu na približne 84 akroch žije vyše 900 spokojných obyvateľov.

Do Christianie sa začali ľudia zbiehať už v roku 1971, a to hlavne umelci, hippie , idealisti a iní nemateriálne založení ľudia. Začali obsadzovať a prerábať opustené vojenské budovy, s myšlienkou vytvorenia svojho vlastného raja.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Christiania bola vyhlásená za free town - mesto slobody, vychovávajúc spoločnosť s tolerantným duchom, kde ľudia maľujú na steny domov, ktoré si pred tým sami postavili, nasledujúc vlastné pravidlá. Maľby majú vystihovať ducha a presvedčenie komunity a nájdete ich takmer na každom rohu. Mestečko sa dokonca môže pochváliť vlastným systémom recyklácie.

Dnes je už nepredstaviteľné myslieť na Kodaň bez typickej Christianie. Dánska vláda sa síce jedenkrát pokúsila zabrániť pokračovaniu budovania tohto nezvyčajného úkazu mesta v meste, no  verejný nátlak ju nakoniec primäl a donútil odobriť jej existenciu. Vedia, že ak by sa o to pokúsili znova, tisíce domácich by pochodovali protestne ulicami a výsledok by bol rovnaký. Vláda to označuje za niečo ako sociálny experiment. Keď vstupujete do mesta, privíta vás tabuľa: „Opúšťate Európsku Úniu“.

Obyvatelia neplatia dane, kvôli úzkym uliciam nepoužívajú autá a sú tu taktiež zakázané zbrane a tvrdé drogy ako kokaín, či amfetamín. Avšak, čo sa týka ľahkých drog, tie sú prekvitajúcim odvetvím.

The Green Light district je najväčším trhom  s marihuanou a vďaka tomuto „priemyslu“ cena Christianie neustále narastá.

Napriek tomu, že je táto zelená rastlinka v Dánsku zakázaná, obyvateľov to nijako neodradilo od jej predávania, pestovania, či požívania s najväčším potešením. V mnohých reštauráciách môžete natrafiť na usmievajúcich sa ľudí, držiac joint v ruke. Nejde o rebéliu. Je to tu jednoducho bežné.

Turistický ruch tejto utópie, tvorí jeden z najväčších príjmov dánskej ekonomiky. Je jednoducho jedinečné, mierumilovné a otvorené ľuďom.