/ADVENTURE

STE PREDURČENÍ NA DOBRODRUŽNÝ ŽIVOT?

25.DEC.2015

 Aj vám sa zdá, že niektorí ľudia sú neustále v pohybe? Niečo riešia cestujú a ich život vyzerá tak akčne oproti tomu vášmu?

Vždy nadšení pre novú vec, odvážni, impulzívni a ich očakávanie je málokedy uspokojené. Ich osobnosť stojí na čistej vášni zo zažívania nových vecí a získavania nových skúseností vo všetkých možných odvetviach.

JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
BROOKS STERLING
Dizajnér, fotograf a marketingový expert pochádzajúci zo San diega. Špecializuje sa na lifestyle, dizajn, fotografiu a aj trh samotný. Venuje sa skrátka tomu, čo je dnes v kurze a je v tom naozaj dobrý. Má rád veľkoleposť, fascinujú ho slová a frázy a zároveň je majstrom hrubých čiernych líniní, jednoduchosti a miluje 35mm film. Momentálne na voľnej nohe, no neustále v pohybe, konzultuje alebo sa podieľa na nejakom projekte. Zoznámte sa, Brooks Sterling.
Viac

Znie to ako charakteristika niekoho, koho poznáte? Genetické štúdie zistili, že ľudia s týmito znakmi a povahovými črtami možno dokonca nemajú na výber. Sú geneticky naprogramovaní a predurčení pre dobrodružstvo.

O akom géne je tu vlastne reč? Jeho pomenovanie je DRD4, ktorý napomáha korigovaniu množstva dopamínu v mozgu. Máme ho v sebe všetci a má vplyv na naše pocity, akými je napríklad radosť.

Otestujú tu fyzické, ale aj mentálne schopnosti zúčastnených, napríklad na najvyšších vrcholoch Nového Zélandu alebo na divokom pobreží s výhľadom na oceán.

Avšak u niektorých ľudí bol nájdený podobný, zároveň trochu pozmenený druh tohto génu, nazvaný DRD4-7R. Nachádza sa len u 20% populácie a možno práve za ním je skryté tajomstvo objaviteľov a večných svetobežníkov.

Ľudia s 7R sú nielenže zvedavejší a dychtivejší po nových zážitkoch, s veľkou pravdepodobnosťou neodmietnu ani skok z lietadla alebo inú riskantnú záležitosť, ktorá rozprúdi krv v ich žilách.

Ako to teda je? Je táto vášeň pre cestovanie jednoducho vrodená? Sú iní predurčení na usadenie sa, vybudovanie komunity či rodiny, zatiaľ čo ich rovesníci majú zmenu miesta a života takmer na dennom poriadku?

Pôvodné štúdie mali za cieľ nájsť nové informácie o poruche pozornosti tiež nazývanej hyperaktivita, keď sa však pozreli na gény ľudí, ktorí mali predkov z migrujúcich kultúr, uvedomili si súvislosti s týmito vzormi. To čo našli, bol fakt, že ľudí s týmto génom spájala dlhá pokrvná história predkov - cestovateľov.

Nech je ako chce, treba mať myseľ otvorenú a byť pripravený, pretože za každým rohom niečo čaká a volá v pred.