/ADVENTURE

Stopom svetom, svetom stopom

Soňa Čermáková

20.NOV.2016

No čo, ako je to so stopovaním dnes? Ide to?

 

Podobnú otázku dostáva zrejme mnoho vyznávačov low cost presunov z miesta na miesto – stopárov. Ako jedna z nich, ju, samozrejme, počúvam často aj ja ale naposledy som sa nad odpoveďou zamyslela o čosi viac. Avšak nie nad tou svojou, ale nad odpoveďou jedného z najmilších ľudí, ktorí mi kedy zastali...

 

Klasicky som obhajovala a prezentovala stopovanie ako skvelú vec napríklad pre študentov, kedy nielen neminú na cestovanie, ale zároveň môžu spoznať zaujímavých ľudí. Trošku skepticky som zhodnotila, že je škoda, že sa stop z ciest vytráca, lebo veľa ľudí má obavu a podobne. Tento názor si stále zastávam, pretože niekoľko nešťastných prípadov, ktoré týmto nechcem nijako upratať pod stôl, vrhlo na cestovanie s palcom hore také negatívne svetlo, že pomaly nočnou morou každého rodiča je, keď počuje, že sa jeho ratolesť ženie s úsmevom do auta nejakého (šialeného) šoféra.

Nikdy mi však nenapadlo, ako celú vec vidia práve tí (naši) hrdinovia, ktorí nám zastanú a ponúknu miestečko vo svojom tátošovi. Konkrétne tento môj hero – starší pán s úsmevom na tvári v krásnej červenej Fabii, ktorej voda do ostrekovačov voňala ako tá naša, mi spustil...

 

(tvárme sa, že si to pamätám doslova)

„Viete ja som nikdy veľmi nestopoval, ale stopárov beriem takmer vždy. Samozrejme, je príjemné necestovať sám, keď mi niekto môže robiť spoločnosť, ale nerobím to len kvôli tomu. Málokedy má totiž človek možnosť pomôcť inému, úplne cudziemu človeku, tak ľahko a nezištne. Pretože ľudia nechodia po ulici a bežne si nepýtajú od iných pomoc, zatiaľ čo pri stopovaní ide presne o to. Človek sa postaví vedľa cesty a zdvihne ruku s palcom hore na znak, že ju potrebuje. Prečo teda nie. Veď niet ľahšieho spôsobu ako pomôcť inému, a to len tým, že náhodou idete na ten istý smer a on sa zvezie s vami.“

 

Táto odpoveď ma tak potešila, že som sa rozhodla dať priestor na vyslovenie svojich myšlienok dievčatám, ktoré cestovanie stopom minimálne skúsili a nezatratili. Možno aj ich pohľadom a názormi opäť prinesieme o čosi viac svetla ku krajniciam ciest. J

 

Ako ľudia reagujú na baby čo stopujú?

Danka, študentka

Keď stopujem s babami je to 10x rýchlejšie než napríklad preprava vlakom. Ale, samozrejme, všetko záleží od miesta a okolností. Vybrať si dobrý spot je asi najdôležitejšie. Napríklad v Rakúsku sa nám stalo, že sme na nejakom mieste čakali polhodinu, ale inokedy sme nestihli ani zložiť vaky z chrbtov. Človek by si však mal aj napriek viere v dobrých ľudí určite dávať veľký pozor, pretože stať sa môže čokoľvek, preto je pre babu určite lepšie stopovať s nejakým chalanom.

Čo sa týka reakcií, tie boli väčšinou pozitívne, nikto nás neodhováral, aby sme to nerobili. Väčšinou stretnete zaujímavých a otvorených ľudí. Niektorí sa skôr čudujú, že v dnešnej dobe ešte niekto stopuje. A či by som stop odporučila?  Jasné, že áno! Podľa mňa je to najlepší spôsob ako spoznať krajinu a ľudí v nej. Takmer všetky pamätné zážitky začínajú stopom. Mám len jednu zlú skúsenosť, kedy sme mali strach, a to kedy mne aj mojej spolužiačke vypršala šalinkarta, výplata nebola žiadna a my sme sa potrebovali, resp. skôr veľmi chceli, dostať na jednu akciu za mestom. Vtedy nám zastavil nejaký mladý týpek v športiaku, ktorý sa nás neustále vypytoval, či sa nebojíme. Vtedy nám začalo trochu lepiť, ale nakoniec sa z neho vykľul milý človek .

Viem, že si stopovala aj v zahraničí funguje tam zdvihnutý palec?

Zatiaľ som stopovala v Nórsku, Francúzsku, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Španielsku a Gruzínsku. V Gruzínsku to šlo asi najľahšie, pretože to tam ľudia berú ako bežnú vec, keďže doprava môže niekedy zlyhať. V Nórsku sme stretli skvelých ľudí aj napriek tomu, že sa o nich hovorí ako o veľmi uzavretých. Všeobecne si myslím, že je to tak, že vám zastanú ľudia, ktorí majú so stopovaním skúsenosť. Buď už niekoho viezli, alebo sami stopovali a jednoducho si chcú spestriť jazdu. Zároveň sa však všade nájdu ľudia, ktorí na vás pozerajú ako keby ste spadli z Marsu. Napríklad v Poľsku sme si raz asi po hodine a pol vyslúžili len zopár posmeškov a urážlivých gest. Avšak nechcem zovšeobecňovať.

 

Je dnes stop populárny ako kedysi? Ako ho vnímaš ty a tvoje okolie?

Anet, študentka

Myslím si, že stop už dnes nie je taký populárny, nakoľko existuje mnoho alternatív ako lacno cestovať ( blablacar, lacné letenky a pod.). Skôr to mnoho ľudí vníma ako niečo, čo si chcú odškrtnúť zo svojho „to do„ listu ako napríklad skydive alebo iné dobrodružstvo. Ja to vnímam podobne. Už som stopovala a bol to pre mňa adrenalín. Napríklad keď sme boli v Írsku viezol nás zakladateľ írskej cannabis cirkvi s už vyše 10 000 členmi a malo to niečo do seba, ale nejako špeciálne to nevyhľadávam.

Ako na teba pôsobí stopovanie? Nemáš obavu, keďže sa často vraví, že pre dievča je to nebezpečné?

 Vždy keď niekomu nasadám do auta mám strach, aj keď shareujem jazdu. Príbehov o divných vodičoch som počula síce veľa, ale preto je to také lákavé, preto nás to baví, lebo je to vzrušujúce. Treba však eliminovať riziko do najvyššej možnej miery ako sa dá. Napríklad ísť vo dvojici s chalanom a dať vedieť odkiaľ, kedy a kam idete.

Je stop spôsob cestovanie, ktorý by si odporučila?

Saška, študentka

Určite áno, lebo je to veľmi rýchla a pohodlná preprava grátis s tým, že je vždy iná. S iným vodičom a ponúka možnosť prekročiť svoju komfortnú zónu, pretože v dnešnej dobe to nie je niečo bežné. Myslím si, že človek ktorý stopuje má väčšinou z tejto formy prepravy dobrý pocit, pretože k nej pristupuje s určitou pozitívnou energiou, ktorá sa mu zvykne vrátiť ak v aute vznikne akási súhra.

Človek sa mnoho dozvie, cibrí si také rôzne komunikačné frázičky a podobne. Dokonca som s niektorými ľuďmi dodnes v kontakte, pretože sme si ľudsky sadli.

Mojej segre sa stalo, že stopovala do Poľska a večer ich ten pán zaviezol do hotela a kúpil im nocľah, lebo sa o ne bál. Celú cestu sa rozprávali len o hudbe, lebo ho zaujímala a chcel o nej vedieť čo najviac, že čo počúvajú mladí. Mal prachy, veľmi mu spríjemnili cestu a chcel sa im odvďačiť. 

Double Expo Andreasa Lie

Double Expo Andreasa Lie

25 ročný nórsky umelec z Bergenu s neobyčajným talentom, ktorý je rozpoznateľným podpisom v každom z jeho diel.

HAVANA, KUBA

HAVANA, KUBA

Pre mnoho ľudí je Kuba veľmi tajommým miestom. Je to krajina kde zastal čas.

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

KEĎ SA POVIE SIERRA QUITIQUIT

KEĎ SA POVIE SIERRA QUITIQUIT

LYŽIARKA. MODELKA. SURFERKA. Táto charakteristika najlepšie vystihuje to, čomu sa Sierra venuje, s doplnením o cvičenie jogy, užívanie si života a šírenie nesmiernej energie.

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY!  TOM

OBJAV SVET Z INEJ PERSPEKTÍVY! TOM

Neznáme aj známe nórske vody spoznáva z kajaku Tomasz Furmanek už 10 rokov. Umožňuje mu nachádzať miesta inak ťažko dostupné alebo nepreplnené turistami.

To pravé slovenské BAJKENDO

To pravé slovenské BAJKENDO

Keď sa stretne dobrá partia, stačí jeden nápad a svet sa otvára novému dobrodružstvu...

Na týchto 20 vecí by ste si toto let

Na týchto 20 vecí by ste si toto let

Dni sa predlžujú a počasie je stále teplejšie. To značí len jediné, je najvyšší čas plánovať si letné dobrodružstvo!

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

VYDALI SA NA ISLAND, ABY POKORILI DR

Dobrodružstvo je o otvorení náruče neznámemu a vykročení zo svojej zóny pohodlia...

CESTUJÚ PO SVETE A DENNE IM STAČÍ LE

CESTUJÚ PO SVETE A DENNE IM STAČÍ LE

Nemali peniaze na cestovanie, a tak založili blog, kúpili lacnú dodávku, stan a spacáky a odhodlane vykročili za dobrodružstvom na vlastnú päsť.

LIZ CARLSON – MLADÁ DOBRODRUŽKA

LIZ CARLSON – MLADÁ DOBRODRUŽKA

Mnohí berú dovolenku ako odmenu za prácu, chvíľkový únik z reality. Čas, kedy na týždeň - dva vypadnú z domu vypnú mobil a snažia sa nemyslieť na to čo príde potom.

TO NAJVÄČŠIE DOBRODRUŽSTVO!  GODZONE

TO NAJVÄČŠIE DOBRODRUŽSTVO! GODZONE

Unikátna viac denná súťaž expedičného štýlu plná dobrodružstva a zážitkov, ktorá vás donúti prekonávať svoje hranice a dotýkať sa mét zdanlivo nemožných.

TOMMY CALDWELL

TOMMY CALDWELL

V januári tohto roku, keď Tommy Caldwell ako prvý vystúpil na vrchol Wino Ledge, malý výbežok vychyľujúci sa zo steny El Capitan, skryl svoju tvár do dlaní a začal plakať.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI

ARKTICKÁ VLNA - SURFOVANIE NA KONCI

Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.

Cestovala som po slovenských dedinkách a ľudia, ktorých som stopla ma vzali na k sebe obed a neskôr do krčmy na veselicu. A k tomu všetkému mi dokonca poukazovali okolité nádherné dedinky. Páči sa mi na tom to, že sa človek dostáva do situácií, na ktoré nie je pripravený, ktoré neočakáva a pri tom spoznáva sám seba a svoje reakcie... Takže mega odporúčam, lebo človek nikdy nemôže vedieť, čo mu to prinesie a či neobjaví nové rozmery seba samého.

 

Čo by si poradila niekomu, kto sa chystá stopovať. Čo áno a čo určite nie?

Tomu, kto sa chystá stopovať určite neodporúčam robiť to s negatívnymi myšlienkami v hlave, pretože sa sám vystresuje, a to je zle. Určite ísť do toho s otvorenou mysľou a optimizmom a všetko bude ako má byť. A samozrejme, ja som nikdy nestopovala sama, takže určite mať parťáka na cestách a viditeľnú tabuľka s čitateľným nápisom kam mierite. Ďalšou podstatnou vecou je flek na zastavenie, čiže nie miesto, kde chodia autá 120km/h...

 

A čo vy a cestovanie s palcom hore? Pridali vám tieto baby na odvahe, alebo zostanete radšej pri osvedčených presunoch? Dúfam, že to prvé a vidíme sa niekde po ceste... J