/ART

Street art vdychuje nový život

Soňa Čermáková

16.AUG.2016

Street art – ničenie budov a majetku. Tak by sa pár rokov dozadu vyjadrilo mnoho ľudí na tému pouličných umelcov. Ako to však vyzerá, keď sa naštrbí konzervatívny názor spoločnosti a niekto dostane šancu napraviť meno zatreté hrubým náterom čiernej? Renováciou parku mesta Zvolen za plavárňou, otvára mesto dvere mladým. Prvý dôkazom sa stala schátraná stena, ktorej vdýchol život Zvolenčan Ján Onderík.

Ako si sa dostal k takémuto nezvyčajnému projektu? Možnosť legálne maľovať na verejnom priestranstve, ešte k tomu budovu plavárne sa človeku asi len tak nenaskytá.

K tomuto projektu som sa dostal cez známeho na mestskom úrade. Dozvedel som sa o plánoch na renováciu parku za plavárňou. Vraj má mesto vyčlenený rozpočet a pokiaľ ide o túto stenu, ktorá bola v podstatne zlom stave, chcú ju pretrieť a predísť opakovanému ničeniu. Čiže tam chceli dať niečo poriadne, čoho som sa chytil ja.

Ide sa renovovať celý park?

Áno mesto sa rozhodlo zainvestovať do tejto dlhé roky nevyužívanej časti. Mali by sem pribudnúť preliezky na cvičenie, sú tu lavičky, vysadili sa nové kríky, pokosila sa tráva..

Kde si hľadal motív pre túto stenu?

Motív prišiel sám od seba. Len som tu tak sedel a rozmýšľal,čo sem dať.

Začal som najprv s abstraktnými výjavmi, ktoré mi pripomenuli koraly a more a ďalej to šlo samo. Nasledovala veľryba, vtáky, ľudské tváre...

Kde hľadáš inšpiráciu?

Samozrejme sa inšpirujem aj na internete, ale hlavne svetom okolo, ľuďmi, prírodou a tým čo v tej dobe prežívam.

Sú do budúcnosti pripravené podobné projekty ako je tento? Čo plánuješ?

Z mesta majú vymyslené podobné projekty aj inde, ale je ťažké zosúladiť to s tými vlastnými, ktoré mi aj niečo vynesú, keďže toto robím v podstate zadarmo, len za preplatenie farieb. Robím to však rád, predsa je to pre moje okolie a ľudí, čo tu žijú.

Ako sme na tom s u nás na Slovensku s postojom a podporou takých spôsobov, nazvime to renovácie a obnovovania zabudnutého?

Sme na tom dosť biedne, pretože nemáme, respektíve nechceme nájsť peniaze na podobnú formu umenia. Ja som však samozrejme určite za!

Prečo by sa podľa teba mali dávať šance takýmto projektom? Je v tom niečo viac ako modernizácia?

Určite, dáva sa šanca mladým. Nemusia maľovať ilegal. :)

Myslíš že v tom vidia motiváciu?

Ako sledujem dnešných mladých, ani nie. Tých už nemotivuje skoro nič

A čo motivuje teba?

Mňa? Hlavne to, že to robím pre ľudí a je to neuveriteľný relax. Ak mi okrem toho niekto preplatí farby a môžem to dať na miesto, kde to ľudia uvidia...

Máš nejaký sen ?

Je street artový festival, ktorý odporúčam, volá sa Pow Wow Hawai, organizuje sa na Havaji a stretávajú sa tam najlepší street art umelci sveta, dostaneš sa tam však asi len na pozvánku. No a za chvíľu idem do Maďarska na Meeting Of Styles, ktorého sa zúčastním.

Aj keď viem, že ma umenie neuživí, robím to pretože ma to baví..

Je maľovanie takýchto priestorov väčšia výzva, ako holá nečlenitá stena?

Určite áno! Je to challenge a takýmto projektom som otvorený aj do budúcna.

Máš nejaký odkaz prečo sa venovať umeniu?

„Pretože umenie je jediná vec, ktorá tu po nás zostane...“