/ADVENTURE

To pravé slovenské BAJKENDO

Soňa Čermáková

17.JUL.2016

Keď sa stretne dobrá partia, stačí jeden nápad a svet sa otvára novému dobrodružstvu...

Presne takýmto štýlom vzniklo Bajkendo. Túžba zažiť niečo nové, byť s kamošmi a spoznať kúsok toho, čo máme všetci ako na dlani, kúsok Slovenska. Hlavnou motiváciou či myšlienkou Bajkenda, ktoré sa tento rok tešilo tretiemu ročníku, je navštíviť miesta, kam by ste sa nevydali pešo, pretože samé o sebe nie sú nejakým extra turistickým lákadlom s dych berúcim výhľadom, avšak keď ich navštívite na jedno sústo a ešte k tomu na bicykli, zrejme je práve dych tým prvým, čo sa budete snažiť dolapiť.

Prvý ročník odštartoval v roku 2014 v okolí Zvolena pretože chalani pochádzajú práve odtiaľto. Ako si vyberali trasu, aké majú zážitky a čo sú to tie pravé „ Mirčiho špecialitky“ sa dočítate v rozhovore s troma z jeho účastníkov.

Ako si vyberáte trasu? Máte ju pevne naplánovanú alebo ju počas jazdy meníte?

Ondrej (O): Trasu sme mali vždy naplánovanú, avšak takmer vždy došlo k zmenám. Vždy keď sme objavili nejakú špecialitku tak sme sa tam išli pozrieť. Mirči plánoval prvý ročník prevažne na južnom Slovensku a v okolí Zvolena, druhý rok to padlo na mňa avšak Mirči ju nakoniec diametrálne zmenil. :D Šli sme z Heľpy cez Liptovský, Ružomberok až na Šútovo, potom na Krížnu a domov.

Martin (M): Tento rok Rado navrhol ísť na Moravu, no Miro opäť prišiel s plánom, takže nebolo na výber a zvíťazil Slovenský kras. :D

O: Prvý rok sme ešte nevedeli čo od toho čakať, mne bol malý bicykel, skoro som sa kopal kolenami do brady, Hofi šiel na dámskom...

Čo sú to tie vaše špecialitky?

Rado (R): S týmto „pojmom“ prišiel Mirči a je to buď zaujímavé miesto, kde sa dá niečo podniknúť, napríklad okúpať sa, alebo už konkrétny zážitok ako východ slnka, alebo forma hecingu aby niekto niečo urobil len tak pre zábavu.

M: Cieľom Bajkenda nie je najazdiť za deň 100 kilometrov, ale zabaviť sa a vidieť čo najviac. Počas cesty sa zastavíme na každom rohu. Okúpať sa v jazere, vo vodopáde, pozrieť si jaskyňu a podobne. Napríklad príde moment keď ti príde na Slovensku sms: „Vitajte v Maďarsku...“

Keďže sa Bajkenda za tri roky dokopy zúčastnilo až 6 chalanov, našli sa momenty keď niekto nebol vo svojej koži?

O: Ten kto bol smädný, ale v princípe sme boli všetci so všetkým stotožnení.

M: Prvý rok som najviac hundral určite ja s Tomášom. Lebo sme nemali formu. Zvyšok bol 2km pred nami a my sme na nich mohli spolu nadávať. Potrebuješ parťáka, čo je na tom tak ako ty, keď zvyšok okolo teba robí kolečká a ty ledva dychčíš.

R: Naopak najväčší dodávač energie bol asi Miro. Vždy vedel človeka vyhecovať, mnohokrát do absurdných vecí. Ak si sa bránil hneď si bol sraľo.

O: Kto neprejde cez potok akoby nebol na Bajkende...

M: Mne sa pri tom dostala do bicykla voda a vždy keď som šliapol na pedál vydávalo to hrozný zvuk. To samozrejme nezostalo bez povšimnutia a Mirči už kričal spoza zákruty: „Čo tam kuješ, to bude riadna sekera, riadny meč! Celá zbroj, ty rytier.“ Vždy si to niekto odnesie, vždy sa robí z niekoho sranda.

Show More

R: Maťo si to odniesol vždy. Prvý rok za opálené nohy podľa kraťasov, druhý rok mal so sebou celú kúpeľňu a jeho ruksak bol taký veľký že sme si z neho robili srandu, že nosí na chrbte tvárnicu.

Boli veci, ktoré ste si zbalili a neskôr ste zistili, že ste si ich mohli odpustiť?

O: Druhý rok - Maťova 3/4 ruksaku. Každý deň vytiahol nejakú vec, ktorú tam nemal mať. (tepláková súprava, pollitrový sprcháč, atď.)

M: Všetko...veľký foto-batoh, dva foťáky, objektívy čiže aspoň 4 kilá navyše.

R: Ale naopak tento rok nás Maťo zachránil, lebo zobral repelent. Každým rokom sa niečo naučíš. Jednoznačne najlepšia vec je vak na vodu. My s Ondrom sme si kúpili bicykle tak polovicu vaku máme „kozmetiku“ pre ne. :D

M: Prídu na ubytko a umyjú bicykle v sprchovom kúte...

O: Tak keď sme videli robotníkov čo tam ráno prišli tak tie bicykle boli asi najmenej.

HAVANA, KUBA

HAVANA, KUBA

Pre mnoho ľudí je Kuba veľmi tajommým miestom. Je to krajina kde zastal čas.

SICK MINDED CULT

SICK MINDED CULT

je čerstvou novinkou medzi značkami a zároveň zaujímavou kombináciou nevšedných prvkov. Pre lepšiu predstavu, kto sú, čo robia a aké majú plány sa vám bližšie predstavia vlastnými slovami...

Objav 8 najkrajších pláží Európy!

Objav 8 najkrajších pláží Európy!

Nielen Karibik či tropická Ázia láka dovolenkových nadšencov. Kde sa nachádzajú najkrajšie pláže Európy a aké možnosti ponúkajú?

PONORTE SA DO NAJČISTEJŠEJ VODY SVET

PONORTE SA DO NAJČISTEJŠEJ VODY SVET

Ak patríte k ľuďom, čo nepovedia nie nijakému dobrodružstvu a chystáte sa na Island, toto miesto by ste si rozhodne nemali nechať odplávať!

Double Expo Andreasa Lie

Double Expo Andreasa Lie

25 ročný nórsky umelec z Bergenu s neobyčajným talentom, ktorý je rozpoznateľným podpisom v každom z jeho diel.

Mount Everest ako svetový cintorín

Mount Everest ako svetový cintorín

Mount Everest je nielen najvyššou horou sveta, ale aj najvyššie položeným cintorínom posiatym obeťami...

10X ECOFRIENDLY Z DOMU!

10X ECOFRIENDLY Z DOMU!

Odvšadiaľ počúvame, ako by sme si mali vážiť našu Zem, ako človek zneužíva jej dary a na oplátku nekoná nič dobré. Je nám z toho smutno, no povieme si, že jeden človek nič nezmôže.

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Na týchto 20 vecí by ste si toto l

Dni sa predlžujú a počasie je stále teplejšie. To značí len jediné, je najvyšší čas plánovať si letné dobrodružstvo!

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

TAJOMSTVO POD HLADINOU JAZERA ANGELI

Mexico, štát Yucatan. Z brehu vyzerá Angelita ako úplne bežné jazierko, ktoré vábi skočiť doň.

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

13 tetovaní pre tie, ktoré milujú pr

Miluješ prírodu až tak, že si kúsok z nej nosíš stále so sebou? Alebo ešte len hľadáš inšpiráciu? Možno práve jedno z týchto nežných tetovaní padne do oka aj tebe...

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť ak

Poľsko. Krajina kroviek, trhov či bohatej histórie. Avšak zároveň aj krajina so skvelými lyžiarskymi podmienkami svahov Vysokých Tatier.

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Neničme Prírodu, Nezničme Si Život!

Ničenie prírody znamená ničenie života. Tak znie slogan nemeckej nadácie Robin Wood bojujúcej proti nadmernej industrializácii a ničeniu prirodzeného prostredia zvierat.

Z OSTROVA NA OSTROV

Z OSTROVA NA OSTROV

Plavecká súťaž ÖTILLÖ by sa dala v jednoduchosti charakterizovať ako presun z jedného ostrova na druhý.

R: Tento rok sme mali výhodou že sme spali väčšinou na ubytovniach, kde sme si mohli niečo oprať. Pred tým sme spávali pod holým nebom v spacákoch.

Je nejaký zážitok, na ktorý nespomínate v dobrom?

M: Mňa naštvalo keď som musel prejsť cez ten potok a potom som celou cestou kul.

R: Na Teplom vrchu bola v noci strašná zima. Ale dočkali sme na krásneho východu slnka, ktoré nám hneď vysušilo rosou nasiaknuté spacáky, čiže to bolo ok. Ale okrem toho mám ešte jednu spomienku. Keď sa končí Tour de France, tím SKY sa drží za ramená a títo ma na to samozrejme vyhecovali. No a ja som sa s mojím krásnym novým bicyklom vytrel a oškrel ho. Vtedy som bol nervózny...

Spomeniete si na miesto, kam sa chcete ešte raz vrátiť?

O: Šútovo!

M: Čierny Váh, Čabradský hrad. Obe miesta boli krásne.

R: Ja nakoniec musím chalanom poďakovať, že si každý rok nájdu čas, úprimne, neveril som, že sa z toho stane takáto tradícia, no veľmi ma to teší a tých pár dní so špecialitkami v repertoári je zrejme tými najlepšími dňami v roku. Dúfam že raz oslávime aj 10 výročie

M: Je dôležité, že aj napriek tomu, že už sa nestretávame tak ako kedysi, vieme sa zhodnúť na nejakom dátume. Sú to tí najbližší kamoši a aj keď ti prší na hlavu a spadneš do potoka a všetci sa na tebe smejú, ty sa smeješ s nimi. Niet úniku. A taktiež musíme poďakovať všetkým čo nám pomohli, nabrali nám vodu a podobne..

O: Aj ja som rád, že napriek tomu, že každý z nás má už nejaké svoje záväzky vieme si nájsť čas a partia drží spolu.

No a na najvtipnejšej veci všetkých ročníkov sa chalani zhodli a nájdete ju na konci videa :)

Photo & video by Martin Malo

Vodná nádrž Ľuboreč
vchod_do_Slavošovského_tunela
Šútovo
spodná nádrž Čierneho Váhu
Slavošovský tunel
pohoda na Šútove
Drieňovská jaskynňa