/ADVENTURE

TOMMY CALDWELL

28.OCT.2015

V januári tohto roku, keď Tommy Caldwell ako prvý vystúpil na vrchol Wino Ledge, malý výbežok vychyľujúci sa zo steny El Capitan, skryl svoju tvár do dlaní a začal plakať.

Trvalo mu sedem rokov, kým po všetkom tréningu, zdokonaľovaní a precvičovaní dosiahol spolu s lezeckým partnerom Kevinom Jorgesonom tento vrchol úsilia, ktorý je všeobecne považovaný za najťažšiu  trasu El Capitana, preslávenú tiež ako Dawn Wall.

JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
BROOKS STERLING
Dizajnér, fotograf a marketingový expert pochádzajúci zo San diega. Špecializuje sa na lifestyle, dizajn, fotografiu a aj trh samotný. Venuje sa skrátka tomu, čo je dnes v kurze a je v tom naozaj dobrý. Má rád veľkoleposť, fascinujú ho slová a frázy a zároveň je majstrom hrubých čiernych líniní, jednoduchosti a miluje 35mm film. Momentálne na voľnej nohe, no neustále v pohybe, konzultuje alebo sa podieľa na nejakom projekte. Zoznámte sa, Brooks Sterling.
Viac

Vďaka tomuto úžasnému výkonu sa dostal na titulné stránky mnohých časopisov, avšak treba spomenúť, že ešte pred zdolaním Dawn Wall, tento 36 ročný Američan dosiahol reputáciu jedného z najlepších lezcov sveta, a to vďaka mnohým prvenstvám v zdolaní vrcholov Yosemitského národného parku.

Ako sám hovorí: „Moje meno bude vždy spájané s Dawn wall a som z toho šťastný, pretože je to významná kapitola v mojom živote, avšak nie je všetkým.“

Najvýznamnejšie momenty Caldwellovej kariéry:

 

 • V roku 2000 je počas lezenia v Kyrgyzstane  spolu s ďalšími troma lezcami unesený militantmi. Unikajú potom, čo Caldwell sotí jedného z ozbrojených väzniteľov z útesu

 • 2012: Caldwell a Alex Honnold zdolajú za jediný deň tri najvyššie vrcholy Yosemitského národného parku. (El Capitan, Half Dome, a Mount Watkins)

 • 2014: Caldwell, opäť s Honnoldom, vykonajú prvý výstup na legendárny Fitz Roy v Patagónii, ktorý bol dlho považovaný ako neuskutočniteľný.  

 • 2015: zdolanie Dawn Wall s Kevinom Jorgesonom

 • “I STARTED THINKING ABOUT THE DAWN WALL ABOUT 7 YEARS AGO. BUT I'D BEEN CLIMBING EL CAP FOR 15 YEARS BEFORE THAT, SO YOU COULD SAY I'D BEEN ANTICIPATING IT FOR 20-PLUS YEARS.”

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Show More