/OTHER

Urban turistika nemusí byť nuda

Soňa Čermáková

6.FEB.2017

Keď sa niekto vydá na dovolenku, zvyčajne vyhľadáva rezorty, ktoré ponúkajú pekné pláže a čisté more. Avšak okúsili ste už čaro urban turistiky? Pozrite sa zblízka na majestátne výtvory človeka, z ktorých dýcha nielen história, ale mnohokrát aj luxus, umenie či tajomná atmosféra ticha.

Alhambra, Španielsko

Týčiac sa na zalesnenom kopci nad Granadou v pozadí so zasneženou Sierrou Nevadou je Alhambra jedným z najikonickejších miest Španielska. Obnovený areál denne navštívi viac než päť tisíc návštevníkov, ktorí majú možnosť dotknúť sa histórie.

Burj al Arab, Dubaj

To, čo kedysi bývalo ošumelou rybárskou dedinou, je dnes futuristické veľkomesto, ktoré svojou žiarou a bohatstvom láka nejedného cestovateľa. Vysoko sa tiahnuce mrakodrapy, nákupné centrá, golfové ihriská no a v neposlednom rade hotely. A to všetko v najvyššej kráse a luxuse. Práve tu sa nachádza jedinečný, určite aj pre vás dobre známy, 28 podlažný hotel Burj Al Arab, symbol Dubaja, ktorý zaujme nielen svojím zovňajškom, ale aj ohromujúcimi detailmi interiéru.

Meenakshi Sundareswarar Temple, India

Ohromné chrámy pochádzajúce z dynastie Chola sa stali dominantou indického štátu Tamilnád. Vo výške 46 metrov sa až k nebu týčia stupňovité pyramídy obsypané množstvom detailne spracovaných sošiek, predstavujúcich božstvá, démonov, bojovníkov, trpaslíkov či iných mýtických iných postáv. Krásu tejto nádhery naviac podčiarkuje pestrosť a živosť farieb, ktorými sú ozdobené.

La Mezquita, Španielsko

Keď sa hovorí o kráse, mnohokrát sa najväčšie tajomstvá ukývajú práve vo vnútri. Ak navštívite Andalúziu a ste milovníkmi architektúry, to, čo určite oceníte je pohľad na priestory chrámu La Mezquita.

Wat Phra Kaeo, Thajsko

Mierite do Thajska? Ak máte možnosť, pridajte sa k stovkám pútnikov a navštívte trblietavé pozlátená steny Wat Phra Kaeo, či farebné sklenené mozaiky. Len krok dovnútra a uvidíte najposvätnejšiu ikonu krajiny, smaragdového Budhu.

Guggenheimovo múzeum, Španielsko

Prelomové zakrivené štruktúry Guggenheimovho múzea v španielskom Bilbau priviedli po jeho otvorení v roku 1997 do tohto mesta nejedného návštevníka. A to všetko vďaka kanadsko-americkému architektovi Frankovi Gehrymu.

Zámok Neuschwanstein, Nemecko

Domov kráľa Ľudovíta II., ktorý bol známy aj pre svoju lásku k umeniu, sa stal typickým znakom Bavorska. Svojou vznešenosťou sa stal inšpiráciou napríklad aj pre tvorcov Disney rozprávky Sleeping Beauty.

Habitat 67, Montréal, Canada

Revolučný koncept bývania. To je asi najvýstižnejšie pomenovanie tejto unikátnej stavby izraelsko-kanadského architekta, Moshe Safdieho, ktorú tvorí neuveriteľných 354 identických a usporiadaných betónových jednotiek.

< galéria >