/TRAVEL

Veľká voda - Iguazu Falls

7.OCT.2015

Rieka Iguazu prameniaca v pohorí Serra Mar, zhromažďuje vodu zo svojich prítokov. Bujnie a naberá silu.  Pred tým, než sa s hukotom vleje do rieky Parana, prepadá 82m hlbokým zrázom náhornej plošiny. Očarujúce Iguazu Falls.

Pred 150 miliónmi rokov sa na brazílsko-argentínskej hranici vytvoril vodopád tiahnúci sa do šírky 2700 metrov. Dodnes nesie názov Iguazu, ktorý dostal od pôvodných obyvateľov, Guarami, znamenajúc - Veľká voda.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Vodopády ukrývajú 270 kaskád, z toho najznámejšou je Diablovo hrdlo. Tiahne sa do šírky 150 metrov a jeho voda padá z výšky 80 metrov. V období dažďov (november-marec), cezeň za sekundu preteká až 13,6 miliónov litrov vody. Spomínaný objem by v tomto čase naplnil šesť olympijských plaveckých bazénov.

Pri takomto nepredstaviteľnom množstve je preto ťažké uveriť, že medzi rokmi 1934-1978 takmer celý vodopád vyschol. V celej oblasti nájdete oceloty, jaguáre, tapíry, mravenčiare, tukany, papagáje, či motýle sadajúce si na váš odev. Neuveriteľnú diverzitu dokazuje už to, že len na brazílskej strane bolo objavených 45 druhov cicavcov, 12 druhov obojživelníkov, 41 druhov hadov, 8 druhov jašterov, 18 druhov rýb a 350 druhov vtákov. 

To, že si tento kúsok sveta zaslúži ochranu, schválili už v roku 1934, a to v oboch štátoch, do ktorých zasahuje. A navyše, národný park Iguazu bol v roku 1984 taktiež zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jeho hlas sa tak môže ozývať do vzdialenosti 24 kilometrov aj naďalej.