/ART

VICTOR CASTILLO

5.OCT.2015

 

70. roky 20. storočia, Amerika kvitne svojím najlepším obdobím. Presný opak však zažívala krajina, ktorá svojím režimom, zastrašovaním, cezúrou, či násilím vychovala tohto nevšedného autora. Ten na svoj pôvod nikdy nezabúda a aj keď má pre neho minulosť horkú príchuť, vraví, že mu práve tieto skúsenosti dali perspektívu, ktorú má dnes. Zoznámte sa, pop-surrealistický maliar z Chile, Victor Castillo. 

V prítomnosti už 41 ročný autor extravagantných diel začal tvoriť vo svojom rannom detstve. Spomína, že keď mal 5 rokov fascinovali ho sci-fi filmy, televízia či ilustrované obaly platní Pink Floyd. Dnes, keď sa jeho diela dotýkajú politických tém, svetových kríz i ľudskej chamtivosti sa okrem hudby, príbehov a komiksov odvoláva vo svojich inšpiráciách aj na Dalího, Fancisca de Goyu či Walta Disneyho.

Prostredníctvom svojich postáv, ktoré sú najčastejšie stvárňované deťmi, chce vyjadriť nie len svoje postoje, ale aj príbeh. Deti sú vnímané ako symbol nevinnosti, no oni samé sú schopné nevedomej krutosti. Tieto vlastnosti pripisuje aj dospelým. V jeho tvorbe nenájdete takmer žiadnu dospelú osobu a v tých ojedinelých prípadoch nie sú zobrazené celé. Prirovnáva to k rozprávkam Tom & Jerry, kde je im vidno mnohokrát len nohy, pretože deti majú vlastný vesmír.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Svoju tvorbu nepovažuje za temnú, alebo poburujúcu, vidí ju skôr ako prístupnú a zrozumiteľnú. Zaujímavosťou je, že jeho diela pomenované po známych piesňach nenájdete podpísané spredu. Nie je to vraj preňho nutnosť, pretože charakteristikou diel sú práve tváre, nosy, svetlo a oči. Tie znázorňuje len ako čierne bodky, symbolizujúce ľudskú slepotu a ignorantstvo.