/TRAVEL

VITAJTE NA CESTE DO NEBA

3.JAN.2016

Havajské ostrovy ukrývajú mnoho tajomstiev a krás, ktoré stojí za to objaviť. Jedným z nich je aj schodisko vedúce priamo do neba, ktoré sa nachádza na ostrove Oahu. Samozrejme názov je len symbolický, avšak pozerať sa dolu naozaj neodporúčame.

Skutočným menom, schodisko Haiku, bolo vybudované počas druhej svetovej vojny, aby umožnilo armáde prístup k rádio anténe. Tá slúžila na komunikáciu s ponorkami v tokijskom zálive, ba dokonca až v Indii, čo je neuveriteľných 10 600 km.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Najprv bolo celé drevené, neskôr ho spevnili oceľovými časťami. Dnes je síce zakázané vydať sa po ňom, avšak výhľadom ktoré ponúka, je ťažké odolať a niektorým nadšencom sa podarí prešmyknúť.

Počas výstupu do neba musíte čeliť takmer 4000 schodom (presne 3922) a na niektorých miestach sa nevyhnete kolmým stenám, na ktoré sa musíte doslova štverať tvárou v tvár hore. Začínate na pohorí Koolau a kým dosiahnete vrchol Pu’u Keahi a Kahoe, musíte prekonať prevýšenie 854m.

Možno to neznie až tak hrozivo, ako ste očakávali, avšak predstavte si strmú cestu späť bez akéhokoľvek istenia. Určite to nebude ako pri prechádzke parkom.

Podľa posledných správ, došlo počas nedávnych búrok k porušeniu a zničeniu niektorých schodov, a preto je takmer nemožné dostať sa až k vrcholu. Napriek tomu, že budú v blízkej budúcnosti určite obnovené, sprístupnenie verejnosti nevyzerá ružovo.

Tí, ktorí túto cestu úspešne absolvovali vravia, že výhľad odtiaľto je neporovnateľný s inými miestami sveta. Pohľad na havajské ostrovy z vtáčej perspektívy a nekonečný oceán siahajúci kam oko dovidí, to je sen hádam každého cestovateľa. 7