/OTHER

VLČIE HORY, SLOVENSKÝ DOKUMENT SO SVETOVOU PRESTÍŽOU​

Soňa Čermáková

25.JAN.2016

Na hranici medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou sa ako súčasť Polonín, poľských Bieščad a ukrajinského Užanského národného parku nachádza prastará oblasť hôr, lesov a lúk s názvom Vlčie hory.

Tento zabudnutý kút sveta sa stal útočiskom zvierat a možno jednou z posledných oblastí Európy, ktorú môžeme nazývať divočinou.

Ako však vyzerá tá pravá divočina? Musíme sa za ňou vybrať do Yellowstoneu alebo na pláne Afriky? Odpoveď znie nie. Bohatstvo, ktoré sa nachádza v našej blízkosti si nielen že neuvedomujeme, mnohokrát o ňom ani len netušíme.

Mladí dokumentaristi Karol Kaliský a Jozef Fiala sa rozhodli zachytiť divočinu a krásu prírody, ktorá je doslova za rohom a poukázať tak na potrebu ochrany a zachovania tohto územia.

Svoje predsavzatie hodnovernej dokumentácie bez akéhokoľvek zásahu dodržiavali úctyhodných 500 dní, keď mali dočinenia nielen so všetkými prírodnými živlami, ktoré ich mnohokrát vyháňali a skúšali ich mysle, ale aj s hladom či samými obyvateľmi, ktorým prišli do cesty.

Na týchto zabudnutých miestach žije vlk, medveď, rys, zubor a iné plaché zvieratá. Umenie zachytiť ich vyžaduje nielen veľkú dávku pevnej vôle ale aj šťastia. Dôkazom je aj prvá snímka vlka, ktorú sa podarilo vytvoril až po pol roku natáčania.

O kvalite a jedinečnosti tohto projektu svedčí aj rozhodnutie kanálu National Geographic, o zaradení dokumentu do svojho vysielania v 118 krajinách sveta. Jeho posolstvo a krása bude šírená napríklad v Rusku, Madagaskare či Grónsku.