/TRAVEL

ŽIARIACE JASKYNE WAITOMO

27.DEC.2015

Okres Waitomo je prosperujúcou oblasťou a domovom približne 9700 ľudí. Toto miesto ukrýva novozélandský poklad, ktorý by ste si pri návšteve tejto nádhernej krajiny určite nemali nechať ujsť.

Maorské slovo Waitomo je vytvorené z dvoch častí. „Wai“ znamená voda a „tomo“ znamená vstup alebo diera. Význam tohto pomenovania však ďaleko nepostačuje a nevystihuje jedinečnosť miesta, ktorému patrí. Je jedným z typických miest Nového Zélandu s bohatou kultúrnou a geologickou históriou. Tento názov patrí nezvyčajným jaskyniam, ktoré sú obývané malými živočíchmi, vyžarujúcimi modrým svetlom, ktoré vytvárajú unikátnu, takmer nadpozemskú scenériu.

ARKTICKÁ VLNA -  SURFOVANIE NA KONCI
Leto, more, teplé slnečné lúče rozťahujúce kútiky úst neustále nahor a pekné opálené telá ako z časopisov. Sú to zrejme prvé predstavy, ktoré vám napadnú v súvislosti so surfovaním.
JOHN PUSATERI
Tento umelec pochádzajúci z Pittsburgu, sa kvôli štúdiu umenia presťahoval z New Yorku na Nový Zéland. Krajina ho očarila natoľko, že tu zostal a začal sa zaoberať ekológiou. To malo vplyv na jeho pohľad na svet a samozrejme aj tvorbu. Posúďte samy.
SAREK NATIONAL PARK
Národný park Sarek sa nachádza na severe Švédska v Laplantskej oblasti a zároveň susedí s ďalšími dvoma národnými parkami, Stora Sjöfallet a Padjelanta. Sarek je populárny pre svoje krásne scenérie a možnosti pre zdatných turistov, vyhľadávajúcich náročné podmienky. Nenájdete tu však značené trasy ani ubytovanie, len dva mosty v celom okolí. A pretože je počasie v Švédsku zväčša daždivé, vzhľadom na náročnosť terénu, sú všetky aktivity vždy pod silným vplyvom počasia.
Viac

Objavte tajomstvá prírody

Kto sa skrýva za tajomným modrým svetlom? Arachnocampa Luminosa alebo žiariaci červ je novozélandským unikátom. Svoje svetlo vyžaruje počas larválneho štádia okrídleného hmyzu. Je vytvárané vylučovanými chemikáliami v reakcii s okolitým kyslíkom. Tento akýsi druh svätojánskej mušky je lietajúci hmyz, ktorý vytvára vlákna podobné tým pavúčím a využíva ich na lovenie koristi. Tú prilákajú práve svojim svetlom. Dokážu ho dokonca kontrolovať, a to korigovaním prístupu kyslíka. Okolitý hmyz je prilákaný žiarou a pri priblížení sa zachytí do pasce podobnej nitiam visiacim zo stropu.

Čo sa tu dá zažiť? Napríklad plavba na člnoch!

Navštívte meander podzemnej rieky a vkĺznite do ticha jaskýň. Počas výkladu o histórii a geologických procesoch môžete sledovať živé svetlá prírody pripomínajúce vzdialené galaxie. Pokojná atmosféra a čaro drobného hmyzu, ktorý svieti na cestu vám určite zostane navždy v pamäti.

Originálne podzemné dobrodružstvo Čierny labyrint!

Ste fanúšikmi lezenia, šmýkania sa či skákania? Tak prečo to neskúsiť v jaskyni! Práve Ruakuri, ktorá je súčasťou Waitomo vám umožní zažiť niečo nevídané. Tri hodiny spoznávania a zábavy v kaskádových vodopádoch podzemnej rieky a to všetko s živou žiariacou galériou nad hlavami.

Black Abyss

​​​Black Abyss je ďalšie ponúkané dobrodružstvo, ktoré skrýva v jaskyniach Waitomo. Päťhodinová expedícia žiariacou jaskyňou Ruakuri. Zlaňovanie tmavými hlbinami, lezenie či spoločnosť netopierov. Toto všetko je súčasťou nezabudnuteľnej cesty a unikátneho prostredia.

Black Odyssey Tour

Stále nemáte dosť? Čo tak päťhodinové extrémne dobrodružstvo na rafte? Otestujte sami seba a zorientujte sa v tajných ukrytých priechodoch jaskyne Ruakuri. Vzrušujúce skalné traverzy a dych vyrážajúce výšky. Lezenie, skákanie a preliezanie najrôznejšími terénmi za prítomnosti skúsených sprievodcov.

Jaskyne Waitomo sú na „wish liste“ takmer každého dobrodruha, ktorý o nich počul ako ste na tom vy?